Czy w ciąży można jeździć rowerem

Jeśli jesteś miłośniczką aktywności fizycznej, to zapewne ciężko Ci będzie z niej zrezygnować na okres ciąży. Na szczęście sport w ciąży nie jest zakazany, a wręcz przeciwnie - jest wskazany. Dzięki niemu można m.in. zmniejszyć przyrost masy ciała, zredukować ryzyko cukrzycy ciążowej. Jednak, czy każda aktywność fizyczna w ciąży jest dozwolona? Czy jazda na rowerze jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszym artykule. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z nim!

Czy można jeździć rowerem w ciąży? 

Jazda na rowerze cieszy się ogromną popularnością. Jest relaksująca, a dodatkowo świetnie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Wiele kobiet nie chce rezygnować z uprawiania tego sportu w czasie ciąży. Jednak, czy nie stanowi on zagrożenia dla przyszłej mamy i dziecka? Otóż jazda na rowerze w ciąży jest dozwolona pod warunkiem, że ciężarna dobrze się czuje, a ciąża przebiega prawidłowo. Zanim wsiądziesz na rower, porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy nie widzi on przeciwwskazań do uprawiania tego sportu. 

Przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży

Już wiesz, czy będąc w ciąży, można jeździć na rowerze. Teraz czas poznać przeciwwskazania do uprawiania tego sportu. Otóż z jazdy rowerem powinny zrezygnować kobiety ciężarne, u których zdiagnozowano: 

  • nadciśnienie,
  • anemię, 
  • cukrzycę ciążową,
  • przodujące łożysko, 
  • krwiaki na macicy. 

Z uprawiania tej aktywności fizycznej należy zrezygnować także w przypadku krwawienia z dróg rodnych, ciąży mnogiej i ryzyka przedwczesnego poronienia. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, czy możesz jeździć na rowerze w obecnym stanie, skonsultuj się w tej kwestii z lekarzem. 

Jazda na rowerze w ciąży - zasady bezpieczeństwa

Jeśli jesteś w ciąży i chcesz kontynuować uprawianie jazdy rowerem, pamiętaj o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa:

  1. Przede wszystkim porozmawiaj z lekarzem lub położną i upewnij się, że jazda rowerem jest bezpieczna dla Ciebie i Twojego dziecka.
  2. Dostosuj trening do swoich możliwości. Pamiętaj, że w okresie ciąży Twoje ciało przechodzi wiele zmian, dlatego bardzo ważne jest dostosowanie intensywności i czasu treningu do swoich indywidualnych potrzeb. 
  3. Zachowaj ostrożność na drodze - unikaj niebezpiecznych sytuacji i zawsze zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu. Najlepiej poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach rowerowych oddalonych od tłocznych dróg.
  4. Dbaj o odpowiednią ochronę głowy i kręgosłupa w czasie jazdy na rowerze - zawsze zakładaj odpowiednio dobrany kask i zadbaj o wygodne siedzenie.
  5. Pij dużo wody i zadbaj o odpowiednie odżywienie przed treningiem - pamiętaj, że w ciąży Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest większe, więc przed wyprawą rowerową dostarcz swojemu organizmowi odpowiednie pożywienie i płyny. 

Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, jazda rowerem z pewnością będzie bezpiecznym i satysfakcjonującym sposobem na aktywność fizyczną w ciąży.

Jazda na rowerze w ciąży - dlaczego warto? 

Już wiesz, czy w ciąży można jeździć na rowerze i o czym pamiętać podczas uprawiania tego sportu. Teraz czas dowiedzieć się, jak ta aktywność fizyczna oddziałuje na organizm ciężarnej. Przede wszystkim pozwala ona przyszłej mamie utrzymać świetną kondycję, co ma duże znaczenie podczas porodu. Ponadto ciężarne, które regularnie uprawiają sport, znacznie lepiej znoszą dolegliwości ciążowe i cieszą się dobrym samopoczuciem. Jazda na rowerze dotlenia organizm i doskonale wpływa na przepływ krwi. Dodatkowo redukuje ryzyko depresji i przeciwdziała bezsenności. Zatem jazda na rowerze to aktywność, która doskonale sprawdza się w czasie ciąży. Należy jednak pamiętać o umiarze. W tym stanie kobieta nie powinna się nadmiernie forsować i wykonywać zbyt intensywnych treningów. Ponadto ważne, aby była pod opieką lekarską i przed rozpoczęciem uprawiania sportu odbyła konsultację ze specjalistą. Dzięki temu zachowa ona świetną kondycję i jednocześnie będzie miała pewność, że podejmowana aktywność nie szkodzi jej ani dziecku.