Czym jest cholestaza ciążowa?

Powikłań pragnie uniknąć każda ciężarna, która zaraz zostanie mamą. Niestety, nie zawsze jest to możliwe - przebieg samej ciąży nie zależy jedynie od chęci kobiety oraz jej prawidłowego trybu życia. Zdarza się, że w trakcie trzeba mierzyć się z dodatkowymi trudnościami pod względem zdrowotnym. Jedną z nich stanowi cholestaza ciążowa. Co to jest i jak ją leczyć? Odpowiadamy na najważniejsze pytania w tym zakresie.

Cholestaza ciążowa - co to jest?

Nieprawidłowości w ciąży z pewnością nie znajdują się w sferze planów żadnej ciężarnej, dlatego ich wystąpienie może wiązać się z zaskoczeniem. Warto jednak jak najszybciej zrozumieć, z jakim rodzajem komplikacji mamy do czynienia, a następnie poznać schematy działania w takiej sytuacji. Podobnie dzieje się w przypadku rozpoznania cholestazy ciążowej. Co to jest? Nazywamy tak zastój żółci, który stanowi następstwo nieprawidłowości wewnątrzwątrobowych. Pojawia się on wtedy, gdy transport żółci do kanalika żółciowego nie przebiega tak, jak powinien. Jednak to nie wszystko - gdy mamy do czynienia z cholestazą wątrobową, roztwór ten może gromadzić się także wewnątrz komórek wątrobowych.

Co zrobić, gdy rozpoznana zostanie cholestaza ciążowa?

W wielu przypadkach uniknięcie dodatkowych trudności zdrowotnych w czasie ciąży jest wręcz niemożliwe. Zazwyczaj uwaga przyszłych mam skupia się przede wszystkim na planowaniu rozwiązania - z tego względu kobiety chętnie sięgają po balonik Aniball służący do przeprowadzania regularnych treningów mięśni dna miednicy w domowym zaciszu.

Wydaje się więc, że nie ma w tym miejsca na dodatkowe komplikacje w trakcie ciąży. Choć ich pojawienie się zazwyczaj nie jest w żaden sposób spowodowane działaniem ciężarnej, często zdarza się, że przyszłe mamy obwiniają siebie za wszelkie komplikacje. To szkodliwe myślenie - obarczanie siebie odpowiedzialnością z pewnością nie pomaga wrócić do dobrego stanu, tym bardziej w sytuacji wystąpienia cholestazy ciążowej. Wskazany jest przede wszystkim spokój oraz pozytywne nastawienie do zaproponowanego leczenia.

Przyczyny cholestazy ciążowej

Jakie są zatem przyczyny wystąpienia powikłania określanego mianem cholestazy ciążowej? Zrozumienie faktycznych powodów jest pierwszym krokiem do zdjęcia z siebie fałszywego poczucia odpowiedzialności za wystąpienie danego stanu. W rzeczywistości przyczyny cholestazy ciążowej to przede wszystkim działanie hormonów płciowych, a konkretnie progesteronu i estrogenów. Ich obecność zdecydowanie największa jest około 30. tygodnia ciąży. W tym momencie zdarza się, że komórki, które w naturalny sposób w trakcie ciąży podatne są na działanie hormonów, zaczynają negatywnie reagować na ich zwiększoną obecność w organizmie.

Jak to się dzieje, że niektóre kobiety nigdy nie doświadczają podobnego problemu? Przyczyny cholestazy ciążowej są uwarunkowane genetycznie, ale nie tylko. Wpływ na jej wystąpienie w pewnym stopniu może mieć także dieta, jeśli w znacznym stopniu obciąża ona układ pokarmowy.

Cholestaza ciążowa - jak wygląda?

Pojawienie się dodatkowych trudności w trakcie ciąży to także dodatkowe komplikacje w codziennym życiu przyszłej mamy. Doskonale przekonać mogą się o tym te ciężarne, które doświadczyły problemu cholestazy ciążowej. Objawy jej wystąpienia są dość charakterystyczne, z czego najbardziej zwracającym uwagę powinien być dokuczliwy świąd, pojawiający się najczęściej około 30. tygodnia ciąży. Wtedy stężenie hormonów w organizmie jest zdecydowanie największe. Prowadzić to może do pojawienia się cholestazy ciążowej. Jak wygląda pozostały zbiór objawów? Ciężarna może narzekać przede wszystkim na nudności i wymioty, pojawienie się żółtego zabarwienia skóry (żółtaczki), a także zaburzenia snu.

Cholestaza ciążowa - leczenie

Cholestazę ciążową jak najbardziej można leczyć - najczęściej odbywa się to na oddziale patologii ciąży, gdzie przyszłej mamie dobiera się odpowiednią farmakoterapię. Szybkie rozpoznanie cholestazy znacznie minimalizuje ryzyko groźnych powikłań dla dziecka, dlatego warto być świadomym jej najważniejszych objawów, które powinny zaalarmować ciężarną.