Czy w ciąży można ćwiczyć na piłce

Ciąża to absolutnie wyjątkowy czas dla każdej osoby, która stara się o potomstwo. Stanowi nie tylko okres rozwoju nowego życia pod sercem matki, ale też czas przygotowań do samego porodu, który w wielu przypadkach może być nie lada wyzwaniem. Tak jak każdy człowiek jest inny, tak każde rozwiązanie ciąży również może przebiec w odmienny sposób i nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, jaki będzie jego przebieg.

Aby zminimalizować jakiekolwiek czynniki ryzyka, a jednocześnie ułatwić narodziny dziecka, warto przygotować swoje ciało na tę wyjątkową chwilę. W tym celu należy regularnie wykonywać aktywności zlecone przez specjalistów, w tym również ćwiczenia na piłce dla ciężarnych. Poniżej odpowiadamy na kilka najczęściej pojawiających się pytań, które są z nimi związane.

Ćwiczenia na piłce w ciąży - czy są bezpieczne?

Zanim opiszemy dokładniej, jakie ćwiczenia na piłce w ciąży w 3. trymestrze można i warto wykonywać, chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące różnego rodzaju aktywności w tym czasie. Wiele osób boi się bowiem przeprowadzać jakiekolwiek treningi w tym okresie, ponieważ obawiają się, że może to spowodować różnego rodzaju komplikacje oraz konsekwencje. Jest w tym trochę prawdy, jednak dotyczy to wyłącznie ekstremalnego wysiłku czy ćwiczeń, które są odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Istnieje jednak cała lista ćwiczeń, które przynoszą rozmaite korzyści, a w dodatku są całkowicie bezpieczne do realizacji dla ciężarnych. Zostały opracowane przez osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu można mieć pewność, że wykonując je poprawnie oraz w odpowiednim czasie, przyszli rodzice nie narażą ani swojego zdrowia, ani zdrowia dziecka, a jedynie na tym zyskają.

Jakie ćwiczenia na piłce w 3. trymestrze ciąży będą najlepsze?

Bardzo często można spotkać się z pytaniem dotyczącym ćwiczeń na piłce w ciąży - od kiedy można je wykonywać? Odpowiedź na nie jest jednak dosyć prosta - w zasadzie wtedy, gdy osoba spodziewająca się dziecka odczuwa taką potrzebę, jednak z zastrzeżeniem, aby nie zaczynać przed 2. trymestrem, jeśli chce się osiągnąć odpowiednie efekty.

Dzięki konkretnym ćwiczeniom na piłce dla ciężarnych można wzmocnić mięśnie miednicy oraz poprawić stabilizację kręgosłupa, co przyczyni się do zmniejszenia niektórych problemów spowodowanych dodatkowym obciążeniem, jakim jest rozwijające się w brzuchu dziecko.

Jednym z najprostszych i najczęściej polecanych ćwiczeń na piłce w ciąży jest po prostu zastąpienie nią krzesła, z którego ciężarna osoba korzysta na co dzień. Poprzez siedzenie na niej przy biurku czy podczas wykonywania podstawowych czynności wzmacnia się mięśnie oraz wymusza naturalną pozycję kręgosłupa, dzięki czemu odciążasz go, a także zmniejszasz ewentualne bóle w tym miejscu. Wszystko za sprawą tego, że do utrzymania równowagi na piłce trzeba stosować tzw. aktywne siedzenie.

Jeśli chodzi natomiast o klasyczne ćwiczenia na piłce, to istnieje ich całe mnóstwo. Począwszy od tzw. rolowania miednicy, przez przenoszenie nóg z boku na bok, aż po tzw. kołyskę. Każde z tych ćwiczeń ma za zadanie wzmocnienie innej partii mięśni oraz ustabilizowanie pleców, co pomoże w bezpiecznym przyjściu maluszka na świat, a także poprawi kondycję przyszłej mamy.

Na co trzeba uważać wykonując ćwiczenia na piłce dla ciężarnych?

Po pierwsze - decyzja o podjęciu aktywności fizycznej z użyciem piłki w czasie ciąży powinna być przedyskutowana z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, można przystąpić do realizacji programu treningowego. Wiedzę o ćwiczeniach należy natomiast brać wyłącznie od profesjonalistów, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że każdą aktywność wykonujesz poprawnie.

Co ważne, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę, która stanowi również część programu. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek dyskomfortu podczas podejmowania konkretnych aktywności należy je przerwać i skontaktować się ze specjalistą - pod żadnym pozorem nie możesz lekceważyć takich sygnałów.