Badanie RTG w ciąży - czy jest bezpieczne

W czasie badania RTG wybrane obszary są naświetlane wiązką promieni rentgenowskich, które nie pozostają obojętne dla ludzkiego organizmu. Z tego względu wykonywanie RTG w ciąży jest niezalecane. Niestety w niektórych przypadkach przeprowadzenie tego badania u ciężarnej jest nieuniknione. Co warto wiedzieć o RTG w ciąży? Jakie środki ostrożności zachować, aby badanie to nie wpłynęło negatywnie na płód? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

RTG w ciąży - czy stanowi zagrożenie? 

Badanie RTG przeprowadza się u kobiet ciężarnych wyłącznie wtedy, gdy istnieje zagrożenie zdrowia bądź życia przyszłej matki. Ze względu, iż promieniowanie wykazuje mutagenne działanie, lekarze rzadko zlecają przeprowadzenie tego badania w ciąży. Należy pamiętać, że zbyt wysoka dawka promieniowania stanowi zagrożenie dla zdrowia ciężarnej i dziecka. Szczególnie niebezpieczna jest dla płodu w okresie 3-8 tygodnia ciąży, gdyż to właśnie wtedy dochodzi do rozwoju najważniejszych narządów maluszka. 

Zbyt wysokie stężenie promieni RTG może zaszkodzić płodowi i doprowadzić nawet do poronienia. Ponadto ze względu na to, iż układ nerwowy u nienarodzonego dziecka jest bardzo wrażliwy na promieniowanie, rentgen może przyczynić się do niepełnosprawności intelektualnej. Mutacji mogą ulec także inne układy, przez co istnieje ryzyko, że dziecko urodzi się niepełnosprawne bądź upośledzone. Silne promieniowanie RTG może również wywołać u maluszka bardzo niebezpieczne zmiany nowotworowe. 

Rentgen w ciąży - jak uchronić siebie i dziecko przed zagrożeniami? 

Najczęściej RTG wykonuje się po porodzie. Jeśli jednak nie można zwlekać tak długi czas, badanie przeprowadza się także kobietom ciężarnym. Jednak w tym przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. Podczas rentgena w ciąży niezbędne jest zadbanie o ochronę płodu przed narażeniem na promieniowanie. Ponadto bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej metody badania oraz osłonięcie okolic brzucha i miednicy u ciężarnej. 

RTG zębów w ciąży - czy jest bezpieczne?

Wiele Pań zastanawia się, czy można wykonywać RTG zębów w ciąży. Odpowiedź jest twierdząca, jednak należy pamiętać, że każde promieniowanie oddziałuje na organizm i może powodować pewne niepożądane skutki. Oczywiście natężenie promieniowania w stomatologicznej radiologii jest niskie i nie niesie za sobą dużego ryzyka, lecz nie pozostaje ono obojętne dla przyszłej matki i dziecka. Z tego względu podczas RTG zębów w ciąży bardzo ważne jest zastosowanie pewnych środków ostrożności. Istotne jest wykorzystanie odzieży ochronnej, posiadającej ołowianą powłokę równoważącą negatywny wpływ promieniowania. 

RTG w ciąży - kiedy jego wykonanie jest konieczne? 

Ze względu na negatywny wpływ promieniowania na organizm, lekarze rzadko zlecają jego wykonanie RTG u kobiet ciężarnych. Zdarza się jednak, że przeprowadzenie tego badania jest konieczne i nie można czekać z nim do czasu poporodowego. Badanie rentgenowskie w ciąży jest wykonywane, gdy kobieta skarży się na: 

  • silne bóle układu mięśniowo-szkieletowego,
  • intensywne bóle zębów,
  • stany nagłe brzucha lub klatki piersiowej,
  • zmiany pourazowe.

Oczywiście o przeprowadzeniu RTG u ciąży zawsze decyduje lekarz. Nie ma możliwości wykonania tego badania bez skierowania od specjalisty.

Zrobiłam RTG, nie wiedziałam że jestem w ciąży - co teraz? 

Jeśli masz zostać poddana RTG, upewnij się, czy nie jesteś w ciąży. Wykonaj odpowiednie badania i skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że w przypadku kobiet ciężarnych badanie rentgenowskie przeprowadzane jest z uwzględnieniem odpowiednich środków ostrożności. Jeśli istnieje szansa, że jesteś w ciąży, przesuń RTG na inny termin, aby uniknąć ryzyka poronienia bądź uszkodzenia płodu. 

A co w sytuacji, jeśli zrobiłam RTG, a nie wiedziałam, że jestem w ciąży? W tym przypadku konieczne jest możliwie jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. Specjalista ustali, jakie kroki należy podjąć, aby złagodzić skutki napromieniowania i zminimalizować ryzyko poronienia lub wystąpienia wad płodu.