Czy w czasie porodu można jeść?

Przygotowania do porodu obfitują w podejmowanie wielu istotnych decyzji. Jedną z nich, nad którą zastanawia się niejedna ciężarna, jest kwestia jedzenia w czasie porodu. To niezwykle istotny aspekt, który budzi wątpliwości u wielu kobiet. W wyniku tego w poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące picia oraz jedzenia podczas porodu. W takim razie, czy można jeść w czasie porodu?

Czy podczas porodu można jeść?

Każda ciężarna w związku z przygotowaniami do porodu powinna dokładnie zapoznać się z wszelkimi wskazaniami oraz przeciwskazaniami pochodzącymi wprost od lekarza prowadzącego. Dzięki temu nie tylko przełoży się to na lepsze przygotowanie, ale również wpłynie korzystnie na samopoczucie kobiety w ciąży. Wiedza na temat porodu sprawia, że przyszła mama nabiera pewności siebie i zyskuje poczucie, że ma pewne rzeczy pod kontrolą, co pozwala na wprowadzenie się w stan spokoju. Dobrym pomysłem na uporządkowanie wiedzy o tym, co kobieta w ciąży może, a czego nie, jest sporządzenie planu porodu. Jest on dokumentem, w którym przyszła mama umieszcza swoje oczekiwania co do porodu. Możemy go zdobyć ze strony swojego szpitala lub zapytać o niego lekarza prowadzącego.

To, czy w trakcie porodu ciężarna może jeść, uzależnione jest od tego, czy poród będzie odznaczał się niskim ryzykiem. Najlepiej będzie, jeśli przyszła mama zje lekkostrawny posiłek podczas pierwszej fazy porodu. Lekkostrawne oraz niskotłuszczowe potrawy można również spożywać w aktywnej fazie porodu. Pamiętajmy, że poród może trwać nawet kilkanaście godzin, a więc trudno wytrzymać przez tak długi czas z pustym żołądkiem. Co więcej, jedzenie podczas porodu zalecane jest przez WHO oraz Fundację Rodzić po Ludzku. Dowiedz się także czy kobiety w ciąży mogą pić yerba mate: https://malakawka.pl/czy-kobiety-w-ciazy-moga-pic-yerba-mate/

Czy w trakcie porodu można jeść? Nieuzasadniony zakaz jedzenia

Jedzenie w czasie porodu jest dozwolone, jednak nie każda ciężarna zdaje sobie z tego sprawę. Zakaz jedzenia podczas porodu został co prawda wprowadzony, jednak było to kilkadziesiąt lat temu, gdyż w jednym z badań wykazano, że przy znieczuleniu może dość do aspiracji treści żołądkowej do płuc. Jednak w 2019 roku zupełnie nowe standardy opieki okołoporodowej skutecznie go zniosły. Stwierdzono, iż pozytywy ze wzmocnienia organizmu w trakcie porodu są zdecydowanie większe od przedstawionego wcześniej ryzyka. W wyniku ciągłego postępu medycyny istnieją znieczulenia zapobiegające sprowadzaniu niebezpieczeństwa na rodzącą.

Jedzenie w czasie porodu

Okazuje się, że jeśli ciężarna może jeść, to jej szanse na szybsze urodzenie maleństwa, są większe, a także istnieje mniejsze prawdopodobieństwo potrzeby wykonania cesarskiego cięcia. Co więcej, w takim przypadku urodzone noworodki mają wyższą liczbę punktów w skali Apgar. Jest to wynikiem między innymi tego, iż osoba głodna wykazuje znacznie większe nasilenie stresu, a tym samym wyższy poziom kortyzolu. W wyniku postępów w medycynie nie tylko coraz więcej kobiet może cieszyć się macierzyństwem, ale również możemy zaobserwować pozytywne zmiany w medykalizacji porodów.

W wielu przypadkach spotykamy się jednak z porodami wyższego ryzyka, dlatego kwestię jedzenie warto rozważyć w indywidualny sposób. Pamiętajmy jednak, by spożywać lekkie potrawy, które nader nie obciążą naszego żołądka oraz organizmu. W wielu poradnikach możemy znaleźć przepisy na lekkostrawne zupy, rozcieńczone soki czy naleśniki.

O co należy zadbać przed zaplanowaną datą porodu?

Jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednie przygotowanie się do porodu. To kwestia ważna nie tylko ze względu na komfort fizyczny, ale również psychiczny. Dopilnowanie wszelkich istotnych kwestii, spakowanie torby na poród oraz przygotowanie planu porodu, to tylko niektóre z rzeczy, o którym warto pamiętać. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na przygotowanie się do łatwiejszego porodu jest zaopatrzenie się w specjalistyczny balonik Aniball. To wyjątkowe akcesorium, dzięki któremu kobieta odpowiednio przygotuje krocze do obwodu główki podczas porodu, a także wzmocni mięśnie dna miednicy po jego zakończeniu.