Czy w ciąży można pić wapno?

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Odpowiednie poprowadzenie jej wymaga konsultacji z doświadczonym lekarzem ginekologiem, a oprócz tego warto wiedzieć, w jaki sposób należy się odżywiać, by zarówno matka, jak i dziecko były w stu procentach zdrowe. Wśród wielu kobiet w ciąży poruszany jest temat czy w ciąży można pić wapno lub spożywać różnego rodzaju napary ziołowe i kawę. Czym kierować się przy wyborze konkretnych witamin, preparatów i suplementów i co jest bezpieczne dla kobiet w ciąży? Warto zagłębić się bardziej w ten temat.

Wapń w ciąży

W sytuacjach, gdy u ciężarnych występują pierwsze objawy przeziębienia wiele z nich stosuje preparaty, w których skład wchodzi wapń. Wiadomo, że w przypadku korzystania z wielu lekarstw czy suplementów podczas trwania ciąży uprzednio najlepiej jest skonsultować to z lekarzem, natomiast jak mowa tu o wapniu można odetchnąć z ulgą i na pytanie, czy można pić wapno w ciąży można odpowiedzieć, że tak.

Kobiety, które za jakiś czas spodziewają się porodu i martwią się tym, czy można pić wapń w ciąży mogą być spokojne - w praktyce wapń nie jest niebezpieczny dla zdrowia mamy i dziecka, nie jest szkodliwy, a oprócz tego jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania obu organizmów.

Dlaczego wapń jest ważny? 

Rozwijający się płód potrzebuje niezbędnych minerałów i witamin do prawidłowego wzrostu. W przypadku wapnia, znajduje się on w dużej mierze w zębach i kościach i to właśnie jest głównym źródłem jego pobierania. Momentem, w którym matka traci najwięcej wapnia jest moment porodu - po przyjściu na świat dziecka wraz z pokarmem należy dostarczyć w mleku niezbędnych składników, aby zapewnić odpowiedni przyrost masy kostnej. 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje można być spokojnym, ponieważ pytanie wapno w ciąży czy można pić posiada już klarowną odpowiedź. Zostało przeprowadzone wiele badań aby sprawdzić, jak duży ubytek wapnia jest widoczny u kobiet po porodzie, a wyniki okazały się nieco zaskakujące. Masa kostna u kobiet po porodzie może wynosić nawet aż 5%, z uwagi na fakt, iż dziecko korzystając z karmienia piersią pobiera podstawowe składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Po odstawieniu karmienia każda z kobiet powinna wprowadzić w życie dietę bogatą w wapń, której regularne stosowanie z krótkim czasie pozwoli na uzupełnienie braków. Należy też pamiętać o dolegliwości, jaką jest osteoporoza - jeśli w momencie braków wapnia w diecie będzie za mało to istnieje duże ryzyko, że osteoporoza w późniejszych etapach życia będzie mogła rozwijać się szybciej.

Witaminy w ciąży

Wielu lekarzy ginekologów jest zdania, że niezbędnym do suplementacji podczas ciąży jest kwas foliowy, jod i witamina D. Kwas DHA, wapń, magnez i żelazo stosuje się w przypadku powstania niedoborów, którego ryzyko jest bardzo duże. 

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, że niedobory są bardzo niebezpieczne, ale nie można również dopuścić sytuacji, aby powstał nadmiar. Organizm kobiety jest stworzony w taki sposób, że po przekroczeniu 20 roku życia potrzebuje 1 g dziennie. Zwiększenie dawki i spowodowanie nadmiaru może w konsekwencji zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych oraz kamieni żółciowych i nerkowych. Lekarze informują także o tym, że nadmiar wapnia w organizmie jest powodem mniejszej przyswajalności innych składników mineralnych np. cynku i żelaza. 

W większości przypadków odpowiednio wybrana dieta, czyli codzienne spożywanie mleka oraz produktów mlecznych prawdopodobnie zapewnia odpowiedni poziom wapnia w organizmie. Suplementacja jest wskazana kobietom ciężarnym, które nie przepadają za produktami mlecznymi lub – co gorsza – posiadają uczulenie i brak tolerancji laktozy. Przyjmowanie wapnia w postaci tabletek jest wtedy bardzo pomocny. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów i czy w ciąży można pić wapno na uczulenie odpowiedź jest taka sama jak w przypadkach niedoborów - można, ale z umiarem. 

Wszelkie suplementy powinny być kupowane wyłącznie w aptekach od producentów, których preparaty zostały potwierdzone badaniami klinicznymi. Bezpieczeństwo i zdrowie w ciąży są najważniejsze, dlatego warto o siebie zadbać.