9 miesiąc ciąży - kiedy się zaczyna i jak wygląda?

9 miesiąc ciąży to czas najbardziej wyczekiwany przez każdą przyszłą mamę - to właśnie wtedy dziecko przychodzi na świat. Cały ostatni miesiąc to więc pełne podekscytowania oczekiwanie, ale i z pewnością pewnego rodzaju niepokój. Końcówka ciąży jest specyficznym okresem, dlatego dobrze jest się do niego przygotować. Jak przetrwać 9 miesiąc ciąży, aby być gotowym na spotkanie z maluszkiem?

9 miesiąc ciąży - który to tydzień?

Zastanawiasz się, kiedy zaczyna się 9 miesiąc ciąży? Przyjmuje się, że rozpoczyna się w 36 tygodniu i trwa aż do 40 tygodnia ciąży. Obejmuje więc on samą końcówkę ciąży, w której Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do porodu. Wykorzystaj ten czas również na mentalne przygotowania - daj sobie czas na oswojenie się z myślą o porodzie i zastanów się, co pomogłoby Ci się zrelaksować. 9 miesiąc ciąży to szczególny czas, w którym powinnaś myśleć przede wszystkim o swoich potrzebach.

Ile przybiera dziecko w 9 miesiącu ciąży?

Przyrost masy ciała dziecka jest ważny dla wszystkich rodziców - to podstawowy sygnał, że wszystko jest w porządku, a dziecko rozwija się prawidłowo. Kiedy zaczyna się 9 miesiąc ciąży, maluch zaczyna zbliżać się już do wagi, z jaką przychodzi na świat.

Na pewno zastanawiasz się, ile przybiera dziecko w 9 miesiącu ciąży. Przez całą ciążę można obserwować dość dynamiczny przyrost masy ciała, co z pewnością cieszy każdą przyszłą mamę. To tempo zwalnia jednak na samej końcówce ciąży, od kiedy 9 miesiąc ciąży zaczyna przypominać o szybko zbliżającym się terminie porodu.

W 9 miesiącu ciąży dziecko przybiera na wadze około 1 kilograma - jest to wartość uśredniona. Pamiętaj, że prawidłowy rozwój dziecka ocenia lekarz, a waga może się różnić w każdym indywidualnym przypadku. Mniejszy przyrost masy ciała dziecka w 9 miesiącu ciąży wcale nie musi oznaczać, że dzieje się coś złego.

9 miesiąc ciąży - dolegliwości

9 miesiąc ciąży to szczególny czas radosnego oczekiwania, ale też nieprzyjemnych dolegliwości występujących zazwyczaj w dużym nasileniu. Sama końcówka ciąży to prawdziwe wyzwanie dla organizmu przyszłej mamy - ze zdwojoną siłą możesz odczuwać trudy całej ciąży. Jakich dolegliwości możesz się spodziewać?

W 9 miesiącu ciąży zdecydowanie najbardziej dokuczliwy może być ból kręgosłupa. Nic dziwnego - kręgosłup jest zmuszony do dźwigania już praktycznie w pełni rozwiniętego dziecka. Duże obciążenie może też generować szczególne zmęczenie. W 9 miesiącu ciąży możesz czuć się szczególnie senna i zmęczona. To normalny objaw, dlatego daj sobie czas i przestrzeń na odpoczynek, którego potrzebujesz.

Równie często występującą dolegliwością są skurcze łydek. To szczególnie bolesny objaw niedoboru pewnych składników odżywczych. Czego Ci brakuje, jeśli cierpisz na dokuczliwe skurcze łydek? Sprawdź poziomy magnezu, potasu i wapnia - to zazwyczaj ich niedobór odpowiada za bolesne skurcze mięśni, które często nie pozwalają w nocy spać.

W 9 miesiącu ciąży szczególnemu nasileniu ulega też jedna z najpopularniejszych dolegliwości w ciąży - opuchlizna stóp. Skąd ona się bierze i dlaczego nasila się w końcówce ciąży?

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu, a w szczególności dla stóp, które odczuwają cały ciężar. Również ciążowe hormony sprzyjają powstawaniu opuchlizny stóp. W ostatnim miesiącu ciąży masa ciała dziecka jest największa, co sprawia, że stopy muszą unieść największy ciężar. Opuchlizna może więc być wyjątkowo dokuczliwa.

Jak przetrwać 9 miesiąc ciąży?

9 miesiąc ciąży może być dla Ciebie trudnym czasem pod wieloma względami. Warto wiedzieć, jak go sobie umilić. Przede wszystkim postaraj się postawić swoje potrzeby na pierwszym miejscu - w końcu czeka Cię niezwykle dużo pracy, gdy dziecko już przyjdzie na świat. Ostatni miesiąc ciąży to czas na błogi odpoczynek.

Same przygotowania do porodu ułatwi Ci Aniball. Nasz produkt pomaga w skutecznych treningach mięśni dna miednicy, co korzystnie wpływa na sam przebieg porodu i pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo nacięcia krocza. Spokój o kwestię porodu to bardzo ważna kwestia w 9 miesiącu ciąży - warto więc szczególnie zadbać o dobre przygotowanie.

Dobrym pomysłem może być także delikatny ruch. Nie rezygnuj z niego - pomoże Ci on zmniejszyć kłopotliwe dolegliwości i uspokoi głowę przed zbliżającym się porodem.