Czy w ciąży można myć okna?

W niektórych przypadkach ciąża niestety stanowi czas ograniczonej ruchomości i zrezygnowania z pewnych obowiązków, które mogłyby zanadto obciążyć organizm przyszłej mamy. Ma to pomóc donosić maleństwo do określonego przez specjalistę czasu bez komplikacji dla dziecka oraz kobiety.

Co więcej, w tym czasie ważny aspekt stanowi regularny odpoczynek, zawsze wtedy, kiedy ciężarna potrzebuje, że jest on jej potrzebny. Dzięki temu wszelkie inne dolegliwości nie powinny dokuczać w aż tak dużym stopniu, jeśli ciąża od początku przebiega bez powikłań. Jakie domowe obowiązki warto powierzyć pozostałym domownikom?

Czy w ciąży można myć okna? Obowiązki z zakazanej listy

Zazwyczaj w przypadku ciąży, która nie jest zagrożona, kobieta może wykonywać dotychczas realizowane obowiązki. Powinna jednak zwracać uwagę na regularny, częsty odpoczynek oraz zrezygnować z dźwigania obiektów ważących więcej niż 5 kilogramów.

Specjaliści odradzają odkurzania oraz mycia podłóg, jeśli wykorzystywane do tych obowiązków sprzęty wymagają pochylania ciała. W takim przypadku może pojawić się zapalenie nerwu kulszowego, który znajduje się między dolną partią pleców a piętą u nogi. Z tego względu należy zrezygnować z tych prac domowych lub zaopatrzyć się w urządzenia pozwalające na realizację obowiązków w wyprostowanej pozycji.

Czy można myć okna w ciąży? Prace związane z unoszeniem rąk

Wśród obowiązków domowych, których nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, widnieją te wymagające unoszenia w górę ramion. Wśród nich wymienia się między innymi wieszanie zasłon, podlewanie wysoko ustawionych kwiatów, wycieranie kurzu z górnych półek lub mycie okien. Dlaczego należy zrezygnować z powyższych czynności?

Wymienione prace łączy konieczność stosunkowo długiego unoszenia ramion. Co istotne, tego ruchu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, ponieważ może się on wiązać z rozciągnięciem mięśni brzucha oraz macicy. Inne następstwa obejmują naciągnięcie, a niekiedy nawet naderwanie więzadeł mających za zadanie podtrzymywać łożysko. Z kolei odklejenie tego narządu wiąże się z niezwykle niebezpiecznymi konsekwencjami dla płodu.

Z mycia okien w ciąży powinno się zrezygnować również z tego względu, że szklane powierzchnie zazwyczaj znajdują się dość wysoko. To z kolei wymusza poszukania jakiegoś wyższego obiektu bądź wejścia na parapet, co może być niebezpieczne dla ciężarnej. Wiąże się bowiem z wystąpieniem zawrotów głowy, a następnie upadkiem, a to z kolei może wywołać konsekwencje zdrowotne zarówno u przyszłej mamy, jak i u maluszka.

Czy w pierwszym trymestrze ciąży można myć okna?

Wiele osób zastanawia fakt, czy w ciąży można myć okna w kontekście pierwszego trymestru. Początkowe trzy miesiące nie wiążą się z tak ogromnymi i widocznymi zmianami w obrębie organizmu przyszłej mamy. Dlatego zazwyczaj nie występują większe przeciwwskazania do realizacji tego konkretnego zadania.

Jednak każda ciąża jest inna. Z tego względu, gdy jedna ciężarna będzie czuć się dobrze przez większość czasu, drugiej mogą od samego początku towarzyszyć mdłości, zawroty głowy czy ogólne osłabienie. Dlatego w pierwszym trymestrze wykonywanie różnych domowych obowiązków dostosować przede wszystkim do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę oraz do własnego samopoczucia.

Czy w ciąży można myć okna? Kontakt z detergentami

Mycie okien w ciąży nie jest wskazane w przypadku, gdy do tego celu wykorzystywane są silne detergenty. Co istotne, jakiekolwiek domowe obowiązki realizowane przy zastosowaniu tego typu środków należy oddać pozostałym członkom rodziny. Wykorzystywanie różnych substancji chemicznych przez ciężarne może bowiem skutkować wystąpieniem nadwrażliwości, uczulenia lub wpłynąć na płód.

Aby uchronić się przed negatywnym działaniem środków chemicznych, warto stawiać na preparaty stworzone jedynie z naturalnych, a zarazem przebadanych składników lub produkty, które można znaleźć w każdym domu. Przy zastosowaniu octu, sody oczyszczonej, soku z cytryny lub soli również uda się usunąć większość codziennych zabrudzeń.