Cukrzyca ciążowa - co jeść przed snem?

Cukrzyca ciążowa to schorzenie pojawiające się na ogół między 24. a 28. tygodniem ciąży u pań, które przed poczęciem dziecka nie zmagały się z tym problemem. Jest rodzajem zaburzenia gospodarki węglowodanowej, które wykrywa się podczas doustnego testu obciążenia glukozą. Choć sporadycznie wymaga się leczenia insuliną, u znacznej większości kobiet wystarczy modyfikacja stylu życia - regularna aktywność fizyczna (jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań) oraz zmiana diety.

Dieta przy cukrzycy ciążowej

Przed wyborem dozwolonych produktów spożywczych warto znać podstawowe zasady obowiązujące na diecie przy cukrzycy ciążowej. Są to przede wszystkim:

  • regularne spożywanie posiłków, o stałych porach, najlepiej w ilości 4-6, aby utrzymać stabilny poziom glukozy w organizmie i uniknąć wahań.
  • zwiększenie ilości kalorii jedynie o 400-500 (po obliczeniu podstawowego dziennego zapotrzebowania) - uznaje się, że to optymalna ilość potrzebna dziecku do prawidłowego rozwoju. Nie ma potrzeby objadać się "za dwoje".
  • pilnowanie, aby nie pominąć żadnego posiłku w ciągu dnia.
  • picie dużej ilości wody mineralnej.

Jeśli wystąpią dolegliwości ciążowe, np. mdłości, nudności, złe samopoczucie, porcję posiłku należy zmniejszyć, lecz nie warto jej pomijać. Podstawą diety osób z cukrzycą (także cukrzycą ciążową) jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, poniżej 55. Produkty o niskim indeksie glikemicznym prowadzą do małych zmian w stężeniu cukru w organizmie. Z kolei po spożyciu pokarmów z wysokim IG glukoza we krwi znacząco rośnie. Omawiając temat, jakim jest cukrzyca ciążowa - co jeść a czego unikać to najczęściej padające pytanie. Kobieta ciężarna powinna unikać słodyczy i źródeł cukrów prostych, zatem: soków owocowych, napojów słodzonych, owocowych przetworów, dżemów, powideł, miodu, tłustych mięs i serów, podrobów. Można spożywać owoce w umiarkowanych ilościach, jednak zwracając szczególną ostrożność na dojrzałe banany i winogrona.

Cukrzyca ciążowa - co można jeść?

Co jeść przy cukrzycy ciążowej, aby utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi? Przede wszystkim:

  • węglowodany złożone - brązowy ryż, ciemny makaron, pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, otręby,
  • białko - chude mięso, ryby, twarogi, jogurty naturalne, przetwory mleczne niesłodzone,
  • warzywa o niskim IG - np. szparagi, ogórki, marchew, pomidory, kalafiory, kapusta, cebula, cukinia, seler, bakłażan,
  • owoce o niskim IG - agrest, wiśnie, maliny, jabłka, morele, truskawki, cytrusy, gruszki
  • tłuszcze - jedynie zdrowe, m.in.: ziarna i orzechy, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, nierafinowane oleje roślinne

Ważne jest, aby dostarczać do organizmu produkty z każdej wspomnianej grupy. Węglowodany złożone dodadzą energii, która jest niezbędna zarówno matce, jak i dziecku. Zdrowe tłuszcze przyczyniają się do rozwoju układu nerwowego dziecka oraz wpływają na prawidłowe widzenie w późniejszych etapach jego życia. Białka - jako podstawowy materiał budulcowy wszystkich tkanek organizmu - są konieczne, aby dziecko mogło rosnąć i się rozwijać. Z kolei warzywa i owoce stanowią źródło antyoksydantów, witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego. 

Cukrzyca ciążowa - co jeść przed snem?

Przy cukrzycy ciążowej niezwykle istotny jest ostatni posiłek spożyty w ciągu dnia, czyli kolacja. Powinna zostać zjedzona 30-60 minut przed pójściem spać, jednak musi mieć charakter lekkostrawny. Co wolno jeść przy cukrzycy ciążowej na kolację? Dobrym pomysłem na ostatni posiłek jest sałatka warzywna z serkiem wiejskim i kromką chleba pełnoziarnistego lub dwie kromki chleba pełnoziarnistego z chudą wędliną oraz ulubionymi, dozwolonymi warzywami. 

Poważnym błędem popełnianym przez kobiety ciężarne jest unikanie wieczornego spożywania węglowodanów, czyli decydowanie się na posiłki wyłącznie białkowo-tłuszczowe. Takie rozwiązanie może się zakończyć hiperglikemią poranną. To co zjadamy wieczorem, ma ogromny wpływ na glikemię nocną i ranną. Warto więc pamiętać, aby także kolacja dostarczała białek, węglowodanów i tłuszczu.

Sprawdź co pomaga na mdłości w ciąży!