Czym zajmuje się położna?

Położna jest osobą sprawującą opiekę zdrowotną nad kobietami i jednocześnie posiadającą właściwie wykształcenie oraz kompetencje zawodowe. Aby zostać położną, konieczne jest posiadanie dyplomu ukończenia wyższych studiów i prawo do wykonywanie zawodu.

Położnictwo nie polega wyłącznie na asystowaniu przy porodach. Do zadań położnej należy również:

  • opieka nad kobietami podczas ciąży fizjologicznej,
  • edukacja w zakresie sposobów planowania rodziny,
  • profilaktyka chorób intymnych,
  • poradnictwo laktacyjne,
  • rozpoznawanie ciąży,
  • prowadzenie ciąży,
  • prowadzenie fizjologicznego połogu i porodu,
  • opieka nad niemowlęciem,
  • edukacja w zakresie pielęgnacji noworodka,
  • edukacja w zakresie szczepień,
  • podejmowanie ważnych decyzji dotyczących porodu, gdy lekarz prowadzący jest nieobecny.

Należy pamiętać, że z usług położnej można korzystać również po porodzie np. w czasie nauki pielęgnowania noworodka. Po jej pomoc sięgają niekiedy kobiety cierpiące na choroby ginekologiczne i onkologiczne. Położna zajmuje się dodatkowo edukacją seksualną oraz promocją zdrowia.

Z jej usług mogą skorzystać również dojrzałe Panie, wchodzące w okres menopauzy, a także, dopiero dojrzewające płciowo dziewczyny. Każda z kobiet ma prawo zgłosić się po pomoc położnej i korzystać z jej usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W trakcie konsultacji można omówić podstawową pielęgnację, higienę stref intymnych oraz planowanie ciąży. Jeśli pragniesz udać się na spotkanie z położną, skontaktuj się z najbliższą przychodnią.

Położna środowiskowa - jak załatwić?

Darmowa opieka położnej od 21. tygodnia ciąży przysługuje każdej kobiecie. Podczas współpracy odbywają się specjalne spotkania edukacyjne, na których można porozmawiać o ciąży, porodzie i połogu. Warto również omówić plan porodu, wybór szpitala i sposoby na łagodzenie bólu porodowego.

Położną środowiskową można wybrać na takich samych zasadach jak lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i wskazać w nim właściwą osobę. Należy pamiętać, że po złożeniu tego dokumentu, kobieta jest objęta opieką położnej aż do późnej starości. Kwestionariusz można wypełnić na każdym etapie życia i zawsze istnieje szansa na dokonanie w nim zmian. Można je wprowadzić dwukrotnie w ciągu całego roku za darmo. Wszelkie kolejne modyfikacje kosztują 80 zł.

Kobieta może wybrać nie tylko położną ze swojej przychodni, ale również osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która ma podpisany kontrakt z NFZ.

Jak wybrać położną środowiskową?

Chcesz znaleźć odpowiednią położną? Zacznij od sprawdzenia osób ze swojej okolicy. W internecie znajdziesz bazy, zawierające spis położnych. Obok każdej z nich wpisana jest informacja o placówce medycznej, dla której pracuje oraz dane kontaktowe. Jeśli na określonej stronie nie znajdziesz odpowiedniej osoby, sprawdź inne bazy.

Gdy już znajdziesz położne w swojej okolicy, przejdź do opinii na ich temat. Warto postawić na osobę kompetentną, cenioną przez inne Panie, które już skorzystały z oferty. Jeśli w internecie nie znajdziesz opinii o danej położnej, zapytaj o nią znajome kobiety.

Po wybraniu konkretnej położnej środowiskowej, złóż deklarację w placówce, w której ona pracuje. Dzięki wnioskowi NFZ otrzyma informację, że zostałaś objęta stałą opieką.

Ile wizyt położnej środowiskowej przysługuje kobiecie po połogu?

Każda kobieta ma prawo umówić się na 4-6 wizyt położnej środowiskowej w ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie. Pierwsza wizyta, zwana patronażową, powinna się odbyć do 48 godzin od wyjścia kobiety ze szpitala. Podczas konsultacji położna ocenia stan zdrowia matki i dziecka, udziela porad na temat pielęgnacji noworodka, prowadzi edukację zdrowotną oraz zdejmuje kobiecie szwy, jeśli istnieje taka potrzeba. Położna podczas wizyt popołogowych przekazuje również informacje o szczepieniach ochronnych i badaniach profilaktycznych, a także udziela instruktażu odnośnie do kinezyterapii. Na spotkaniach z położną kobieta może uzyskać również porady dotyczące radzenia sobie ze stresem poporodowym.

Należy pamiętać, że z usług położnej można korzystać nie tylko 6 tygodni po połogu, ale również w okresie karmienia piersią.