Czy w ciąży można jeść oscypki?

Ciąża w każdym przypadku stanowi czas, w którym kobieta musi mierzyć się z różnymi ograniczeniami - zwłaszcza w zakresie jedzenia i napojów. Do najpopularniejszych zakazanych produktów należą alkohol, surowe mięso, owoce morza oraz jaja, orzeszki ziemne, głęboko mrożone mięsne produkty czy wiele rodzajów sera.

Ostatni z wymienionych produktów na liście może niektórych nieco dziwić. Jednak gdy przyjrzymy się mu bliżej, okazuje się, że decyzja o wykluczeniu niektórych serów jest jak najbardziej uzasadniona. Ma to bowiem związek z produkcją na bazie niepasteryzowanego mleka. Ten składnik wykorzystywany jest przy wytwarzaniu konkretnych rodzajów sera. Czy wśród nich znajduje się oscypek?

Czy w ciąży można jeść oscypki? Niepasteryzowane mleko

Niepasteryzowane mleko stanowi jeden z produktów oraz składników, które należy bezwzględnie wykluczyć z diety ciężarnej. Dlaczego tak się dzieje? Kobieta w ciąży powinna się go wystrzegać, ponieważ takie mleko nie zostaje poddane obróbce termicznej. To z kolei oznacza, że producent nie działa na ten składnik żadnym czynnikiem zdolnym do zwalczenia ewentualnych drobnoustrojów chorobotwórczych, których dostanie się do organizmu, może nieść poważne konsekwencje zdrowotne.

Jednym z najgroźniejszych drobnoustrojów chorobotwórczych jest bakteria Listeria monocytogenes, która wywołuje poważną chorobę zakaźną - listeriozę. Zazwyczaj towarzyszą jej takie objawy jak gorączka, bóle mięśni, dreszcze, wymioty czy biegunka, a niekiedy także zaburzenia równowagi, światłowstręt lub przeczulica.

Co niezwykle istotne, u ciężarnych choroba ta może przebiegać skąpo- bądź bezobjawowo. Jednak nie obniża to wysokiego ryzyka wystąpienia konsekwencji w postaci poronienia, urodzenia martwego płodu bądź rozwinięcia u maluszka listeriozy wrodzonej.

Czy można jeść oscypki w ciąży? Sery z mleka niepasteryzowanego

Zdecydowaną większość serów produkuje się z mleka pasteryzowanego. Co więcej, specjaliści zalecają ciężarnym ich spożywanie w odpowiednich ilościach, ponieważ zawierają cenne białko, którego kobiety w ciąży potrzebują o 30-40% więcej niż przeciętny człowiek.

Natomiast drugą grupę stanowią te sery, które zazwyczaj produkuje się z mleka niepoddanego termicznej obróbce. To sprawia, że w tego typu produktach mogą rozwijać się bakterie powodujące listeriozę. W tej grupie wymienia się sery pleśniowe, m.in. camembert czy brie, niebieskie, czyli gorgonzolę, roquefort lub danish blue, miękkie typu feta bądź ricotta, a także… oscypki. Czy to oznacza, że produkty charakterystyczne dla kultury polskich gór niestety nie powinny gościć na talerzu ciężarnej?

Czy oscypki można jeść w ciąży?

W związku z tym, że tradycyjny góralski oscypek wytwarzany jest z mleka niepasteryzowanego, specjaliści stanowczo odradzają ciężarnym kobietom spożywanie tego typu produktów. W końcu ten rodzaj sera standardowo nie zostaje poddany żadnemu procesowi mającemu na celu zlikwidowanie groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym bakterii Listeria monocytogenes, a listerioza wiążę się z niebezpiecznymi konsekwencjami zarówno dla przyszłej matki, jak i dla jej dziecka.

Co ważne, w sklepach często można spotkać sery bardzo podobne do oscypków, jednak cechy wspólne zaczynają się i kończą zazwyczaj na wyglądzie oraz nazwie. Takie produkty jak najbardziej mogą być spożywane przez kobiety w ciąży, ponieważ najczęściej tworzone są na bazie mleka pasteryzowanego. Jednak, aby mieć niezachwianą pewność, najlepiej jest zapoznać się ze składem danego sera i sprawdzić, jakie składniki zostały użyte do jego produkcji.

Czy w ciąży można jeść oscypki po odpowiedniej obróbce termicznej?

Sporo osób zastanawia się nad faktem, czy można jeść oscypki w ciąży, jeśli na przykład zostaną przygotowane na grillu. Z jednej strony teoretycznie mocno grillowany ser nie powinien stanowić zagrożenia dla ciężarnej. Jednak z drugiej strony zawsze istnieje ryzyko, że oscypek nie nagrzeje się równomiernie przez niedopilnowanie płomienia. Wtedy natomiast nie ma pewności, że ser jest całkowicie wolny od niebezpiecznych drobnoustrojów. Dlatego na wszelki wypadek kobieta w ciąży powinna unikać oscypków.