Wykonywanie ćwiczeń warto rozpocząć 3-4 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Nie trzeba wykonywać ich wcześniej, natomiast czas ten może być krótszy – nawet dwa tygodnie ćwiczeń mogą skutecznie wzmocnić mięśnie dna miednicy, ułatwiając tym samym poród.
Zaleca się wykonywanie ćwiczeń raz lub dwa razy dziennie przez około 15-30 minut. Podczas jednego ćwiczenia powinno się wykonać około 5 powtórzeń. Nie zalecamy przekraczania czasu trwania pojedynczego ćwiczenia. W przypadku wystąpienia bólu należy przerwać trening.
Po 3-4 tygodniach systematycznego wykonywania ćwiczeń balonik powinien osiągnąć średnicę około 9-10 cm lub obwód około 30 cm, który jest zbliżony do rozmiaru główki noworodka. Taka wielkość balonika sprawi, że narządy rodne będą odpowiednio przygotowane do wypchnięcia dziecka z dróg rodnych matki.
Jak najbardziej. Nawet w ciągu 14 dni można osiągnąć dobre rezultaty, szczególnie, jeśli ćwiczenia wykonywane są w tym czasie regularnie, na przykład dwa razy dziennie. 2 tygodnie ćwiczeń mogą skutecznie zapobiec pęknięciu krocza podczas porodu i wzmocnić mięśnie dna miednicy, co ułatwi także ich regenerację po porodzie.
Stosowanie balonika Aniball ma miejsce w okresie, w którym ciało przygotowuje się już na poród. Szyjka macicy powoli dojrzewa, staje się bardziej miękka, sprężysta i elastyczna, kurczy się i rozszerza. W tym czasie szyjka jest bardzo ukrwiona, wrażliwa i delikatna, dlatego czasem wystarczy nawet lekki dotyk lub otarcie, aby pojawiło się plamienie lub krwawienie. Jeśli coś takiego ma miejsce bezpośrednio po ćwiczeniach z Aniballem lub po wizycie u ginekologa, nie trzeba się przejmować, pod warunkiem, że plamienie ustało zaraz po wykonanym ćwiczeniu. W takiej sytuacji wskazana jest kontynuacja ćwiczeń z użyciem Aniballa.
Jak najbardziej. Nie musisz już dodatkowo zwiększać obwodu balonika, ale warto zachować regularność ćwiczeń, dzięki której utrzymasz efekty. Jeśli nie odczuwasz bólu i nie masz problemu ze zwiększeniem obwodu, jest to również wskazane.
Niekoniecznie. Ciało każdej kobiety jest inne i może różnie reagować na ćwiczenia. Właśnie dlatego nie każdego dnia udaje się uzyskać pożądany efekt. Należy jednak kontynuować ćwiczenia z Aniballem, pod wpływem których mięśnie dna miednicy powinny się stopniowo rozluźniać i rozciągać – regularne ćwiczenia pozwalają zwiększyć rozmiar balonika.
Nacięcie krocza to inaczej episiotomia, czyli zabieg chirurgiczny przeprowadzany w drugiej fazie porodu, kiedy dziecko przedostaje się przez kanał rodny matki. Zabieg ten polega na nacięciu okolicy perineum, czyli obszaru między pochwą i odbytem. Prewencyjne nacięcie krocza ma na celu zwiększenie otworu pochwowego oraz zmniejszenie ryzyka jego pęknięcia podczas porodu. Niestety, wykonywany rutynowo zabieg może mieć wiele negatywnych skutków i badania coraz częściej wskazują, że nie są one mniej niebezpieczne niż w przypadku pęknięcia krocza. W wyniku nacięcia krocza kobieta może borykać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Wśród nich można wymienić między innymi: złe gojenie się rany, infekcje, ból podczas wypróżniania się, nietrzymanie moczu (także w późniejszym wieku), ograniczenie aktywności seksualnej, konieczność operacji plastycznej krocza. Coraz częściej publikacje naukowe oraz Światowa Organizacja Zdrowia odradzają wykonywania prewencyjnego nacięcia krocza, zachęcają zaś do wykonywania systematycznych ćwiczeń i wzmacniania mięśni dna miednicy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na podstronie “Prewencja nacięcia krocza”.
W niektórych przypadkach zabieg nacięcia krocza jest nieunikniony, dlatego nie należy lekceważyć wynikających z niego korzyści – jest on szczególnie wskazany, gdy poród powinien szybko się zakończyć, czyli wtedy, gdy życie i zdrowie dziecka jest zagrożone lub wtedy, gdy zaistniała konieczność przeprowadzenia porodu zabiegowego. Warto jednak dodać, że w przypadku samoistnego pęknięcia krocza rana jest zazwyczaj mniejsza i mniej bolesna – dzieje się tak dlatego, że krocze pęka zwykle w najsłabszym miejscu, które nie jest mocno ukrwione ani unerwione, często wymaga także założenia mniejszej ilości szwów niż w przypadku chirurgicznego nacięcia krocza i rzadziej występuje po nim infekcja. Dzięki wykonywaniu systematycznych ćwiczeń z Aniballem możesz rozciągnąć mięśnie dna miednicy i krocza tak, aby uniknąć nacięcia, a także pęknięcia krocza, bo Twoje ciało będzie lepiej przygotowane na poród naturalny.
