Ból spojenia łonowego w ciąży - co oznacza?

W ciele ciężarnej kobiety zachodzi bardzo wiele zmian, które powodują różnorodne objawy, również te uciążliwe. Do najpopularniejszych z nich zaliczane są nudności, bóle głowy i opuchlizna. Wiele kobiet skarży się również na ból spojenia łonowego. Co on oznacza? Czy powinien wywoływać niepokój? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Spojenie łonowe - co to jest?

Spojenie łonowe to tzw. chrząstkozrost, łączący kości łonowe. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn znajduje się on na dole brzucha w pobliżu narządów intymnych. Jednak u obu tych płci różni się on budową i funkcją. U Pań stanowi on zabezpieczenie macicy przed urazami. U zdrowych osób spojenie łonowe może się obrócić o 1 stopień i przesunąć o ok. 2 mm. Jednak u kobiet ciężarnych zwykle jest ono bardziej ruchome. Ponadto wiele kobiet ciężarnych skarży się na ból spojenia łonowego. Jak rozpoznać tę dolegliwość i w jaki sposób z nią walczyć? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jakie zmiany zachodzą w spojeniu łonowym w ciąży?

Spojenie łonowe ma za zadanie utrzymywać obie części miednicy w stabilnej pozycji i zabezpieczać narządy wewnętrzne. Jednak w czasie ciąży musi ono ulec pewnym zmianom. Przede wszystkim dochodzi do jego rozluźnienia, aby noworodek miał szansę na przejście przez kanał rodny. Żeby jednak doszło do rozwarcia spojenia łonowego, organizm kobiety ciężarnej musi wyprodukować odpowiednie hormony m.in. relaksynę syntezowaną przez łożysko i jajniki. Dzięki tym hormonom spojenie łonowe zostaje skutecznie i bezpiecznie rozluźnione. Należy jednak pamiętać, że u zdrowej kobiety do rozwarcia powinno dojść dopiero w ostatnich tygodniach ciąży. Ponadto rozejście nie może być większe niż 1 cm.

Silny ból spojenia łonowego w ciąży - przyczyny

Zanim odpowiemy, co na ból spojenia łonowego w ciąży, chcielibyśmy wskazać najczęstsze przyczyny tej dolegliwości. Naturalne rozwarcie spojenia łonowego spowodowane zmianami hormonalnymi rzadko doprowadza do silnego bólu. Jeśli jednak kobieta zmaga się z bardzo intensywnymi dolegliwościami, powinna jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, gdyż mogą być one przyczyną stanu zapalnego spojenia łonowego, złamania kości łonowej, nadwyrężenia spojenia łonowego przez nadmierny wysiłek lub silnego ucisku na spojenie łonowe np. przez główkę maluszka. Ostatnia przyczyna najczęściej pojawia się u kobiet w ciąży mnogiej. Zdarza się również, że ból spojenia łonowego wynika z jego nadmiernego rozejścia.

Rozejście i ból spojenia łonowego w ciąży - jak rozpoznać?

Rozejście spojenia łonowego w ciąży nie jest trudno rozpoznać. Powoduje ono intensywny ból w okolicy krocza, mający charakter przewlekły. Nasila się on w czasie dźwigania oraz poruszania się. Ponadto w czasie rozejścia łonowego można odczuwać pulsowanie w kroczu i ból podbrzusza, który często promieniuje do dolnej części pleców, pośladków i ud. Rozejście spojenia łonowego może również wywoływać ból podczas oddawania moczu.

Ból spojenia łonowego w ciąży - co robić?

Co na ból spojenia łonowego w ciąży? Otóż, jeśli odczuwasz silne dolegliwości, jak najszybciej udaj się do ginekologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i zdiagnozuje przyczynę bólu. Następnie dobierze on odpowiednie leczenie, dostosowane do Twojego organizmu i przyczyny dolegliwości. Jeśli powodem bólu okaże się rozejście spojenia łonowego, prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie środków farmakologicznych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Dzięki nim Twój organizm wróci do normy, a Ty poczujesz znaczną ulgę. Pamiętaj jednak, że pod żadnym pozorem nie należy leczyć bólu spojenia łonowego samodzielnie, gdyż można doprowadzić do tragedii. Specjalista dzięki swojemu doświadczeniu jest w stanie dobrać odpowiednie preparaty bezpieczne dla kobiety ciężarnej i płodu. Ponadto czasami konieczne okazuje się rozszerzenie terapii o rehabilitację, która nie tylko łagodzi dolegliwości, ale również skutecznie wzmacnia mięśnie dna miednicy i pomaga wrócić do zdrowia.