Dieta wegetariańska w okresie ciąży - czy jest bezpieczna?

Praca każdego organizmu jest uzależniona od wielu czynników, z których wpływu często nie zdajemy sobie sprawy. Kluczową kwestię stanowi nasza dieta, a więc wszystkie przyjmowane składniki odżywcze, witaminy i elementy. Organizm kobiety w ciąży przeżywa prawdziwą transformację, a poza zbilansowaniem jadłospisu dostarczającego nam potrzebnych substancji, część z nich musimy przekazać dziecku. Nie jest to jednak jednoznaczne z faktem, że powinnyśmy jeść ‘’za dwóch’’ - maluszek potrzebuje substancji odżywczych, a nie nadprogramowych kalorii.

Dieta wegetariańska w ciąży

W dalszym ciągu, wbrew badaniom pojawiają się pytania dotyczące stosowania diety pozbawionej białka zwierzęcego w ciąży. Jest to nadal kontrowersyjny temat - badania z 2011 roku, wykazały, że miliard osób na świecie zadeklarowało się jako wegetarianie. Ograniczanie mięsa jako elementu posiłku miało miejsce najwcześniej w czasach starożytnych - już wtedy ludzie zaobserwowali korzyści płynące z rezygnacji ze zwierzęcego źródła białka. Każda odpowiednio zbilansowana dieta, będzie korzystna zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i osób starszych. Sytuacja ma się identycznie wobec kobiety w ciąży, zwłaszcza gdy trzymają się jej założeń od dłuższego czasu. Potwierdza to m.in. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne.

Odpowiednie zbilansowanie możemy rozumieć na różne sposoby. Jest to dostarczenie organizmowi określonych ilości węglowodanów, tłuszczy oraz białek, których odpowiednie stężenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście, ciąża stanowi wyjątkowy okres, tak więc możliwość deficytów występuje znacznie częściej niezależnie od diety. Najważniejsza jest świadomość, czego potrzebuje rozwijający się maluch. To, w jaki sposób uzyskamy potrzebne mikro oraz makroelementy, leży wyłącznie w naszych rękach - białko zwierzęce z powodzeniem zastępuje wiele roślinnych odpowiedników, jak warzywa strączkowe. Nie musimy rezygnować z przyjemności, a przy okazji pamiętajmy, że powinnyśmy jak najrzadziej narażać organizm na gwałtowne zmiany, również w kwestii diety w ciąży.

Wegetarianizm w ciąży

Warto wziąć pod uwagę nasz stan zdrowia oraz samopoczucie na dotychczasowej diecie - jeśli wraz z badaniami było ono korzystne, nie ma potrzeby jej mocno modyfikować. Kluczowym czynnikiem jest obserwacja organizmu oraz stosowanie się do zaleceń - potrzebujemy znacznie więcej składników odżywczych, a naszym zadaniem jest ich przyswajanie. Większym zagrożeniem byłaby diametralna zmiana diety w ciąży, której nie przetestowałyśmy na swoim organizmie wcześniej.

Szczególną uwagę w dalszym ciągu powinnyśmy skupiać na suplementacji witaminy B12 - naturalnie znajduje się w produktach odzwierzęcych, dlatego rezygnując z nich, trzeba przyjmować ją z innego źródła. Dowiedz się jakie witaminy przyjmować w 3. trymestrze ciąży. W trakcie ciąży potrzebujemy innych ilości witamin i związków, tak więc jadłospis powinien zostać ułożony w taki sposób, aby przyjmować ich odpowiednie stężenie. Nie zapominajmy o produktach bogatych w żelazo (np. szpinak, soja), kwasy omega 3 (np. chia, siemię lniane), wapń (nabiał, kapusta pekińska, brokuły, jarmuż). Niezwykle istotny jest kwas foliowy - możemy zdecydować się na jego suplementację lub spożywać warzywa strączkowe, buraki, cytrusy. Niewątpliwie świeże owoce oraz warzywa będą doskonałym wyborem jako alternatywa dla słodyczy. Pamiętajmy o dobrym źródle białka o wysoce przyswajalnej formie.

Wegetarianizm, a ciąża o prawidłowym rozwoju

Jeśli nasze odżywianie budzi pewne wątpliwości, najlepiej skonsultować je z dietetykiem oraz wykonać badania w kierunku wykluczenia awitaminozy. Nie zapominajmy o podstawowej morfologii oraz niezbędnych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę. Porady mogą być kluczowe w dostosowaniu naszego żywienia do wyjątkowego stanu, jakim jest ciążą. Właściwie rozwijające się maleństwo będzie wdzięczne za troskę, pielęgnację oraz zdrowy, zrównoważony tryb życia. Pamiętajmy o zalecanym ruchu, świeżym powietrzu oraz korzystaniu z promieni słonecznych dostarczających nam witaminy D.