Czop śluzowy - jak wygląda i kiedy odchodzi?

Podczas ciąży w ciele każdej kobiety zachodzi wiele zmian. Nie ma się czym martwić, jest to zupełnie normalne. Pewne kwestie w pierwszej chwili mogą się wydawać niepokojące, bo są nowe, jednak po dokładniejszym zgłębieniu tematu czy konsultacji z lekarzem powinny zostać rozwiane wszelkie wątpliwości. Wiele Pań zastanawia się jak wygląda czop śluzowy w ciąży. Żeby się dowiedzieć, kiedy odchodzi czop śluzowy, warto podkreślić czemu on służy, a także, w jakiej formie się przejawia.

Czop śluzowy - jak wygląda?

Czop śluzowy to gęsta wydzielina, która pełni funkcję ochronną dziecka. Zamyka on wejście do macicy, przez co potomek będzie mniej narażony na różnego rodzaju infekcje. Jest on także czasem nazywany korkiem śluzowym czy czopem porodowym, gdyż to właśnie w okolicach momentu rozwiązania on odchodzi.

Czop śluzowy charakteryzuje się gęstą i dość zbitą, czasem nawet galaretowatą formą, Konsystencja ta jest dość lepka, mętna i bezzapachowa. Wzbudzić zainteresowanie powinna sytuacja, gdy przybierze on formę wodnistą, a ta będzie pojawiała się w dużych ilościach. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem. Różne zabarwienia jej są natomiast zupełnie naturalne. Wydzielina ta jest w pełni bezpieczna, gdy jej kolor będzie przybierał kremowe, lekko żółte, różowe, szarawe czy też brązowe barwy.

Czop śluzowy - kiedy odchodzi?

Czop śluzowy znajduje się w organizmie kobiety już niemal od zapłodnienia, kształtuje się bowiem w ciągu kilku miesięcy ciąży. Moment, w którym zaczyna on odchodzić będzie zwiastował rozwiązanie ciąży, jednak konkretny moment może się różnić w zależności od danej kobiety. Jest to bowiem kwestia indywidualna. Korek śluzowy może odejść zarówno na kilka godzin jak i tygodni przed rozwiązaniem, równie możliwe jest nastąpienie tego dopiero na sali porodowej.

Czop może odchodzić w częściach, niekoniecznie w całości, należy pamiętać, że ma on postać gęstej wydzieliny, co może być nieco mylące w ostatnich miesiącach ciąży, ze względu na wydzielanie przez pochwę większych ilości wydzieliny.

Odszedł mi czop śluzowy, czy to pora na poród?

Odejście czopu śluzowego w ciąży nie musi wcale oznaczać sytuacji krytycznej. Niezbędne jest wtedy zachowanie spokoju. Nie ma potrzeby, aby natychmiast udać się do szpitala, jednak należy umówić wizytę z ginekologiem, by skontrolować stan szyjki macicy. Po odejściu czopu zaleca się, aby kobieta zrezygnowała ze współżycia. Jest to spowodowane brakiem ochrony, bez której dziecko może być narażone na liczne infekcje.

Odejście korka śluzowego nie musi oznaczać początku porodu, jednak zwiastuje o dużych szansach na przeprowadzenie akcji porodowej w bliskiej przyszłości. Jeśli następuje to po 36 tygodniu ciąży i przyszła mama nie odczuwa żadnych negatywnych dolegliwości, to oznacza, że wszystko jest w porządku. Przy braku skurczy bądź bólów brzucha nie ma się czego obawiać.

Wiele mam wyczekuje odejścia korka śluzowego. To, jak wygląda czop śluzowy, nie oznacza, że właśnie w tej formie on odejdzie. Jak nazwa wskazuje, czop ma kształt korka, jednak najczęściej odchodzi on w częściach. Odchodzeniu czopu śluzowego towarzyszyć mogą także objawy takie jak: bóle głowy i kręgosłupa, przyspieszone bicie serce, stres, czy odmienny niż dotychczas apetyt.

Czy krew w czopie śluzowym jest niebezpieczna?

Jeśli do czopu dostało się odrobinę krwi i nastąpiło to stosunkowo niedawno, korek śluzowy może przybierać różowe odcienie. Stało się tak za sprawą pęknięcia małych naczyń krwionośnych przy rozszerzaniu się szyjki macicy. Brązowy kolor natomiast oznaczać będzie, że krew znajdowała się tam na tyle długo, że zdążyłam się utlenić. Nie ma jednak powodu do niepokoju. Przezroczysty kolor natomiast zwiastuje, że do porodu zostało jeszcze dużo czasu. Jeśli natomiast po odejściu czopu śluzowego pojawi się krwawienie, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Może to wskazywać na poważne komplikacje, dlatego konsultacja ze specjalistą jest niezbędna. Warto po nią sięgnąć także w sytuacji, gdy odejście korka nastąpiło przed 36 tygodniem.