5 sposobów na przyspieszenie porodu

Każda kobieta powinna znać bezpieczne i skuteczne sposoby na przyspieszenie porodu, aby w razie konieczności móc je zastosować. Wykonuje się je w sytuacjach, gdy termin minął, ciąża przebiegła prawidłowo i jednocześnie nie istnieją żadne przeciwwskazania do porodu naturalnego. Stosowanie poniższych metod może wpłynąć na rozpoczęcie akcji porodowej, dzięki czemu nie będzie konieczności wywoływania jej sztucznie, w warunkach szpitalnych. Warto pamiętać, że to sposoby w pełni naturalne i nieinwazyjne, nie u wszystkich kobiet wywołają jednak oczekiwane efekty. Gdy termin porodu minął, a domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, należy udać się do szpitala.

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna połączona z prawidłowym, świadomym oddechem to metody na przyspieszenie porodu zaliczane do grona najbezpieczniejszych. Wysiłek musi być jednak umiarkowany i nie mogą zaistnieć żadne przeciwwskazania do jego wykonywania, takie jak np. wysokie, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze czy przodujące łożysko. Wystarczy krótkie rozciąganie się lub spacer po lesie, aby skutecznie dotlenić organizm oraz zwiększyć ruchomość miednicy. Wpływa to również na główkowe ustawienie się dziecka, dzięki czemu poród przebiegnie sprawniej. Poleca się ćwiczenia na piłce, jednak powinny być prowadzone pod okiem specjalisty. Jakie są sposoby na przyspieszenie porodu w domu?

Współżycie z partnerem

Tutaj ponownie należy wspomnieć o przeciwwskazaniach - jeśli lekarz wyrazi zgodę, a partner nie ma niesłusznych obaw przed uszkodzeniem dziecka, warto zdecydować się na aktywność seksualną. Męskie nasienie zawiera w sobie znaczną ilość prostaglandyn, które prowadzą do stopniowego zwiększania rozwarcia szyjki macicy. To jednak nie koniec działania hormonów. Podczas zbliżenia w organizmie kobiety następuje wzmożona synteza oksytocyny - hormonu wpływającego na skurcze macicy. Ważne, aby akt seksualny traktować jako pogłębianie więzi z ukochaną osobą, a nie sposób na przyspieszenie porodu.

Wpływ na fizjologiczną syntezę oksytocyny

Wysoki poziom oksytocyny jest niezbędny do rozpoczęcia akcji porodowej. Warto więc sięgnąć po wszystkie znane i bezpieczne sposoby na przyspieszenie porodu, podczas których zwiększa się produkcja tego hormonu. Są to między innymi: stymulacja kobiecych sutków, medytacja, głębokie zwierzenia i rozmowy z bliskimi, przytulanie się, pieszczoty, pocałunki. W ostatnich latach udowodniono, że na wzrost poziomu oksytocyny w organizmie ciężarnej wpływa nawet głaskanie ukochanego zwierzaka domowego.

Ciepła kąpiel

Warto zdecydować się również na ciepłe kąpiele, co powoduje przyspieszenie porodu całkowicie naturalnie. Poleca się kąpiel w wannie, do której można dodać kilka kropel olejku eterycznego o działaniu odprężającym, np. szałwiowego. Czas trwania nie powinien przekraczać 30 minut, choć zaleca się krótsze kąpiele. Co ważne - woda nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza, ponieważ zadziała zupełnie odwrotnie. Zwolni lub wręcz zahamuje akcję porodową. Woda jest strzałem w dziesiątkę także w momencie samego porodu - chcąc rodzić w środowisku wodnym należy jednak pozostać pod okiem specjalisty. Każdy poród - nawet przy ciąży przebiegającej fizjologicznie - wiąże się z ryzykiem komplikacji.

Akupresura

Co zrobić na przyspieszenie porodu, jeśli wszystkie powyższe metody zawiodły? Warto spróbować akupresury - nie mylić z akupunkturą, która wiąże się z wykorzystaniem igieł i jest metodą inwazyjną. Akupresura opiera się na uciskaniu wybranych punktów na ciele ciężarnej, co powoduje wydzielanie ważnych dla porodu hormonów, odpręża i pozwala się zrelaksować. Głęboki relaks jest gwarancją rozpoczęcia akcji porodowej. Udowodniono, że opóźnia się ona przy nadmiernym stresie czy niepokoju. Taki masaż powinien wykonywać partner - bliskość dodatkowo wpłynie na produkcję oksytocyny. Miejscami na ciele wymagającymi uwagi są: zagłębienie między kciukiem a palcem wskazującym, wgłębienia na szczytach ramion, podeszwy stóp i kostki oraz okolica lędźwiowa, między stawami krzyżowo-biodrowymi.