Czy w ciąży można pić melisę?

W Internecie bez problemu można natknąć się na informacje, które mówią, że picie melisy w ciąży jest całkowicie bezpieczne. W praktyce wygląda to trochę inaczej i o ile faktycznie można spożywać tego typu napoje, to warto dowiedzieć się kilku szczegółów na temat herbat ziołowych.

Czy w ciąży można pić melisę? 

Napar z melisy posiada właściwości uspokajające, dlatego bardzo często stosuje się go tuż przed snem lub jako zamiennik tabletek uspokajających w nerwowych sytuacjach. Zalety picia melisy dostrzegają również kobiety spodziewające się dziecka, ale czy można pić melisę w ciąży? 

Wiele kobiet powinno z dystansem podchodzić do różnego rodzaju herbat ziołowych z uwagi na fakt, iż skład wielu z nich nie został jeszcze odpowiednio zbadany pod kątem zdrowia przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Spośród różnego rodzaju herbat ziołowych melisa przez większość lekarzy uznawana jest jako bezpieczna i najczęściej nie ma zakazów picia melisy w ciąży, ale trzeba robić to z umiarem.

Jakie właściwości posiada melisa?

Preparaty, w których obecne są liście melisy można stosować w przypadku leczenia problemów sennych, uczucia łagodnego niepokoju i napięcia. W skład liści melisy wchodzą m.in. takie środki jak flawonoidy, związki terpenowe, kwasy tj. kawowy, rozmarynowy, galusowy i chlorogenowy czy garbniki i gorycze. 

Kobietom w ciąży zaleca się stosowanie tego naparu w celu zwalczenia takich dolegliwości jak: 

  • problemy z zaśnięciem
  • zły/zmienny nastrój
  • napięcie nerwowe
  • wymioty i nudności
  • bóle głowy
  • zbyt wysokie ciśnienie krwi

Lekarze co prawda nie potwierdzili w stu procentach tego, czy można pić melisę w czasie ciąży, jednak mimo wszystko po przeprowadzonej dużej liczbie badań nie ma informacji, które wskazywałyby na poronny charakter melisy. 

Zdrowie jest priorytetem dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka dlatego w przypadku melisy jest podobnie jak w przypadku picia kawy - jest to bezpieczne pod warunkiem, że z umiarem i nie są przekraczane duże dawki. Samo sporządzenie właściwego naparu z melisy nie należy do najtrudniejszych zadań, a wykonuje się go z suszu. Istotnym elementem jest to, iż susz wykorzystywany do stworzenia naparu był zweryfikowany i wysokiej jakości, dlatego przenigdy nie należy brać go z nieznanych źródeł! Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie suszu w aptece, ponieważ produkt jest ogólnodostępny i pochodzi od sprawdzonych producentów. 

Melisa, a bezpieczeństwo w ciąży

Wiadomo, że organizm każdego człowieka jest trochę inny, a więc warto mieć na uwadze, że w okresie ciąży wiele dostępnych preparatów, suplementów czy leków lub ziół nie jest wskazanych. Najlepiej jest przed spożyciem czegokolwiek skonsultować to z lekarzem specjalistą, ale w przypadku melisy, gdy ciężarna kobieta do tej pory spożywała ten napar i nie odczuwała żadnych dolegliwości to nawet w czasie ciąży można nadal spożywać pod warunkiem, że w rozsądnych ilościach. Jedna lub dwie filiżanki rano i wieczorem nie powinny stanowić żadnego problemu. 

Wracając do samego wyboru produktu z dodatkiem suszu z melisy w aptekach należy dokładnie sprawdzić, czy w skład nie wchodzą także inne zioła. O ile przeprowadzone do tej pory badania nie potwierdzają złego działania melisy na zdrowie kobiety i nienarodzonego dziecka, tak niektóre z ziół mogą skutkować pogorszeniem zdrowia. 

Zioła w ciąży

Tak jak zostało wspomniane we wcześniejszej części artykułu spożywanie naparów zielnych podczas ciąży jest dość problematyczne ze względu na niewystarczającą ilość danych o konkretnych rodzajach. Konsultacja z lekarzem jest zalecana oraz sprawdzenie, w jakim stopniu zioła są bezpieczne.

Można wyróżnić te, które lekarze uznają za odpowiednie do spożywania w trakcie ciąży i do takich ziół można śmiało zaliczyć rumianek. Jego właściwości wpływają korzystnie na napięcie nerwowe, a oprócz tego doskonale usprawnia procesy trawienne. W okresie ciąży warto spożywać również napary z siemienia lnianego. Wszystkie z produktów należy kupować jedynie w aptece, korzystając przy tym z porad farmaceuty.