Czy w ciąży można jeździć na rolkach?

Kiedy kobieta dowiaduje się, że będzie miała zostać mamą, jej życie znacząco się zmienia w wielu sferach. Od samego początku trzeba zmienić swoje pewne nawyki, aby płód prawidłowo się kształcił i aby nowy członek rodziny zawitał na świat w pełni zdrowy. Wraz z wielkimi wieściami o ciąży, zaczynają nachodzić do głowy różne pytania - czy na pewno mogę jeść to, co wcześniej, pracować tak jak to było dotychczas lub trenować ulubione sporty? Największy stres towarzyszy kobietom, które są w swojej pierwszej ciąży i tym bardziej nie wiedzą jaki tryb życia będzie dla nich najbardziej odpowiedni. 

Czy istnieją jakieś zagrożenia dla dziecka, w związku z prowadzeniem aktywnego trybu życia? Jakich sportów należy unikać? Czy jazda na rolkach w ciąży jest zalecana, czy wręcz przeciwnie? Postanowiliśmy rozjaśnić ten temat.

Czy w czasie ciąży można jeździć na rolkach? - jakie sporty są odradzane

Tak naprawdę temat uprawiania sportów w ciąży jest bardziej złożony niż mogłoby się to wydawać. Dowiadując się o ciąży, kobiety zostają postawione przed dylematem: czy przerwać swoją dotychczasową regularną aktywność fizyczną, czy może lepszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie jej? 

Warto rozpocząć od informacji, że sam fakt zajścia w ciąże nie wiąże się z bezzwłoczną rezygnacją ze wszystkich aktywności fizycznych, jakie dotychczas się uprawiało. Jest to kwestia dość zindywidualizowana, zależna od stopnia wytrenowania i rodzaju uprawianej aktywności. 

Oczywiście, że są sporty, które są definitywnie odradzane ciężarnym kobietom już od pierwszego trymestru. Od tego czasu należy ograniczać aktywność fizyczną, aby nie narażać się na poronienie. Najlepsze jest odbywanie spokojnych spacerów. Ogólnie ćwiczenia podczas pierwszego trymestru ciąży nie powinny obciążać ani powodować jakiegoś nasilonego napięcia mięśni brzucha. Jeśli w grę wchodzą sporty, które niosą za sobą ryzyko upadku, należy zastanowić się, czy aby na pewno przyszła mama jest wystarczająco wprawiona w tego rodzaju ćwiczenia. W innym przypadku należy je odpuścić bez większego zastanawiania się, aby nie doszło do żadnego nieszczęścia. Mowa tutaj również o jeździe na rolkach. Nie jest to sport jakoś specjalnie wyczynowy, jednakże bez odpowiednich umiejętności można zaszkodzić sobie i maluchowi, który rozwija się w brzuchu.

To jak faktycznie jest: czy w ciąży można jeździć na rolkach?

Należy powiedzieć wprost, że jazda na rolkach jest jednym z bardziej odradzanych sportów do uprawiania będąc w ciąży. Bez odpowiednich umiejętności bardzo łatwo jest o zagrożenie dla płodu, ponieważ do upadku może dojść bardzo szybko. Jeżeli przyszła mama ma opanowane w pełni umiejętności jazdy na rolkach, może zastanowić się nad kontynuowaniem tej aktywności, jednakże mniej intensywnie i zachowując bardzo duże środki ostrożności. Najlepiej unikać dużych skupisk ludzi, gdzie występuje większe ryzyko, że ktoś na kogoś wpadnie oraz wybierać ścieżki i miejsca, gdzie jest gwarancja odpowiedniej i równej nawierzchni, bez żadnych wybojów. 

Ciąża to nie choroba

To prawda, że ciąża nie jest chorobą, ale podczas tego okresu należy dostosować się do pewnych “zasad”. Najbardziej odpowiednimi sportami, jakie można uprawiać podczas tych dziewięciu miesięcy są spacery, pływanie, joga, fitness i gimnastyka. 

Jeżeli dziecka spodziewa się kobieta, która regularnie uprawia sporty wyczynowe nie musi, a wręcz nie powinna rezygnować ze swojej aktywności. Takie kobiety powinny być pod stałą opieką położnika oraz trenera, którzy kontrolują ich stan i decydują jak długo może jeszcze trenować.

Trenowanie sportów ekstremalnych jest całkowicie odradzane na czas ciąży

Pierwszym tygodniom ciąży towarzyszą różne dolegliwości takie jak zmęczenie, nudności, wymioty i ogólne osłabienie, przez co większość kobiet sama decyduje się na ograniczenie swojej aktywności fizycznej. Kobiety w zagrożonej ciąży bądź w ciąży, w której występują krwawienia albo ciąży mnogiej raczej od samego początku powinny wstrzymać się z jakąkolwiek intensywniejszą aktywnością aż do porodu, ponieważ są bardziej narażone na różne nieprzyjemne konsekwencje. Najlepiej wtedy zostać po prostu przy spokojnych spacerach wykonywanych po kilka razy w tygodniu. Nieważne, jaka ciąża by nie była, o zachowaniu dobrej kondycji fizycznej nie można zapomnieć, ponieważ wpływa ona również pozytywnie na dziecko.