Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Ciąża to wyjątkowy okres, podczas którego w ciele kobiety dzieje się masa zmian. Rozwijający się płód wymaga odpowiednich warunków, które wpływają na codzienne funkcjonowanie ciężarnej, dlatego musi ona zwracać uwagę na wiele pozornie błahych spraw. Sytuacja dotyczy również spania - wiele kobiet zastanawia się, czy można spać na brzuchu w ciąży?

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie pozycje leżące są korzystne dla kobiet w ciąży. Zwłaszcza że w wielu przypadkach pojawiają się też takie niedogodności jak bóle kręgosłupa i stawów. Co więcej, w pierwszych tygodniach ciąży częstym stanem jest nadmierna senność, co jest spowodowane dużymi zmianami w gospodarce hormonalnej. Zatem czy można spać w ciąży na brzuchu? Eksperci uspokajają, że na początku ciąży, to jest w pierwszym trymestrze, pozycja leżąca nie ma większego znaczenia zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka - płód jest chroniony przez macicę czy kość łonową, a ponadto jest niewielkich rozmiarów, dlatego nic mu nie grozi. O bezpieczeństwo malucha nie muszą się także obawiać ciężarne lubiące spać na plecach czy bokach. Oczywiście, dla własnego spokoju można skonsultować się z lekarzem, czy w ciąży można spać na brzuchu - w co prawda rzadkich, ale jednak występujących przypadkach mogą istnieć przeciwwskazania, choć jeżeli ciąża rozwija się normalnie, nie powinno być żadnego problemu.

Czy można spać w ciąży na brzuchu? Co w późniejszych trymestrach?

Wraz z czasem płód rozwija się coraz dynamiczniej - zwiększa swoją masę i objętość, przez co brzuch mamy jest od razu widoczny. W tym przypadku specjaliści nie zalecają już spania na brzuchu w ciąży, ponieważ nadmierny nacisk na dziecko może zwiększyć ryzyko powstania defektów, ponadto pozycja ta będzie zwyczajnie niewygodna dla przyszłej matki.

W takiej sytuacji warto więc pomyśleć nad lepszą i zdrowszą pozycją spania. W tym miejscu również zaznaczamy, że pozycja na plecach także jest nieprawidłowa od drugiego trymestru, co wiąże się z naciskaniem macicy na żyłę główną i aortę, zmniejszając wydajność krwiobiegu. W tym przypadku może dojść do dolegliwości, takich jak bóle głowy czy gorszego samopoczucia. Pozycja może też potęgować nudności. Oczywiście, przyszła matka nie powinna się nadmiernie obawiać, jeśli po obudzeniu będzie leżeć na plecach, nie powinno to stwarzać większego niebezpieczeństwa. 

Czy można spać na brzuchu w ciąży? Jak spać w ciąży?

W bardziej zaawansowanym etapie ciąży należy bardziej uważać. Według lekarzy najlepszą pozycją spania jest lewy bok. Dzięki temu brzuch nie naciska na ważne naczynia krwionośne, dzięki czemu razem z krwią do organizmu dziecka trafią stosunkowo największa ilość substancji odżywczych. W wielu przypadkach dobrze sprawdzi się także spanie na prawym boku, o ile nie istnieją przeciwwskazania pokroju ciąży bliźniaczej lub wysokiej masy dziecka. W takim przypadku jednak warto pozostać przy lewym boku, ponieważ na prawym boku macica może za bardzo naciskać na żyłę główną oraz wątrobę.

Leżenie na lewym boku powinno się odbywać przy jednoczesnym delikatnym zgięciu kolan. Wiele kobiet korzysta także z poduszek ciążowych, choć zwyczajna poduszka także powinna spełnić swoje zadanie - włożenie jej między nogi zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów czy żylaków a poza tym może zredukować ryzyko pojawienia się rozstępów. Warto z niej korzystać w zaawansowanej ciąży. 

Zdrowy sen wpływa na dobry rozwój maluszka, dlatego warto pamiętać nie tylko o odpowiedniej pozycji spania, ale też regularnym wietrzeniu sypialni, unikania wystawienia na światło niebieskie przed snem (emitowane z ekranów smartfonów, komputerów i telewizorów). Temperatura w sypialni powinna oscylować w okolicach 21 stopni Celsjusza. 

Czy zatem można spać w ciąży na brzuchu? Można, ale tylko w pierwszym trymestrze. Później warto bardziej uważnie podchodzić do pozycji snu, w czym może pomóc dobra poduszka ciążowa.