Czy w ciąży można smarować się amolem?

Podczas ciąży organizm kobiety jest bardzo mocno obciążony - równiez jego układ odpornościowy ulega osłabieniu. Bardzo częstymi dolegliwościami, które dokuczają ciężarnym, są problemy natury trawiennej. Istnieje co najmniej kilka sposobów na pozbycie się takich kłopotów, jednak trzeba brać pod uwagę, że kobieta ciężarna nie ze wszystkich z nich może skorzystać. Wśród wspomnianych metod znajduje się oczywiście stosowanie Amolu, czyli specjalnego środka, który pomaga właśnie przy dolegliwościach z trawieniem, ale nie tylko, gdyż świetnie sprawdza się również wtedy, kiedy chcemy poprawić sobie samopoczucie. Chcesz wiedzieć, czym dokładnie jest Amol i czy możesz stosować go w czasie ciąży? W takim razie jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu.

Amol - co to takiego?

To preparat przygotowywany na bazie ziół, który zawiera olejki eteryczne oraz alkohol. To wyjątkowy produkt leczniczy, który można kupić w wielu miejscach bez recepty. Ma on postać płynu i jest dostępny w opakowaniach o pojemności od 100 do 250 mililitrów. Główne działanie Amolu to zwalczanie dolegliwości trawiennych oraz złego samopoczucia. Oprócz tego działa również rozkurczająco oraz rozgrzewająco.

Dokładny zakres działania Amolu nie jest jedna znany, gdyż jest to produkt o bardzo dużej złożoności, co uniemożliwia określenie dokładnego sposobu działania całego preparatu.

W składzie Amolu można znaleźć m.in. mentol, olejki (cytronelowy, goździkowy, cynamonowy czy cytrynowy), a także etanol. Połączenie tych elementów daje nam preparat o wyjątkowych właściwościach, który ma wiele zastosowań.

Amol - zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem Amolu są różne dolegliwości trawienne, takie jak m.in. wzdęcia, niestrawność, ból brzucha czy uczucia pełności. W takiej sytuacji amol przyjmuje się doustnie, zgodnie z dawkowaniem podanym na opakowaniu. Oprócz tego Amol świetnie działa również na katar i zatkany nos - wystarczy posmarować nim okolice klatki piersiowej w celu zmniejszenia wspomnianych dolegliwości. Wiele osób zaznacza także, że Amol ma świetne działanie na ból głowy oraz różnego typu bóle mięśniowe. Ponadto ma on również właściwości łagodzące ukąszenia owadów, co oznacza, że można go skutecznie stosować również w ten sposób.

Czy można się smarować Amolem w ciąży?

Wiele kobiet spodziewających się dziecka zastanawia się, czy w ciąży można smarować się Amolem? To bardzo dobre pytanie - w końcu w trakcie ciąży organizm jest osłabiony, przez co łatwiej złapać infekcję, a do tego bardzo często pojawiają się problemy trawienne, które ciężko zwalczyć. W takim przypadku Amol wydaje się wręcz idealnym rozwiązaniem. Niestety, specjaliści zdecydowanie odradzają stosowanie tego preparatu podczas ciąży. Szczególnie ze względu na to, że nie ma żadnych badań klinicznych dotyczących wpływu stosowania Amolu na dziecko i matkę w czasie ciąży oraz możliwych efektów ubocznych. A co z karmieniem piersią? Tutaj również nie ma dostępu do badań klinicznych, więc stosowanie preparatu podczas karmienia piersią nie jest wskazane.

Amol w czasie ciąży - przeciwwskazania

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy można smarować się Amolem w ciąży - jest to niezalecane. Jak każdy środek medyczny - Amol również ma listę przeciwwskazań. Standardowym jest tutaj nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu lub uczulenie - całkowicie przekreślają one możliwość skorzystania z tego preparatu. Nie wolno również stosować Amolu w przypadku chorowania na astmę oskrzelową lub inne choroby dróg oddechowych. Z Amolu nie powinny również korzystać osoby, które mają przewlekle chorą wątrobę, niedrożność dróg żółciowych lub zapalenie pęcherzyka żółciowego. Ze stosowania Amolu zrezygnować powinny również wszystkie osoby, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, ponieważ preaparat ma go w swoim składzie całkiem sporo. Trzeba również pamiętać, że etanol zawarty w składzie może osłabić lub nasilić działanie innych leków, dlatego trzeba zachować ostrożność podczas stosowania go z innymi preparatami leczniczymi.