Czy celiakia utrudnia zajście w ciążę?

Ciąża dla wielu kobiet jest wymarzonym czasem, który wypełnia oczekiwanie na nowego członka rodziny. Jednak niekiedy występują problemy sprawiające, że spłodzenie potomka może nieco opóźnić się w czasie.

Osoby chorujące na celiakię niejednokrotnie obawiają się, że ta uciążliwa choroba może być powodem, który znacząco utrudni zajście w ciążę. Czy rzeczywiście tak jest? Czy celiakia ma wpływ na płodność? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Celiakia a ciąża - jak choroba może wpłynąć na płodność?

Wiele kobiet zastanawia się nad zależnością pomiędzy celiakią utajoną a ciążą. Badania wykazują, że w Unii Europejskiej żyje bardzo wiele osób z niezdiagnozowaną celiakią. Wśród nich pojawiają się również kobiety z kłopotami z płodnością czy komplikacjami w przebiegu ciąży.

Brak sprawnej diagnozy może być o tyle niebezpieczny, że niezwykle często choroba aktywuje się w młodym wieku, kiedy wiele kobiet decyduje się na założenie rodziny. Niejednokrotnie zdarza się, że pacjentka dowiaduje się o swojej dolegliwości dopiero po upływie wielu lat bezskutecznego leczenia. Ma to niebagatelny wpływ na wyniszczenie organizmu, a także uszkodzeń, które mogą być nieodwracalne.

Celiakia a płodność - co powoduje komplikacje z zajściem w ciążę?

Zależność między celiakią a zajściem w ciążę może okazać się znacząca. Mechanizm wpływający na zaburzenia płodności u osób z trwałą nietolerancją glutenu nie został w pełni poznany, natomiast z dużym prawdopodobieństwem ma on związek z powodowanymi przez chorobę niedoborami pokarmowymi.

Prawidłowa dieta jest elementem niezbędnym do zajścia w ciążę, dlatego brak podstawowych składników odżywczych, takich jak żelazo, selen czy kwas foliowy może mieć przełożenie na trudności z poczęciem potomka. Niestety, w sytuacji, w jakiej znajdują się osoby chore na celiakię, zażywanie suplementów wiele nie pomoże. Nieleczona celiakia powoduje znaczące zniszczenia w jelitach, w wyniku czego nie przyswajają żadnych witamin zarówno z pożywienia, jak i ze specjalnie skomponowanych preparatów.

Celiakia a zajście w ciążę

Okazuje się, że nieleczona celiakia może obniżyć płodność u młodych kobiet nawet o 40% w porównaniu ze zdrowymi. Co więcej, według badań trwała nietolerancja glutenu wielokrotnie skraca sam okres płodności, pierwsza miesiączka może wystąpić około 1 lub 2 lata później, a menopauza aż 5 lat wcześniej.

Co więcej, celiakia może przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania jajników, zwiększa ryzyko poronienia nawet dziesięciokrotnie, a także jest powodem niskiej masy urodzeniowej czy ułożenia miednicowego maluszka. Kobiety borykające się z tym schorzeniem częściej doświadczają zaburzeń miesiączkowania oraz owulacji.

Zaburzenia płodności u kobiet z celiakią mogą być związane z niedoborami cynku zmniejszającymi wydzielanie LH i FSH. Niebagatelne znaczenie ma również obecna przy schorzeniu anemia obniżająca transport tlenu do jajników oraz macicy czy obniżony poziom wapnia, który zaburza gospodarkę hormonalną.

Celiakia utajona a ciąża - jakie jest ryzyko?

Trwała nietolerancja glutenu ma duże znaczenie, powodując szereg skutków, które mogą mieć wpływ na zajście w ciążę oraz urodzenie zdrowego dziecka. To uciążliwe schorzenie zwiększające ryzyko poronienia, a obecne przy chorobie przeciwciała mogą skutecznie hamować proces zagnieżdżania się zarodka. Schorzenie może mieć duży wpływ na szybsze zakończenie ciąży czy wystąpienie anemii, dlatego tak istotne jest, by odpowiednio wcześnie ją zdiagnozować.

Jak przygotować się do porodu? Balonik Aniball

Balonik Aniball to wspaniały produkt, dzięki któremu przygotujesz się do porodu, a jego przebieg okaże się zarówno szybszy, jak i łatwiejszy. Dostępne w naszym asortymencie akcesorium umożliwi uniknięcie urazów krocza w trakcie porodu, zadba o przygotowanie psychiczne oraz fizyczne do tak ważnego wydarzenia, a także przygotuje krocze do obwodu główki podczas porodu.

Warto zacząć przygotowywać się już około 3 lub 4 tygodnie przed planowanym rozwiązaniem. W razie wątpliwości posłużymy profesjonalnymi poradami oraz wskazówkami, by dokonana decyzja była dla Ciebie najkorzystniejsza.

Kiedy rozwija się mózg u płodu?

Czy w czasie porodu można jeść?

Czy można używać depilatora w ciąży?