Choroba Leśniewskiego Crohna a ciąża

Ciąża to z pewnością najbardziej oczekiwany czas przez niejedną kobietę. Bardzo ważne jest więc, aby w jej trakcie przeprowadzać niezbędne badania, które pozwolą wyeliminować niektóre choroby oraz sprawdzić, czy rozwijające się dziecko może posiadać niektóre z nich.

Bywa niestety również tak, że rodzice spodziewający się dziecka cierpią na schorzenia, które mogą utrudnić przebieg ciąży. Dotyczy to zwłaszcza kobiet. Poważne utrudnienie często stanowią zwłaszcza choroby zapalne jelit (IBD). dlatego ciąża a choroba Leśniowskiego-Crohna to zagadnienie, które martwi wiele przyszłych mam.

Czy choroba Leśniowskiego-Crohna wpływa na płodność?

Wiele kobiet cierpiących na tę chorobę często zastanawia się, czy będą w ogóle w stanie zajść w ciążę. Przeprowadzone badania wykazały, że częstotliwość wystąpienia problemów z płodnością nie zwiększa się u pacjentek cierpiących na IBD w porównaniu ze zdrowymi kobietami. Jednak przyszłe mamy, które miały przeprowadzoną operacje jelit lub, u których wystąpiły powikłania okołoodbytnicze, mogą mieć problem z poczęciem dziecka.

Problem ten może nasilić się zwłaszcza w sytuacji, gdy kobieta miała przeprowadzoną operację obejmującą miednicę. Zalicza się do nich zespolenie krętniczo-odbytnicze. W jego wyniku może dojść nawet do niedrożności jajowodów.

Ponadto u kobiet w fazie zaostrzenia częściej można zaobserwować takie problemy, jak dyspareunia, depresja czy obniżone libido. Niestety, w wielu przypadkach może przyczynić się to do zmniejszenia wskaźnika poczęcia u pań.

Choroba Leśniowskiego-Crohna a ciąża — leczenie

Zagadnienie choroba Leśniowskiego-Crohna a ciąża jest szczególnie często poruszane przez kobiety, które są w trakcie leczenia. Jak więc wygląda cała procedura u osób spodziewających się dziecka? Niestety, wiele pań całkowicie rezygnuje ze starania się o potomstwo w obawie o wpływ przyjmowanych leków na płód. Jednak, jak pokazują badania, większość stosowanych preparatów nie ma wpływu na prawidłowy przebieg ciąży lub występuje bardzo niskie ryzyko powikłań. Wyjątkiem są jedynie takie leki, jak metotreksat czy talidomid.

Ponadto warto mieć na uwadze, że odstawienie leków na chorobę Leśniowskiego-Crohna w ciąży może mieć dużo bardziej negatywny wpływ na płód, niż ich przyjmowanie. Bardzo ważne jest, aby u ciężarnych lub starających się o dziecko schorzenie znajdowało się w fazie remisji. Ten etap można uzyskać właśnie dzięki odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej. W takiej sytuacji wystąpienie powikłań będzie z pewnością dużo mniejsze.

Takie kobiety muszą również pamiętać, że konieczna będzie indywidualnie dopasowana suplementacja witamin oraz minerałów. Jest to bardzo istotne ze względu na terapię lekową oraz możliwość wystąpienia zaburzeń wchłaniania substancji przez organizm.

Jeżeli kobieta cierpiąca na chorobę Leśniowskiego-Crohna zażywa sulfasalazynę, musi stosować suplementację kwasu foliowego w dawce 5 mg. Dla porównania, u zdrowych kobiet dawka ta wynosi 0,4 mg. Sulfasalazyna jest substancją, która zaburza działanie kwasu foliowego. To z kolei może prowadzić do wystąpienia powikłań.

Choroba Leśniowskiego-Crohna a ciąża — jak wygląda poród?

Wiele kobiet zastanawia się, czy choroba Leśniowskiego-Crohna ma istotny wpływ na sam poród. Wszystko zależy od sytuacji i stopnia rozwoju choroby. Panie, u których występują powikłania okołoodbytnicze, najczęściej muszą rodzić przy pomocy cesarskiego cięcia. Z kolei kobiety, u których choroba jest w fazie remisji i nie wystąpiły powikłania, mogą wydać dziecko na świat siłami natury. Istnieje bowiem bardzo niskie prawdopodobieństwo, aby wystąpiły one w okresie okołoporodowym.

Jak widać, choroba Leśniowskiego-Crohna może mieć bardzo duży wpływ na przebieg samej ciąży. Jak w przypadku każdego schorzenia niezbędna jest wcześniejsza profilaktyka. Wykrycie choroby na wczesnym etapie pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków, aby kobieta mogła bezpiecznie przejść okres ciąży. Ponadto pacjentki cierpiące na to schorzenie wymagają szczególnej uwagi w trakcie rozwoju płodu.

https://malakawka.pl/kiedy-rozwija-sie-mozg-u-plodu/