Badanie rezonansem magnetycznym a ciąża - czy to bezpieczne

Odpowiedzialne prowadzenie ciąży wymaga nie tylko regularnego przeprowadzania wszystkich wizyt kontrolnych, ale również odpowiednich badań. W przypadku innych schorzeń dolegających pacjentce ciężarnej może okazać się konieczne przeprowadzenie szerszej diagnozy z wykorzystaniem takich urządzeń jak rezonans magnetyczny. Jest to powszechne badanie, które zazwyczaj nie budzi wielu dodatkowych pytań. Wyjątkiem może być czas oczekiwania na dziecko. Czy można robić rezonans magnetyczny w ciąży? 

Rezonans magnetyczny a ciąża - opis badania 

Badania diagnostyczne to w dzisiejszych czasach podstawa medycyny. Dzięki nim możliwe jest stwierdzenie przyczyny wielu niepokojących objawów, a więc rozpoznanie konkretnych schorzeń i jednostek chorobowych. To już bardzo duży krok w kierunku opracowania właściwego systemu postępowania celem prowadzenia odpowiedzialnego leczenia. Wszystko jednak zaczyna się od badania. W zależności od potrzeb lekarz może zalecić jego różnorodne warianty. Jednym z najpopularniejszych badań wykonywanych w praktyce w placówkach medycznych jest obecnie rezonans magnetyczny. To specjalistyczne badanie obrazowe, mające na celu wykrycie różnorodnych urazów czy chorób w obrębie ciała. Jego najważniejszą zaletą jest wysoka dokładność oraz precyzja - możliwe jest odczytanie wyników z konkretnego obszaru, czyli tego, który będzie najbardziej wartościowy pod względem diagnostycznym. Z punktu widzenia wykrywania chorób oczywiste jest zatem to, jak skuteczny i przydatny jest profesjonalny rezonans magnetyczny. Sprawa ta może jednak budzić nieco więcej kontrowersji w odniesieniu do tego, czy można robić rezonans magnetyczny w ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka mogą odczuwać niepewność przed każdym takim badaniem. 

Ciąża a badanie rezonansem magnetycznym 

Wiele jest badań charakterystycznych dla okresu ciąży. Wyróżnia się tutaj przede wszystkim badanie ultrasonograficzne, czyli popularne USG. Jego celem jest kontrolowanie na bieżąco tego, w jaki sposób w kolejnych tygodniach rozwija się płód. Choć zastosowanie USG jest bardzo szerokie, to jednak nie da się wykluczyć potrzeby przeprowadzenia dodatkowego rezonansu magnetycznego. Przyjmuje się, że te dwa badania mogą się wzajemnie doskonale uzupełniać. Na samym początku badanie rezonansem magnetycznym wykorzystywane było tylko do sprawdzenia anatomii miednicy ciężarnej oraz budowy łożyska. Dynamiczny rozwój medycyny szybko przyniósł jednak kolejne metody wykorzystania obrazowania. Dzisiaj badanie rezonansem magnetycznym jest szeroko wykorzystywane do prenatalnego obrazowania. 

Czy można robić rezonans magnetyczny w ciąży?

Szerokie wykorzystanie rezonansu w badaniu ciężarnych to nadal mało znany fakt, szczególnie dla pacjentek, którym przedstawia się taką możliwość. Oczywiście nie w każdym przypadku przeprowadzenie takiego badania będzie konieczne, jednak lekarz może je zalecić. Jeśli tak się stanie, nie ma żadnych powodów do obaw. Kobiety ciężarne oraz ich rodziny często zastanawiają się, czy można robić rezonans magnetyczny w ciąży, dopatrując się w tym pewnego rodzaju zagrożenia. Jest to jednak działanie w pełni bezpieczne pod względem medycznym - ma ono na celu przede wszystkim rozszerzenie potencjału działań diagnostycznych. Warto jednocześnie pamiętać, że to lekarz kwalifikuje do przeprowadzenia badania, zatem nie ma mowy o nieuzasadnionej diagnostyce. 

Rezonans magnetyczny a ciąża - wskazanie do przeprowadzenia badania 

Jak w przypadku każdego innego badania diagnostycznego, również kwalifikacja do rezonansu magnetycznego kobiet ciężarnych rządzi się swoimi prawami. Do wielu przypadków, w jakich kwalifikacja jest potrzebna, należy m.in. małowodzie lub wielowodzie, diagnostyka złożonych wad płodu, występowanie chorobowych obciążeń genetycznych i schorzeń dotyczących narządów jamy brzusznej oraz miednicy małej. Rezonans magnetyczny u kobiet spodziewających się dziecka przeprowadza się również w razie konieczności rozwiązania ciąży lub planowania interwencji chirurgicznej już po urodzeniu dziecka.