Bankowanie krwi pępowinowej - czy warto?

Bankowanie krwi pępowinowej to zagadnienie nierozerwalnie związane z najnowocześniejszą kategorią medycyny. Z tego względu jest to również temat coraz częściej podejmowany w ogólnospołecznej debacie. Nieustannie zwiększa się liczba placówek oferujących usługę bankowania krwi pępowinowej. Czy warto skorzystać z tej możliwości?

Bankowanie krwi pępowinowej - co to?

Tematyka okołoporodowa z pewnością znana jest wszystkim kobietom przygotowującym się do posiadania potomstwa, ale nie tylko. Tym tematem powinni być zainteresowani również ich partnerzy, a także najbliższa rodzina. Warto pamiętać, że sprowadzenie nowego człowieka na świat to nie tylko szereg wyzwań podczas ciąży, ale także skomplikowany proces dochodzenia do siebie po tym szczególnym wydarzeniu. W ramach rekonwalescencji coraz więcej mam myśli o skutecznym zabezpieczeniu zdrowia swojego dziecka w przyszłości w postaci bankowania krwi pępowinowej. Co to jest? Ta dynamicznie zdobywająca coraz większą popularność usługa to możliwość przechowywania krwi pępowinowej pobranej bezpośrednio po porodzie. Procedura przeprowadzana jest jeszcze przed tym, gdy krew przestanie tętnić. Dzięki temu możliwe jest pobranie odpowiedniej ilości krwi pępowinowej. Następnie pobrany materiał biologiczny transportowany jest do odpowiedniego banku krwi, gdzie docelowo ma być on przechowywany przez kolejne lata. Przed rozpoczęciem porodu naturalnego personel szpitala powinien zostać poinformowany o chęci bankowania krwi pępowinowej. Co to znaczy? Udzielenie odpowiedniej informacji pozwala położnej zaplanować swoje działania bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat. Jeśli krew nie będzie pobierana, zazwyczaj pępowinę odcina się dopiero w momencie, gdy krew przestanie tętnić. Natomiast w przeciwnym wypadku należy działać natychmiast, tak aby bankowanie krwi pępowinowej było w ogóle możliwe.

Bank krwi pępowinowej - czy warto skorzystać z miejsca do przechowywania komórek macierzystych?

Na pierwszy rzut oka bankowanie krwi pępowinowej może wydawać się schematem dość prostym. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością największe znaczenie ma w tym przypadku fachowe przygotowanie personelu szpitalnego pobierającego krew pępowinową oraz załogi transportującej ją do miejsca docelowego, czyli banku krwi pępowinowej. Czy warto zdecydować się na skorzystanie z takich usług? Bankowanie krwi pępowinowej stało się niesamowicie popularne głównie ze względu na możliwe korzyści. Dzięki takiej procedurze możliwe jest pobranie krwi zawierającej bardzo dużo komórek macierzystych. Są one zdolne do szybkiego rozmnażania, co sprawia, że stosuje się je obecnie w leczeniu ciężkich chorób, w w trakcie postępowania onkologicznego. W razie potrzeby komórki macierzyste pobiera się z krwi pępowinowej, jaka jest przez lata przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czy warto zdecydować się na zabezpieczenie przyszłości w taki sposób?

Jeszcze do niedawna taka opcja była polecana szczególnie wtedy, gdy starsze dziecko borykało się z poważną chorobą - w takiej sytuacji bankowanie krwi sprzyjało pobraniu komórek macierzystych, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane do skutecznego leczenia. Dzisiaj jednak o wiele więcej rodzin decyduje się na bankowanie krwi pępowinowej. Czy warto? Ta decyzja jest bardzo indywidualna, natomiast warto brać pod uwagę koszty takiej usługi.

Bankowanie krwi pępowinowej - co to, koszty usługi

Niektóre sposoby przygotowania do porodu, takie jak stosowanie balonika do treningów mięśni dna miednicy, nie są kosztowne. Inaczej jest jednak z korzystaniem z pomocy banku krwi pępowinowej. Czy warto pokusić się o takie zabezpieczenie, biorąc pod uwagę coroczne koszty przechowywania takiej krwi? Do całościowej sumy należy jeszcze doliczyć cenę faktycznego pobrania krwi pępowinowej, która obecnie oscyluje wokół kilku tysięcy złotych. Koszty bankowania krwi pępowinowej są zależne również od tego, czy zdecydujemy się dodatkowo na zachowanie krwi łożyskowej oraz sznura pępowinowego.