Czy będąc w ciąży można brać leki antydepresyjne?

Podczas trwania ciąży ingerencja w organizm kobiety za sprawą leków może się okazać zagrożeniem dla jej stanu czy zdrowia dziecka. W tym celu unika się stosowania jakichkolwiek medykamentów, aby jak najbardziej wyeliminować zagrożenie, które mogłoby z tego wynikać. Jednak jak sprawa ma się w przypadku depresji, kiedy to kobieta usiłuje przezwyciężyć trudny dla siebie czas? Niemal każdy przebieg tej groźnej choroby wymaga wprowadzenia farmakoterapii, dlatego wiele osób zastanawia się, jakie antydepresanty w ciąży można stosować.

Antydepresanty a ciąża - kiedy należy je stosować?

Antydepresanty są zapisywane na receptę przez psychiatrę lub POZ, gdy u pacjenta utrzymują się charakterystyczne objawy co najmniej przez dwa tygodnie. Mowa tu o tzw. epizodzie depresyjnym. Zaliczać się do niego mogą różnorodne oznaki, które różnią się w zależności od konkretnej osoby.

W ciąży natomiast dochodzi niezwykle często do depresji ciążowej, która może dotykać sporą część przyszłych mam. Niezwykle ważne jest, aby działać tym kierunku, gdyż w sytuacji zaniechania leczenia może się wykształcić jeszcze większe zaburzenie depresyjne tuż po narodzinach dziecka. To natomiast objawia się niezwykle negatywnymi skutkami, do jakich należy między innymi nieprawidłowe budowanie więzi pomiędzy matką a dzieckiem.

Oprócz tego kolejnym z niezwykle negatywnych skutków bagatelizowania problemów ze zdrowiem psychicznym w czasie ciąży może być brak możliwości właściwego zajmowania się dzieckiem tuż po urodzeniu.

Co więcej, depresja w trakcie ciąży może nie tylko mieć niezwykle negatywny wpływ na opiekę nad pociechą po narodzinach, ale na sam przebieg ciąży. Istnieje także zdecydowanie zwiększone prawdopodobieństwo dojścia do tak tragicznych skutków. Wśród nich wymienia się przedwczesny poród, niską masę urodzeniową maluszka czy innego rodzaju komplikacje mogące się pojawić w czasie ciąży.

Leki przeciwdepresyjne a ciąża — czy jest jakaś zależność?

Leki przeciwdepresyjne, tak jak i inne farmaceutyki mogą powodować skutki uboczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich zażywania. Warto obserwować to, w jaki sposób organizm na nie reaguje, a także, czy nie ma jakichkolwiek negatywnych skutków związanych ze stosowaniem leku. U kobiet w ciąży jest to szczególnie istotne, gdyż takie preparaty mogą znacząco wpływać na daną osobę.

Co więcej, antydepresanty są dostępne jedynie na receptę, co sprawia, że mogą wpływać znacznie na zachowania, otumaniać czy oddziaływać na organizm w inny sposób.

Jakie antydepresanty w ciąży będą odpowiednie?

Każdy z leków może działać na różne osoby zupełnie inaczej. Jest to spowodowane między innymi uczuleniami, negatywnym odbieraniem różnych substancji chemicznych przez organizm czy po prostu odmiennym poziomem ryzyka wystąpienia komplikacji. Wiele składników leków nadal budzi kontrowersje, szczególnie względem przyjmowania ich przez kobiety w ciąży. To sprawia, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi względem tego, co będzie bezpieczne dla każdej ciężarnej.

Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny lek, który sprawdzi się w przypadku każdej osoby, nie powodując tym samym powikłań zdrowotnych. Dlatego w sytuacji potrzeby sięgnięcia po środki farmakologiczne niezwykle ważne jest, aby zasięgnąć przede wszystkim porady specjalisty. W tym celu warto zapytać o tę kwestię lekarza pierwszego kontaktu czy prowadzącego ciążę. Zdecydowanie zabrania się przyjmowania wszelkich środków bez uprzedniej konsultacji.

Antydepresanty w ciąży — czy to bezpieczne?

Bez względu na to, jakie leki przeciwdepresyjne w ciąży będzie stosowała kobieta, najistotniejsze jest to, aby zasięgnąć fachowej opinii lekarza prowadzącego, a także poinformować o fakcie spodziewania się dziecka psychiatrę. To właśnie lekarz prowadzący powinien dopasować preparat najmniej szkodliwy dla przyszłej mamy i maluszka.

Depresja jest chorobą, której nie należy bagatelizować, dlatego odpowiednia farmakologia w dłuższym wydźwięku powinna pomóc ciężarnej. Może się jednak okazać tak, że zastosowanie jakichkolwiek leków jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia od zaniechania tego czynu. Z tego powodu każde z działań powinno być dokładnie omówione z odpowiednim specjalistą.