Czy w ciąży można pić energetyki?

Energetyki to jedne z najchętniej spożywanych napojów na świecie. Nic w tym dziwnego, dzięki nim bowiem można wzbogacić się dawką energii tak bardzo potrzebną w szkole czy w pracy, a szeroki wybór smaków sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jak jednak wiadomo, ciąża wyklucza spożywanie niektórych napojów czy posiłków. Mogą one bowiem negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Wiele przyszłych mam zadaje więc sobie pytanie, czy można pić napoje energetyczne w ciąży.

Czy w ciąży można pić energetyki?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy w ciąży można pić energetyki, warto wcześniej zapoznać się ze składem tych popularnych napojów. Najczęściej występującą substancją, jaką można znaleźć w energetykach, jest kofeina. Jest ona naturalną substancją, występującą w około 60 gatunków roślin. Posiada ona właściwości pobudzające, nic więc dziwnego, że można go spotkać w tych napojach. Zawartość kofeiny wynosi około 30-50 mg na 100 ml. Należy jednak pamiętać, że najpopularniejsze napoje mają pojemność 250 ml.

Innym popularnym składnikiem energetyków jest tauryna. Pełni ona funkcję neuroprzekaźnika oraz neuromodulatora. Producenci dodają tą substancję jednak z tego powodu, że zmniejsza ona skutki uboczne spożywania kofeiny w dużych ilościach, m.in. kołatanie serca czy drżenie rąk. Warto także pamiętać, że napoje energetyczne zawierają dużą ilość cukru. Jego duża ilość także pobudza organizm. Dochodzi bowiem do zwiększenia się stężenia glukozy we krwi. Jest to jednak efekt krótkotrwały, a spożywanie dużej ilości cukru znacznie zwiększa ryzyko cukrzycy. Pozostałymi składnikami energetyków są m.in. guarana, witaminy z grupy B, czy żeń-szeń.

Czy picie napojów energetycznych w ciąży jest bezpieczne?

Picie napojów energetycznych w ciąży to temat, który nadal wzbudza wiele kontrowersji. Jeżeli przyszła mama przed zajściem w ciążę nie wyobrażała sobie dnia bez filiżanki kawy lub napoju energetycznego, stanie przed dużym wyzwaniem. Jeżeli chodzi o kofeinę, nie jest konieczne całkowite jej odstawienie. Jak podaje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, bezpieczny poziom spożytej kofeiny dla kobiety w ciąży stanowi 200 mg. Oznacza to, że od czasu do czasu można skusić się na filiżankę kawy z mlekiem. Jednak w napojach energetycznych zawarte są inne substancje, których nadmierne spożywanie może zaszkodzić dziecku rozwijającemu się w brzuchu mamy.

Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że specjaliści są bardzo podzieleni na temat spożywania kofeiny w trakcie ciąży. Warto jednak odstawić tę substancję i poszukać alternatywnych produktów, które dostarczą energię. Zbyt duży poziom kofeiny w organizmie może bowiem skutkować poronieniem, niską masą urodzeniową dziecka czy większym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych. Ponadto kofeina jest substancją, która wypłukuje z organizmu żelazo. Niedobór tego cennego pierwiastka może prowadzić do rozwoju anemii. Ta z kolei wiąże się z ryzykiem nieprawidłowego rozwoju dziecka, a nawet poronienia.

Energetyki w ciąży — czy można je pić?

Napoje energetyczne to jednak nie tylko kofeina. Zawierają one również duże ilości cukru, który przyczynia się do powstania otyłości. Ta z kolei jest prostą drogą do wystąpienia cukrzycy ciążowej, poronienia, makrosomii płodu, czy zwiększonej zachorowalności noworodków. Kobiety, które zachodzą w ciążę, w pierwszej kolejności odstawiają ciastka i inne słodycze. Należy jednak pamiętać, że w puszce energetyka o pojemności 250 ml znajduje się aż 5 łyżeczek cukru.

Przyszła mama, która nie wyobraża sobie życia bez spożywania napojów energetycznych, może sięgnąć po inne produkty, które również ja pobudzą. Dobrą alternatywą mogą być, chociażby produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak warzywa czy produkty pełnoziarniste. Ich spożywanie przyczynia się do zwiększenia poziomu cukru we krwi, a pobudzenie trwa dłużej. Dobrze zbilansowana dieta, bez zbędnych produktów, takich jak napoje energetyczne, sprawią, że ciąża przebiegnie bez problemów, a mama urodzi zdrowe i szczęśliwe dziecko.

https://malakawka.pl/mieta-w-ciazy-czy-jest-bezpieczna/