Co pomaga na mdłości w ciąży?

Ciąża jest dla kobiety wymagającym okresem i wiąże się z różnymi objawami, mniej lub bardziej dokuczliwymi. Spośród nich szczególnie popularne są mdłości w ciąży. Jak sobie radzić z tymi dolegliwościami, jak je łagodzić oraz jak im zapobiegać, a także dlaczego w ogóle się pojawiają?

Mdłości w ciąży - skąd się biorą?

Mdłości są jednymi z najczęściej występujących dolegliwości w ciąży i są wynikiem dynamicznego wzrostu poziomu hormonów ciążowych. Są potrzebne, żeby dziecko prawidłowo się rozwijało. Uważa się, że około 80% ciężarnych odczuwa nudności, którym czasami towarzyszą również wymioty. Symptomy utrzymują się najczęściej przez pierwsze 12 tygodni. Wtedy poziom HCG (hormonów ciążowych) spada, a większy wpływ na rozwój malucha wywiera łożysko. Mdłości mogą być także wynikiem zwiększenia produkcji estrogenu i tyroksyny. Z tego powodu mogą trwać dłużej oraz nasilać się w sytuacjach stresowych lub jeśli kobieta jest zmęczona.

Innym czynnikiem jest zaburzenie motoryki żołądka oraz jego opóźnione wypróżnianie. Mdłości najczęściej doskwierają rano, jednak zdarza się, że towarzyszą kobiecie w innych porach dnia.

Jak złagodzić mdłości w ciąży? Jak zapobiegać?

Zastanawiasz się, co pomaga na mdłości w ciąży? Jak sobie z nimi radzić? Po pierwsze należy zatroszczyć się o dobrą dietę. Jednym z jej ważniejszych elementów jest nawadnianie. Kobieta w ciąży powinna wypijać około 2,5 l płynów. Woda jest niezbędna do utrzymania równowagi wielu układów w organizmie, ponadto jej większa ilość jest wymagana, żeby ciało nie odwodniło się przez wymioty. Eksperci radzą, aby dodać do napoju odrobinę cytryny lub imbiru. Ze względu na ich właściwości, to najczęściej stosowane sposoby na mdłości w ciąży, które często okazują się wystarczające.

Co pomaga na poranne mdłości w ciąży? W kontekście odżywiania należy także wspomnieć o konieczności zjedzenia śniadania. Trzeba mieć świadomość, że w pustym żołądku gromadzi się sok żołądkowy, którego nadmiar doprowadza do mdłości. Jeśli nie masz ochoty na śniadanie, zawsze zjedz przekąskę, na przykład w postaci krakersów, owocu czy garści orzechów.

Zamiast tradycyjnych dla naszej kuchni 3 posiłków w trakcie dnia, lepiej postawić na 6 mniejszych, które będą równo rozłożone. Dzięki temu żołądek nie będzie zbytnio obciążony. Warto wybierać potrawy lekkostrawne, a więc unikać żywności przetworzonej czy smażonej.

Aktywność fizyczna to kolejny bardzo ważny czynnik, który może być odpowiedzią na pytanie - jak pozbyć się mdłości w ciąży? Oczywiście, każda kobieta powinna skonsultować plan treningu z lekarzem. Dobrze sprawdza się częste spacerowanie, pływanie czy ćwiczenia oddechowe. Dzięki temu organizm będzie bardziej dotleniony i zrelaksowany. Ciężarna będzie także łatwiej zasypiać.

Wymieniane przez ekspertów sposoby na mdłości w ciąży wskazują nieraz o spożyciu imbiru. Roślina ma działanie przeciwzapalne oraz neutralizuje kwasy żołądkowe. Znaleźć go można w wielu formach. Możesz na przykład do herbaty dorzucić kilka kawałków korzenia. Można się także spotkać z kapsułkami, imbirowym piwem bezalkoholowym czy cukierkami. Znaczna większość kobiet potwierdza skuteczność tej metody, dlatego imbir nieraz jest uznawany za swoiste panaceum w przypadku tej dolegliwości. Pomóc może nawet kilka minut żucia plasterka korzenia. Ciekawym pomysłem jest także wzbogacenie przygotowywanych potraw tartym lub posiekanym imbirem.

Specjaliści zalecają unikania intensywnych zapachów, ponieważ mogą działać drażniąco. Z drugiej jednak strony można zatroszczyć się o delikatną aromaterapię, szczególnie olejkami zawierającymi lawendę, ponieważ ten zapach jest relaksujący i poprawia komfort psychiczny, dzięki czemu może również zredukować mdłości - przypominamy, że nudności nasilają się w sytuacjach stresujących.

Niektórzy eksperci zalecają także wykonywanie ciepłych okładów podczas ataku mdłości. Dobrze się sprawdzi chociażby przyłożenie do brzucha termofora, najlepiej w pozycji półleżącej.