Czy w ciąży można spać na plecach?

Sen odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka, ponieważ reguluje pracę organizmu, wspomaga procesy regeneracji i zapewnia potrzebny odpoczynek. Jest więc wyjątkowo ważny w ciąży, podczas której w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które nieraz są sporym obciążeniem dla ciała, jak i psychiki. Warto mieć świadomość, że pozycja przyjmowana podczas leżenia może mieć znaczenie dla rozwoju maluszka, dlatego wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można spać na plecach?

Czy można spać na plecach w ciąży? 

Trzeba mieć świadomość, że podczas ciąży kobiety są często znacznie bardziej senne, co jest spowodowane zmęczeniem organizmu na skutek bardzo dynamicznych zmian hormonalnych. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na powyższe pytanie, ponieważ odpowiedź jest zależna od wielu różnych czynników. Po pierwsze warto się skupić na tym, w jakim momencie ciąży znajduje się kobieta. Okazuje się bowiem, że w pierwszym trymestrze nie trzeba się obawiać szczególnie nieprawidłowej pozycji spania, ponieważ ta nie robi większej różnicy. W pierwszych tygodniach od zapłodnienia płód ma przecież tylko kilka milimetrów, ponadto chronią go macica, kość łonowa i płyn owodniowy, dlatego kobieta może jak najbardziej spać w tym przypadku na plecach, brzuchu etc.

Czy można spać w ciąży na plecach?

Spanie na plecach nie powinno stanowić większego problemu na początku ciąży, dlatego wielu ekspertów i lekarzy prowadzących pomija aspekt pozycji leżącej u “początkujących” ciężarnych. Oczywiście, czasami zdarzają się wyjątki, w których ustalenie pozycji jest wymagane, jednak nie zdarza się to często. Zupełnie inaczej jest w przypadku późniejszych trymestrów, czemu nie można się dziwić, ponieważ płód dynamicznie się rozwija, powiększa swoją objętość oraz masę, a rosnący brzuch matki wywołuje nacisk na okoliczne organy.

Zatem czy można spać na plecach w ciąży? Niestety, w drugim oraz trzecim trymestrze nie jest to już zalecane, co jest związane z uciskaniem ważnych naczyń krwionośnych przez macicę. Chodzi między innymi o aortę oraz żyłę główną. Trzeba mieć świadomość, że wraz z krwią transportowane są istotne składniki odżywcze, które w momencie uciskania nie mogą dostatecznie efektywnie rozchodzić się zarówno po organizmie matki, jak i trafiać do rozwijającego się płodu. Towarzyszącymi tej sytuacji objawami są między innymi nudności, mroczki przed oczami oraz zawroty głowy. 

Niektóre kobiety obawiają się nieumyślnego przewrócenia się na plecy podczas snu, dlatego w tym momencie uspokajamy - zazwyczaj nie wiąże się to z dodatkowymi niedogodnościami i nie trzeba się obawiać. Jeśli sytuacja się powtórzy, warto skorzystać z poduszki ciążowej (lub chociażby zwykłej), która ułatwia pozostanie w pozycji właściwej, to jest na lewym (a jeśli nie ma przeciwwskazań to również na prawym) boku. Warto pamiętać, że w drugim i trzecim trymestrze nie jest możliwe również spanie na brzuchu. 

Jak zdrowo spać w ciąży? Dodatkowe wskazówki

Poza samą pozycją warto zwrócić uwagę na kilka innych czynników, które mogą wpłynąć na zdrowy sen matki. Wielu lekarzy, jak i wiele położnych, sugeruje zakup poduszki ciążowej lub choćby skorzystanie ze zwyczajnej poduszki. Umieszcza się ją pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa i/lub między nogami, dzięki czemu stabilizuje się ciało na czas snu w odpowiedniej pozycji. Takiej, w której rosnący płód nie naciska na naczynia krwionośne. Ponadto dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania takich dolegliwości jak żylaki, zakrzepy czy obrzęk stóp.

Oczywiście poza poduszką dobrze jednocześnie zwracać uwagę na takie rzeczy, jak wietrzenie sypialni przed snem, utrzymywanie dobrej temperatury w pomieszczeniu (21 st. Celsjusza), korzystanie z odpowiedniego materaca, unikanie wysiłku przed snem czy unikaniem światła niebieskiego, które emitują np. ekrany komputerów czy telefonów komórkowych (chyba że z włączonym trybem nocnym wyświetlacza). Przed snem zawsze warto się zrelaksować i wyciszyć.