Czy można pić wodę gazowaną w ciąży?

Kobieta spodziewająca się dziecka powinna zwrócić szczególną uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych ma pozytywny wpływ nie tylko na przyszłą mamę, ale przede wszystkim na rozwijające się dziecko. Nie inaczej jest ze spożywaniem płynów. Specjaliści uważają, że najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu matki jest spożywanie wody mineralnej. Jednak dużo większe kontrowersje wzbudza picie wody gazowanej w ciąży. Czy jej spożywanie jest bezpieczne? Czy gazowana woda w ciąży szkodzi dziecku?

Nawodnienie w ciąży — dlaczego jest takie ważne?

Spożywanie odpowiedniej ilości wody mineralnej w ciąży jest niezwykle ważne. Poprawia samopoczucie mamy oraz dziecka, a także przyczynia się do odpowiedniego rozwoju płodu. Woda jest głównym składnikiem płynu pęcherzykowego, który chroni komórkę jajową i pomaga w jej przedostaniu się do macicy. Ponadto jest ona niezbędna do tworzenia się płynu owodniowego. Woda mineralna to także konieczny składnik w procesie rozwoju tkanek rosnącego dziecka.

Woda przyczynia się również do poprawnej wymiany składników budulcowych oraz odżywczych pomiędzy łożyskiem a błonami płodowymi. Według badań wymiana wody między matką a dzieckiem wynosi około 460 ml/h. Ponadto płyn owodniowy chroni płód przed wszelkiego rodzaju urazami oraz infekcjami. Odpowiednia jego objętość pozwala dziecku na wykonywanie nieskrępowanych ruchów, co przyczynia się do rozwoju masy mięśniowej. Jednak picie wody pozytywnie wpływa również na mamę. Poprawia jej samopoczucie, niweluje uczucie nudności oraz zapobiega powstawaniu infekcji układu moczowego.

Czy w ciąży można pić wodę gazowaną?

Wiele przyszłych mam bardzo często zadaje sobie pytanie, czy można pić gazowane w ciąży. Wokół tego zagadnienia narosło wiele mitów oraz nieprawdziwych faktów. Od razu należy podkreślić, że nie istnieją badania, które wykazują negatywny wpływ wody gazowanej na zdrowie mamy oraz dziecka. Mimo że najlepszym rozwiązaniem pozostaje woda niegazowana, to mamy lubujące się w tej zawierającej gaz mogą pić ją bez większych przeszkód. Jest to z pewnością lepsze rozwiązanie, niż spożywanie słodkich napojów gazowanych.

Jednak w wielu przypadkach, odpowiedź na pytanie “jaką wodę pić w ciąży” nie jest już taka oczywista. Mimo braku negatywnego wpływu wody gazowanej na prawidłowy rozwój dziecka, w niektórych przypadkach może ona przysporzyć problemy mamie. Picie wody gazowanej w ciąży jest niewskazane zwłaszcza dla pań, które uskarżają się na wzdęcia oraz zgagę. Zawarty w niej dwutlenek węgla może bowiem powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka, co może prowadzić do refluksu oraz nieprzyjemnych wzdęć.

Ile wody pić w ciąży?

Niezależnie od tego, czy przyszła mama preferuje wodę niegazowaną, czy tą zawierającą dwutlenek węgla, bardzo ważną kwestią jest spożywanie jej w odpowiednich ilościach. U kobiet w ciąży dochodzi do znacznego zwiększenia zapotrzebowania na wodę. Wiąże się to z rozwojem tkanek matczynych, płodu oraz powiększeniem objętości krążącej w organizmie krwi.

Dobowe zapotrzebowanie na płyny u ciężarnych kobit wynosi 2300 ml. Wzrasta ono wraz z rozwojem ciąży i jest zwykle większe niż u kobiet niebędących w ciąży. Ważne jest jednak, aby kobieta w ciąży wodę spożywała często w niewielkich ilościach. Ponadto objętość spożywanej wody powinna odpowiadać jej utracie przez organizm. Jest to szczególnie istotne podczas gorących dni oraz zwiększonej aktywności fizycznej. Odpowiednia temperatura wody dla kobiety w ciąży powinna utrzymywać się na poziomie 15 stopni.

Co pić oprócz wody?

Warto wspomnieć, że woda w trakcie ciąży nie jest jedyną alternatywą. Panie niewyobrażające sobie życia bez herbaty, nie muszą wcale z niej rezygnować. Należy tylko pamiętać, aby napary były słabe i nie zawierały cukru. Ponadto zaleca się spożywanie mleka oraz innych fermentowanych napojów mlecznych. Świetnym pomysłem jest także picie świeżo wyciskanych soków owocowych, które dostarczą niezbędne witaminy. Ich dobowa dawka nie powinna jednak przekraczać dwóch szklanek.