Czy można jeść czekoladę w ciąży?

Chęć poczęcia dziecka i noszenia w sobie nowego życia wiąże się z wieloma zmianami w sferze życia. Wraz z momentem zajścia w ciążę trzeba zmienić tryb codziennego funkcjonowania, w tym więcej odpoczywać. Oczywiście, wśród ważniejszych modyfikacji wyróżnić te dotyczące przyzwyczajeń żywieniowych. co takiego trzeba zmienić w swojej diecie? Jakie elementy warto z niej wykluczyć, a jakie dobrze będzie wprowadzić? Zadbanie o odpowiednie żywienie podczas tych kilku miesięcy jest bardzo kluczowe, ponieważ od tego zależy samopoczucie przyszłej mamy oraz prawidłowy rozwój dziecka.

Wśród produktów spożywczych, które warto wyeliminować podczas ciąży, wymienia się: kawę, różnego rodzaju herbaty (za zastępstwo klasycznej może posłużyć napar Rooibos), surowe ryby, mięso oraz jaja, sery pleśniowe, alkohol i wiele innych. Jednak wielu kobietom nasuwa się pytanie dotyczące jedzenia innego produktu, który jest ulubieńcem większości…

Czy w ciąży można jeść czekoladę?

Kto nie kocha czekolady? Towarzyszy nam od naszych najmłodszych lat życia i można otwarcie powiedzieć, że co najmniej połowa społeczeństwa jest od niej po prostu uzależniona. Słodycz ta nie niesie za sobą tylko i wyłącznie samych wad. Mimo wszystko w odpowiednich ilościach wpływa korzystnie na nasz organizm, ponieważ posiada w sobie wiele dobroczynnych substancji. Zawiera między innymi białko, żelazo, magnez, witaminy A czy E. Za najzdrowszą czekoladę uznaje się ciemną, potocznie nazywaną gorzką, która też posiada sporą rzeszę fanów. Warto wspomnieć, że ten produkt zwalcza chandrę i dostarcza serotoninę, przez co ludzie traktują go jako idealnego towarzysza podczas gorszych dni.

Jednak, czy można jeść czekoladę w ciąży? Dobra wiadomość brzmi: tak! Nie ma żadnych przeciwwskazań do sięgania po ten produkt, będąc w stanie błogosławionym. Co więcej, nawet mówi się, że kobiety spodziewające się pociechy powinny sięgać po czekoladę częściej niż przed ciążą. Dlatego można odetchnąć z ulgą. Przyjaciel w postaci tego produktu dalej będzie mógł towarzyszyć Ci podczas gorszych dni.

Po jaką czekoladę najlepiej sięgać spodziewając się dziecka?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane - nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia czekolady będąc w ciąży. Jednak, czy jest jakiś konkretny rodzaj, po który najlepiej sięgać lub którego powinno się unikać? Czy w ciąży można jeść gorzką czekoladę, czy bardziej odpowiednie będą tabliczki białej lub mlecznej?

Żadna z wymienionych nie będzie negatywnie wpływać ani na Ciebie, ani na Twoje dziecko. Ciężarnym kobietom wręcz zaleca się spożywanie ciemnej czekolady. Płód dzięki niej będzie się rozwijał prawidłowo, a Ty, być może, zauważysz, że stał się żywszy.

Spożywanie paru kostek czekolady dziennie wpływa pozytywnie na pracę łożyska i powoduje mniejsze ryzyko chorób nowotworowych oraz serca u matki. Pamiętajmy jednak, że co za dużo, to nie zdrowo. Czekoladą nie powinno się objadać, bo wtedy zamiast odczuwać jej korzyści, będziemy doświadczały nieprzyjemnych dolegliwości.

Jeszcze krótko o samej czekoladzie

Nie można zapominać, że czekolada pomimo swoich wielu zalet posiada również wady. Trzeba uważać na ilość spożywanego produktu, aby nie narazić się na nieprzyjemne skutki.

Są grupy ludzi, które specjalnie powinny uważać na czekoladę w swojej diecie. Między innymi do tej grupy kwalifikują się osoby z chorobami pęcherza moczowego i nerek, z cukrzycą oraz mające wrażliwy układ trawienny czy alergicy. Niestety, czekolada jest jednym z najpopularniejszych alergenów.

Przechodząc na dietę, nie musimy się przejmować rezygnacją z czekolady. Wbrew pozorom jest ona korzystna przy walce ze zbędną tkanką tłuszczową. Przyspiesza metabolizm i powoduje uczucie sytości. Jednak w takim wypadku powinno się sięgać po czekoladę ciemną ze względu na mniejszą zawartość cukrów w jej składzie. Oczywiście, nie jest to zielone światło do jedzenia jej w ogromnych ilościach. Tak jak kobiety w ciąży, tak i reszta społeczeństwa musi mieć umiar, aby czekoladę uznać za korzystną.