Ciąża po 35. roku życia. Najważniejsze informacje

Coraz więcej kobiet decyduje się na późniejsze macierzyństwo. Wynika to z niechęci do porzucania kariery zawodowej lub przerywania jej ze względu na dziecko, ale także z rosnącej świadomości zakładania rodziny. Kobiety również później wychodzą dziś za mąż, co także ma wpływ na planowanie ciąży po 35 roku życia. Do tej pory uważano, że najlepszy wiek reprodukcyjny dla kobiet kończy się właśnie wtedy, gdy kobieta przekracza 35 rok życia, jednak czas ten uległ zmianie na skutek później pojawiającej się pierwszej miesiączki u dziewcząt i dziś określa się go raczej jako 37 rok życia. Wcale nie oznacza to jednak, że późne ciąże pozbawione są zagrożeń, a szczególnie, gdy chodzi o pierwszą ciążę w wieku 35 lat. Jakie badania należy wykonać i jak urodzić zdrowe dziecko po 35 roku życia?

Dlaczego kobiety decydują się na pierwszą ciążę w wieku 35 lat? - zalety i wady

Późne macierzyństwo oznacza zazwyczaj dużą świadomość własnego ciała, jego potrzeb, a także aspektów związanych z wychowywaniem dziecka i zakładaniem rodziny. Bardzo często planowanie ciąży po 35 roku życia związane jest również ze stabilizacją finansową i ugruntowaniem pozycji zawodowej. Decyzja ta może wiązać się też z poczuciem gotowości emocjonalnej, wynikającej między innymi właśnie z doświadczenia. Kobiety, które decydują się na pierwszą ciążę w wieku 35 lat, zazwyczaj czują się spełnione, a pęd związany z samorealizacją mają już za sobą i wiedzą, że będą mogły bez obawy o własny status materialny poświęcić się dziecku. Nierzadko mówi się również o tym, że planowanie ciąży po 35 roku życia związane jest z nowymi pokładami energii u dojrzałych kobiet - energii odmładzającej i dającej im siłę do opieki nad dzieckiem. Późne macierzyństwo może być także konsekwencją trudności z zajściem w ciążę w młodszym wieku. Trzeba jednak pamiętać, że zajście w ciążę po 35 roku życia również bywa trudniejsze, ponieważ płodność kobiety obniża się wraz z wiekiem. Właśnie dlatego należy uważnie monitorować cykl menstruacyjny i regularnie chodzić na badania ginekologiczne, pozostając pod opieką lekarza.

Ciąża w wieku 35 lat - zagrożenia i planowanie ciąży

Mimo iż wiek rozrodczy kobiet wydłuża się, pierwsza ciąża w wieku 35 lat i później nadal niesie za sobą większe ryzyko powikłań i komplikacji, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, jakie zagrożenia dotyczą pierwszej lub drugiej ciąży po 35 roku życia, aby móc odpowiednio się do niej przygotować. W przypadku późnych ciąż zwiększa się ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka, dlatego do ginekologa należy się udać jeszcze na etapie planowania ciąży. Po 35 roku życia bardzo istotne jest pozostawanie pod opieką lekarza przez cały okres jej trwania i regularne wykonywanie badań prenatalnych, mogących wspomóc we wczesnym wykryciu wad genetycznych płodu, na przykład zespołu Downa lub zespołu Edwardsa. U kobiet późno decydujących się na macierzyństwo rośnie także ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości i schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca ciążowa. Dodatkowo wśród powikłań wymienia się także rodzenie dzieci o zbyt małej lub zbyt dużej masie. Częściej dochodzi także do wczesnych porodów i zgonów wewnątrzmacicznych. Zazwyczaj ciąża w wieku 35 lat oznacza także poród przez cesarskie cięcie. U kobiet późno decydujących się na dziecko znacznie częściej zdarzają się poronienia.

Ciąża w wieku 35 lat - jakie badania należy wykonać dodatkowo?

W przypadku decyzji o późnym macierzyństwie, niezależnie od tego, czy mowa o pierwszej, czy też drugiej ciąży po 35 roku życia, należy pozostawać pod opieką ginekologa, który powinien wykonać odpowiednie badania prenatalne, celem wczesnego wykrycia wad płodu. Lekarz może wykorzystać metodę nieinwazyjną, jaką jest ultrasonografia, będąca istotnym elementem w zdiagnozowaniu zespołu Downa, a także pozwala na zbadanie narządów wewnętrznych płodu. U dojrzałych kobiet wykonuje się także testy podwójne i potrójne, które również pomagają określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Jednak dopiero badania inwazyjne dostarczają materiału, który następnie poddaje się testom mogącym wykluczyć lub potwierdzić wadę genetyczną u płodu.