Czy łożysko przodujące może się przesunąć?

Według kalendarza ciąży łożysko jest narządem, który zaczyna funkcjonować w 12 tygodniu. Tworzy się z tkanek matki oraz płodu, a dzięki niemu możliwe staje się dostarczanie rozwijającemu się maluchowi wszelkich potrzebnych substancji pokarmowych, a także tlenu. W wyniku powstania łożyska dochodzi również do wydalania dwutlenku węgla oraz zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki temu dziecko może się prawidłowo rozwijać, a przy pomocy będącej jego częścią pępowiny, maluch połączony jest z matką. Jednak, czy łożysko przodujące może się przesunąć? A jeśli tak, to co zrobić w takiej sytuacji i czy to jest niebezpieczne dla dziecka?

Czy łożysko przodujące może się podnieść?

Łożysko przodujące umiejscowione jest na przedniej, tylnej bądź bocznej ścianie macicy albo na jej dnie. Prawidłowo umieszczone łożysko nie zakrywa szyjki macicy, natomiast przodujące przesłania ujście wewnętrzne kanału szyjki macicy, a z upływem czasu oraz rozwoju maluszka, zaczyna przesuwać się ku górze. W tym okresie szczególną uwagę należy przykładać do wszelkich sygnałów. Jeśli pojawi się krew, warto bezzwłocznie udać się na pogotowie, ponieważ z położeniem łożyska może być coś nie tak. Mimo braku bólu krwawienie jest niezwykle obfite, co może wystraszyć ciężarną. Istotne jest zachowanie spokoju oraz wsparcie ze strony najbliższych, którzy zabiorą kobietę do szpitala, gdzie będą mogli zająć się nią specjaliści.

Łożysko przodujące - czy może się podnieść?

Występowanie łożyska przodującego nie można stwierdzić przed 20 tygodniem ciąży, jednak warto je na bieżąco kontrolować poprzez USG pochwowe, aby dokładnie ocenić jego lokalizację oraz precyzyjne pokrycie ujścia szyjki macicy. Jeśli u ciężarnej stwierdzono łożysko przodujące, warto, aby zrezygnowała z nadmiernego wysiłku, a niektórzy specjaliści zalecają również zrezygnowanie ze współżycia. Penetracja oraz orgazmy mogą przyczynić się do wywołania skurczów macicy, które w standardowej sytuacji nie stanowią zagrożenia, jednak w przypadku łożyska przodującego mogą spowodować pojawienie się krwawienia z dróg rodnych.

Przy tego typu łożysku należy bacznie obserwować wszelkie niepokojące dolegliwości oraz krwawienia. Wielokrotnie nie są one niebezpieczne dla dziecka, jednak nie można ich w żaden sposób bagatelizować.

Czy łożysko centralnie przodujące może się podnieść?

Łożysko przodujące jest ruchomym narządem, który w miarę rozciągania się dolnej części macicy może się przemieszczać. Sytuacja nie jest groźna, kiedy brzeg łożyska umiejscowiony jest tak, że nie zasłania wewnętrznego ujścia szyjki macicy, a znajduje się w pewnej odległości od niej. Natomiast w przeciwnym przypadku dolna część macicy staje się za bardzo rozciągnięta oraz znacznie cieńsza, co może spowodować wystąpienie skurczy wpływającym na oddzielenie się łożyska, a także uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz krwawienia. Jest to niebezpieczna sytuacja zarówno dla matki, jak i dla dziecka, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby do takiej biegu zdarzeń nie dopuścić.

Czy występowanie łożyska przodującego jest zagrożeniem dla ciąży?

W sytuacji, w której przyszła mama nie krwawi, bądź był to jedynie pojedynczy epizod, nie należy stresować się jego występowaniem. Warto jednak kontrolować stan ciężarnej na bieżąco, aby w razie zagrożenia, możliwa była natychmiastowa reakcja. Jeśli natomiast po 30 tygodniu ciąży stan nadal się utrzymuje lub towarzyszy mu krwawienie, lekarz prowadzący z pewnością zaleci pobyt w szpitalu, aby móc na bieżąco kontrolować stan kobiety.

Jak można przygotować się do porodu?

Poród w wielu kobietach wzbudza strach przed bólem oraz ewentualnymi komplikacjami. Żeby pomóc sobie w tym pełnym emocji okresie, warto zaopatrzyć się w dostępny w naszym sklepie specjalny balonik Aniball, dzięki któremu przygotujesz się psychiczne, ale również fizycznie do zbliżającego się porodu. Produkt jest wspaniałym sposobem na uniknięcie urazów krocza podczas porodu, a jego użytkowanie nie przysparza najmniejszych trudności i jest niezwykle komfortowe.

Czy w ciąży można ćwiczyć siłowo? Sprawdź!