Czy można zajść w ciążę w okresie klimakterium?

Menopauza jest okresem, który w pewnym momencie przechodzi każda z nas. Upływu czasu nie da się zatrzymać, a wraz z mijającymi latami przechodzimy przez różne etapy w naszym życiu.

Wiele kobiet zastanawia się, czy w okresie klimakterium nadal mogą zajść w ciążę. To dość trudna zależność. Mimo iż dla wielu z nas zapłodnienie w czasie menopauzy może wydawać się nieprawdopodobne, to wciąż pogłębiający się postęp w medycynie oraz nowoczesna technika mogą pokazać zupełnie nowe spojrzenie na to zagadnienie. Czy podczas klimakterium można zajść w ciążę?

Czy w okresie klimakterium można zajść w ciążę?

Menopauza dla wielu z nas jest trudnym i uciążliwym okresem, w którego trakcie w organizmie zachodzą znaczące zmiany. To proces niedający się zatrzymać, wyznaczający koniec cykli miesiączkowych. Następuje wtedy wygaśnięcie czynności jajników, co wynika z wyczerpania zasobów pęcherzyków jajnikowych.

Klimakterium najczęściej rozpoznaje się po upływie dwunastu miesięcy od ostatniej miesiączki. Wielokrotnie towarzyszą temu konkretne objawy, czyli uderzenia gorąca, pogorszenie stanu skóry, bezsenność, suchość pochwy, spadek samopoczucia, zaburzenia nastroju czy ogólny spadek energii.

Procesu menopauzy nie da się odwrócić, a zajście w ciążę po menopauzie nie jest możliwe. Jednak można poprawić jakość komórek jajowych, dzięki czemu zwiększymy swoje szanse na poczęcie potomka przed wejściem w okres przekwitania. Dlatego tak istotne są odpowiednia dieta, zdrowy styl życia, unikanie różnego rodzaju używek oraz stresu.

Możemy również wprowadzić do swoich codziennych posiłków produkty bogate w kwasy Omega-3, kwas foliowy oraz antyoksydanty. To jedne ze skuteczniejszych rozwiązań, mogące przynieść wiele korzyści nie tylko w momencie starania się o dziecko.

Czy w czasie klimakterium można zajść w ciążę?

Przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników związane jest ze zmniejszeniem ich aktywności, a także spadkiem stężenia progesteronu oraz estrogenu przed 40. rokiem życia. Mimo młodego wieku ostatnia miesiączka przekreśla możliwość zajścia w ciążę w sposób naturalny.

Obserwując u siebie niepokojące objawy, powinnyśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Wtedy zaleci szczegółową diagnostykę i na jej podstawie może wdrożyć łagodzącą symptomy hormonalną terapię zastępczą.

Okres premenopauzy jest sygnałem spadku płodności, jednakże nie oznacza jej utraty. W tym czasie miesiączki zaczynają być coraz mniej regularne, a duża liczba cykli przechodzi w sposób bezowulacyjny. Jednak nie przekreśla to szansy na zajście w ciążę nawet przy występujących objawach menopauzy.

Ciąża po menopauzie - jakie są szanse? Czy jest możliwa?

Jeśli borykamy się ze zbyt wczesną niewydolnością jajników, możliwości leczenia są nieco ograniczone. Jednak istnieje metoda przywracająca nadzieję na macierzyństwo i jest nią zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni. To jedna z metod, na którą decyduje się coraz większa liczba par pragnących własnego potomstwa.

Przygotowanie do porodu - o czym warto wiedzieć?

Jeśli zbliża się czas przyjścia Twojego maluszka na świat, warto przed tym wydarzeniem odpowiednio się przygotować. Oprócz spakowania wszystkich istotnych akcesoriów oraz dokumentów na porodówkę należy również zadbać o swoje samopoczucie.

Oferowany przez nas specjalistyczny balonik Aniball to wspaniałe rozwiązanie, dzięki któremu możesz przygotować się do porodu nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Akcesorium pozwoli Ci na zwiększenie kontroli nad własnym ciałem, naukę świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy, a także przyjmowania właściwej pozycji, kiedy akcja już się zacznie.

Balonik Aniball cieszy się dużą popularnością, ponieważ jego użytkowanie niesie za sobą szereg korzyści. Urządzenie to świetny sposób na uniknięcie urazów krocza w trakcie porodu, przygotowanie go do obwodu główki dziecka czy wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie. W razie wystąpienia pytań możesz się z nami skontaktować, abyśmy mogli pomóc Ci w podjęciu najkorzystniejszej decyzji zakupowej.