Bostonka w ciąży - objawy, leczenie i zagrożenia

Przyszłe mamy dokładają zazwyczaj wszelkich starań, by przejść przez ciążę w dobrym zdrowiu. Odżywiają się w sposób zbilansowany, dostarczają do organizmu wszystkie niezbędne składniki oraz wykonują regularne badania. Niestety, na choroby zakaźne nie zawsze można coś zaradzić. Choroba bostońska w ciąży zdarza się dość rzadko, choć może zagrażać dziecku na pewnym jej etapie. Jak wyglądają objawy tej choroby, w jaki sposób się ją leczy oraz jakie są możliwe powikłania?

Bostonka w ciąży – jak dochodzi do zakażenia?

Na chorobę bostońską w czasie ciąży mogą zachorować kobiety, które weszły w bezpośredni kontakt z osobą zakażoną drogą kropelkową, ale zarażenie się jest również możliwe poprzez kontakt z wszelkimi jej wydzielinami oraz wydalinami. Poprawna nazwa tej jednostki chorobowej to choroba dłoni, stóp i jamy ustnej i jest zaliczana do grupy tak zwanych chorób brudnych rąk. Bostonkę wywołuje kilka odmian wirusa Coxsackie, a także adenowirus E71, a najczęściej chorują na nią dzieci w wieku do 10 lat, które zazwyczaj przechodzą zakażenie znacznie łagodniej niż osoby dorosłe. Co ważne, przechorowanie tej choroby nie buduje odporności na wszystkie odmiany wirusa, dlatego zdarza się, że kobiety chorują na bostonkę w ciąży, nawet jeśli miały już z nią do czynienia w przeszłości.

Bostonka w ciąży – objawy i leczenie

Jeśli kobieta zachoruje na bostonkę w ciąży, objawy nie będą się różnić od tych, które zazwyczaj doświadczają dorośli. Na samym początku choroba objawia się ogólnym złym samopoczuciem, rozbiciem, brakiem apetytu oraz zmęczeniem, a także gorączką z dreszczami. Niekiedy pojawiają się także bóle głowy lub kości i stawów, co sprawia, że początkowe objawy są często mylone z grypą. Typowym przejawem bostonki w ciąży i nie tylko jest natomiast bolesna, ale nieswędząca wysypka (osutka), która pojawia się po upłynięciu 2-3 dni na dłoniach i stopach oraz w jamie ustnej – stąd nazwa choroby – choć może się pojawić również na innych partiach ciała, na przykład na pośladkach. W niektórych przypadkach bostonki w ciąży objawy mogą obejmować ponadto zapalenie gardła oraz dolegliwości w układzie oddechowym lub pokarmowym. Jeśli natomiast choroba bostońska w ciąży przybierze nietypową postać, wówczas gorączka może być wyższa, a osutka bardziej rozległa.

Choć wysypka najczęściej ustępuje po 7-10 dniach w sposób samoistny, okres zdrowienia może wynieść od 2 do nawet 10 tygodni. Po kilku tygodniach natomiast niektórzy ozdrowieńcy zauważają białe, poprzeczne linie, które pojawiły się na paznokciach, a niekiedy doświadczają także łuszczenia się skóry ze stóp oraz dłoni. W przypadku kobiet, które zachorują na bostonkę w ciąży, stosuje się leczenie objawowe. Chore powinny zadbać o odpoczynek i nawodnienie, a także unikać podejmowania wysiłku. Niekiedy lekarze zalecają również środki do zastosowania miejscowego, które odkażają i osuszają zmiany.

Czy bostonka jest groźna dla kobiet w ciąży?

Wiele kobiet, które uległy zakażeniu, zastanawia się, czy bostonka jest groźna w ciąży. Okazuje się, że ryzyko powikłań jest porównywalne z tym, które występuje przy innych infekcjach, nawet w przypadku ciężkiego przebiegu choroby bostońskiej, a największe zagrożenie stanowi gorączka. Może ona bowiem doprowadzić do poronienia, jeśli bostonka wystąpiła na wczesnym etapie ciąży, zwykle w 1 trymestrze. Gdy kobieta znajduje się w 3 trymestrze, zbyt duża temperatura może zaś skutkować wywołaniem przedwczesnego porodu. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko.

To, czy bostonka jest groźna dla kobiet w ciąży, zależy od przypadku, jednak powikłania raczej się nie zdarzają. Choroba bostońska nie jest także przeciwwskazaniem do zaprzestania karmienia piersią, więc o ile stan matki tego nie uniemożliwia, warto je kontynuować. Przy tym należy pamiętać, że w związku z gorączką mama powinna szczególnie zadbać o nawodnienie. Jeżeli natomiast na bostonkę zachoruje dziecko, warto mieć na uwadze, że ze względu na możliwy ból gardła, karmienia mogą być częstsze, lecz krótsze. Jeśli zaś kobieta odczuwa bardziej dotkliwe objawy bostonki musi koniecznie jak najszybciej udać się do lekarza lub swojego ginekologa prowadzącego.

Zobacz także:

https://malakawka.pl/czy-w-czasie-porodu-czuc-ruchy-dziecka/