Co na zgagę w ciąży?

Ciąża sama w sobie bardzo mocno obciąża organizm, a oprócz tego bardzo często towarzyszą jej różnego rodzaju dolegliwości. Wśród nich jedną z najczęściej wymienianych przez kobiety, które spodziewają się dziecka, jest zgaga. Według badań statystycznych dotyka ona nawet siedemdziesięciu procent kobiet w ciąży. Może się ona pojawić już w pierwszym trymestrze, jednak zazwyczaj jej nasilenie następuje na końcowym etapie, kilka tygodni przed rozwiązaniem i jest wynikiem tego, że rozwijające się w brzuchu matki dziecko jest już duże. Wiele kobiet zastanawia się, jakie są skuteczne sposoby na zgagę w ciąży? Jak poradzić sobie z tym kłopotem? Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo zgaga potrafi uprzykrzyć życie, dlatego też udzielamy odpowiedzi na powyższe pytania i nie tylko w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Zgaga w ciąży - nieprzyjemny problem

Dlaczego w ogóle zgaga w ciąży jest tak częstym kłopotem? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy spojrzeć na to, jakie zmiany zachodzą w kobiecym ciele podczas tego okresu. Podczas rozwoju płodu w brzuchu matki dochodzi do rozluźnienia zwieracza przełyku, czyli mięśnia, który oddziela od siebie przełyk i żołądek. To właśnie ten narząd odpowiedzialny jest za to, aby między posiłkami żołądek pozostawał „zamknięty”. Pełni on bowiem rolę swego rodzaju drzwi do jego wnętrza, które otwierają się podczas przeżuwania i połykania.

Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są dwa hormony rozluźniające mięśnie, które wydzielane są przez ciało kobiety w trakcie ciąży. Ich działanie jest potrzebne, aby odpowiednio przygotować mięśnie dna miednicy na rosnącą macicę poprzez ich rozluźnienie. W ten sposób staną się one znacznie bardziej elastyczne, a to z kolei sprawi, że będzie w tym miejscu więcej przestrzeni dla rozwijającego się dziecka. Minusem działania tych hormonów jest to, że wpływają one na wszystkie mięśnie, w tym także na wspomniany wcześniej zwieracz przełyku, który czasowo przestaje domykać i częściej się otwiera i to właśnie wtedy pojawia się zgaga. Czym z kolei jest sama ta dolegliwość? Otóż jest to po prostu cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co wiąże się m.in. z uczuciem ucisku i pieczenia w okolicach klatki piersiowej. Bardzo nieprzyjemne doświadczenie, które bywa naprawdę uciążliwe. Przyszłych matek z pewnością nie pocieszy również fakt, że wraz z kolejnymi etapami ciąży może być tylko gorzej. Wiąże się to bowiem ze wzrostem płodu i rozrostem macicy, które uciskają na żołądek.

Zgaga w ciąży - co pomaga najlepiej?

Wiele kobiet, które spodziewają się dziecka, zastanawia się, co na zgagę w ciąży działa najlepiej? Zgaga w ciąży - jak sobie radzić? Odpowiedzi na te pytania nie należą jednak do najprostszych. Wynika to z faktu, iż na wiele zjawisk fizjologicznych, które mają miejsce w jej przebiegu, kobieta po prostu nie ma żadnego wpływu. Istnieją jednak sfery, w których działanie może pomóc zwalczyć zgagę w trakcie ciąży. Kluczowa jest tutaj odpowiednia dieta, dzięki której przyszła mama będzie miała pełną kontrolę nad ewentualnym przyrostem wagi. Drastyczne przyspieszenie w nabywaniu nowych dodatkowych kilogramów może powodować zaostrzenie się zgagi. Wynika to z faktu, że dodatkowa masa będzie uciskać na żołądek oraz dolny zwieracz przełyku, a więc mamy tu podobną sytuację jak w przypadku wzrostu malucha w macicy. Oprócz tego warto zadbać o to, aby jeść powoli i nie przejadać się - tę zasadę warto stosować nawet poza ciążą, gdyż bardzo pomaga to właśnie w przypadkach, kiedy zgaga jest bardzo nasilona.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie: czy na zgagę w ciąży istnieją skuteczne domowe sposoby? Oczywiście tak jak zostało wspomniane, podstawą jest odpowiednia dieta, jednak czy można zrobić coś więcej? Otóż odpowiedź brzmi - jak najbardziej. Wśród najczęściej stosowanych domowych metod na zgagę w ciąży jest wypicie szklanki jogurtu naturalnego, kefiru lub mleka. Niektóre kobiety preferują natomiast inne rozwiązanie, którym jest zjedzenie garści migdałów. Można też wypić ciepły napar z rumianku lub kopru włoskiego - również bardzo dobrze radzi sobie ze zgagą w ciąży.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.