Badania kliniczne wskazują, że stosowanie Aniballa nie może wywołać przedwczesnego porodu.
W takiej sytuacji zaleca się najpierw konsultację z lekarzem.
Nie ma takiej możliwości, balonik przeszedł wszystkie obowiązkowe testy jakości oraz testy obejmujące wyroby medyczne, zgodnie z dyrektywą europejską 93/42/EHS, NV 336/2004 Dz.U. i ustawą nr 123/2000 Dz.U. o wyrobach medycznych i zgodnie z brzmieniem przepisów późniejszych. W ramach testów wykonano próbę ciśnieniową w Narodowym Instytucie Zdrowia w Brnie, podczas której nie doszło do zniszczenia balonika przy ciśnieniu granicznym, a jedynie do samoczynnego odłączenia się plastikowej redukcji. Aniball jest więc całkowicie bezpieczny, należy jednak pamiętać o jego prawidłowym użytkowaniu.
Wszelkie ćwiczenia mięśni dna miednicy i krocza, które mają przygotować ciało kobiety do porodu naturalnego, zaleca się rozpocząć dopiero w 37. tygodniu ciąży – wskazany czas jest wystarczający, aby mięśnie zdążyły się wzmocnić.
Jeśli przestrzegasz zasad użytkowania wskazanych w szczegółowej instrukcji, właściwości silikonu nie ulegną zmianie przez minimum 36 miesięcy i w tym okresie możesz ponownie użyć balonika. Jeśli jednak stosujesz produkt z dużą częstotliwością, czas użytkowania może być nieco krótszy, dlatego nie zaleca się ćwiczeń z używanym balonikiem. Wymienny silikonowy balonik można kupić osobno w niższej cenie, nie musisz wymieniać całego zestawu Aniball.
Jak najbardziej. Można stosować Aniball, jeśli tym razem planujesz poród naturalny. Wykonanie cesarskiego cięcia nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń.
Silikonowy balonik Aniball produkowany jest w Republice Czeskiej przez firmę, która od ponad 30 lat zajmuje się produktami medycznymi oraz przeznaczonymi do opieki zdrowotnej, natomiast pozostałe elementy składające się na zestaw produkowane są poza Unią Europejską.
Nie powinno się wykonywać ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy przed 36. tygodniem ciąży, ponieważ istnieje ryzyko wypływu wód płodowych (nawet ich niewielkiej ilości). Właśnie dlatego należy również unikać pchania, skakania na piłce czy noszenia ciężkich przedmiotów.
Stosowanie produktu wzmacnia mięśnie dna miednicy, dzięki czemu tkanki łatwiej regenerują się po porodzie i szybciej wraca także czynność mięśniowa. Z tego samego powodu trening z balonikiem pomaga w profilaktyce inkontynencji moczu.
Tak. Paciorkowce nie są zagrożeniem dla kobiety, dlatego można kontynuować ćwiczenia, są one jednak niebezpieczne dla dziecka – infekcja dotyka około 1% dzieci, których matka otrzymała dodatni wynik GBS, dlatego podczas porodu należy profilaktycznie podać antybiotyk. Nie wpływa to jednak na ćwiczenia z balonikiem.
Nie. Grzybica, czyli inaczej infekcja drożdżakowa, która dopiero się rozwija i jest na etapie zapalenia to przeciwwskazanie do ćwiczenia z balonikiem. Zarówno grzybicę, jak i towarzyszącą jej wydzielinę leczy się globulkami dopochwowymi, dlatego zaleca się wstrzymanie treningów na czas leczenia. Podczas grzybicy narządy rodne mogą być podrażnione, swędzieć, a nawet krwawić, zaś ściany pochwy są wtedy kruche i często pękają, dlatego wykonywanie ćwiczeń może być dodatkowo bolesne. Nie należy także wykonywać w tym czasie masażu krocza.
Okres gwarancji wynosi standardowo 24 miesiące. Jeśli przyrząd jest prawidłowo użytkowany, czyli zgodnie ze wskazaniami w szczegółowej instrukcji, właściwości silikonu nie powinny ulec zmianie przez 36 miesięcy, a nierzadko okres ten wydłuża się nawet do 5 lat. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku częstego używania produktu, może on szybciej ulec zużyciu i tym samym skrócić swoją żywotność. Niekorzystnie na jakość silikonu mogą wpłynąć także olejki oraz lubrykanty inne niż te na bazie wody, dlatego nie należy ich stosować w połączeniu z balonikiem – uszkodzony produkt nie będzie podlegał reklamacji.
Zdecydowanie odradzamy korzystanie z balonika używanego wcześniej przez inną osobę, zarówno ze względów higienicznych, jak i dlatego, że nie mamy pewności co do jego wcześniejszej eksploatacji. Można jednak kupić osobno nowy balonik silikonowy w dużo niższej cenie niż cały zestaw.