Dolegliwości i zagrożenia w 3. trymestrze ciąży

Trzeci trymestr to ostatnia droga do porodu. Niewątpliwie jest to bardzo ekscytujący i jednocześnie stresujący czas. Zaczyna się w 28. tygodniu ciąży i wiąże z różnymi objawami. Wobec tego pojawia się także wiele obaw, dlatego w niniejszym artykule poruszamy kwestię dolegliwości i zagrożeń w trzecim trymestrze ciąży.

Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży - jak zmniejszyć dolegliwości w ciąży?

Częste oddawanie moczu to dolegliwość spowodowana przesuwaniem się dziecka w dół miednicy, co powoduje ucisk pęcherza moczowego. Zwiększenie regularności korzystania z toalety może się także wiązać z delikatnymi problemami z utrzymaniem moczu. Chodzi np. o nietrzymanie w sytuacji schylania, śmiechu czy kichania. Warto w takiej sytuacji korzystać z wkładek higienicznych. Możesz także ograniczyć picie płynów przed snem, dzięki czemu nie będziesz się budzić w nocy.

Wzdęcia, zaparcia i hemoroidy, to efekty dziecka przesuwającego się w dół może zwiększać także nacisk na jelita, co może doprowadzić do zaparć oraz wzdęć, a nawet hemoroidów. W przypadku dwóch pierwszych dolegliwości, można zmniejszyć ich uciążliwość dzięki odpowiedniej diecie, na przykład pijąc sporo wody i wprowadzając do diety więcej błonnika, na przykład w postaci pieczywa razowego lub otrębów. Natomiast objawy hemoroidów mogą być złagodzone specjalnymi maściami lub tabletkami. Pamiętaj jednak, żeby skonsultować z lekarzem zamiar skorzystania z takiego leku.

Ból kręgosłupa to objawy bólowe związane przede wszystkim ze zwiększającą się masą dziecka oraz tym samym ciągłym obciążeniem. Bardziej narażone na tę dolegliwość są kobiety z nadwagą. Jak zmniejszyć dolegliwości w ciąży pod kątem bólu kręgosłupa? Bardzo łatwo! Skuteczne jest wykonywanie ćwiczeń ruchowych, jednak warto pamiętać, żeby nie były zbyt gwałtowne. Warto też pamiętać, że kręgosłup nie powinien znajdować się stale w jednej pozycji.

Zgaga to również nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicy gardła. W przypadku jej wystąpienia, powinno się wyłączyć z diety tłuste posiłki, ostre przyprawy, zbyt gorące dania czy owoce cytrusowe. Skuteczną metodą jest spożywanie wielu mniejszych posiłków w równych odstępach czasu.

Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży - zagrożenia

Nie dochodzi do nich często, jednak nadal zdarzają się sytuacje informujące o zagrożeniach dla dziecka. Objawiają się przede wszystkim upławami z dróg rodnych. W każdym przypadku wyciekanie krwi powinno wiązać się z natychmiastową konsultacją z lekarzem.

Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży to także infekcje dróg moczowych, które wymagają leczenia antybiotykowego. Z tego powodu zaleca się rutynowe wykonywanie badań.

Nie wolno także ignorować podwyższonego ciśnienia. Jeśli wartość jest wyższa niż 130/80, to oznacza, że kobieta potrzebuje stałego nadzoru. Wzrastające ciśnienie tętnicze może być związane z białkomoczem, prowadzący do obrzęków, a nawet stanu przedrzucawkowego i rzucawki.

Dość niepokojące jest także odejście wód płodowych przed 37. tygodniem ciąży. Zwykle nie ma to charakteru chlustającego, ale sączący. W każdym przypadku jest to zdarzenie negatywne, ponieważ oznacza przerwanie pęcherza płodowego. Wobec tego dziecko nie jest już chronione przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, na przykład infekcjami. Niestety, często bywa tak, że wody płodowe są utożsamiane np. ze śluzem, dlatego w celu upewnienia warto posiadać w domu specjalny test (dostępny np. w aptece bez recepty) na wyciek wód płodowych.

Ciąża zagrożona - czego nie wolno?

Gdy ciąża jest zagrożona, nie wolno matce przede wszystkim się nadmiernie wysilać fizycznie. Nawet przyniesienie zakupów może spowodować niechciane reakcje organizmu. Odradza się również brania gorących, zwłaszcza długich kąpieli. Na dokładne wytyczne należy czekać do wizyty u lekarza prowadzącego, ponieważ wskazania są udzielane na podstawie konkretnego powodu wystąpienia zagrożenia ciąży. Monitorowanie stanu dziecka i matki są kluczowe do donoszenia dziecka.