Drugi trymestr - kiedy się zaczyna i jak wygląda?

Zazwyczaj drugi trymestr ciąży jest czasem, w którym brzuch kobiety widocznie się powiększa oraz ustępują nieprzyjemne dolegliwości znane z poprzednich miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że każda kobieta inaczej go przechodzi, choć można zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych elementów. W takim razie kiedy zaczyna się drugi trymestr ciąży, ile trwa i jak wygląda rozwój płodu w tym okresie?

Kiedy zaczyna się drugi trymestr ciąży? Ile trwa?

Drugi trymestr to czwarty, piąty i szósty miesiąc. Zaczyna się od 14. tygodnia i trwa do 27. tygodnia ciąży. W sumie trwa 14 tygodni.

Jak zwykle wygląda samopoczucie mamy?

Drugi trymestr ciąży jest zazwyczaj znacznie prostszy od pierwszego pod względem samopoczucia i dolegliwości. Znane z pierwszego trymestru nudności i wymioty powinny zniknąć. Podobnie bóle brzucha i ogólna niepewność. Zmienia się także wygląd ciężarnej, zagęszczenie włosów oraz poprawa koloru skóry. Co więcej, w wielu przypadkach zwiększa się libido mamy. Kobiety zyskują dodatkową energię do działania, dlatego to najlepszy czas na podróże czy zrobienie remontu.

Rozwój płodu tydzień po tygodniu - trymestr II

  • 14-15 tydzień - kiedy dotychczas nogi i ręce dziecka miały tę samą długość, w tym momencie zaczyna się to zmieniać. Płód ma wykształcone ciało, nosek wygląda jak zwykły nos dziecka.
  • 16-17 tydzień - znacznie rozwija się ucho wewnętrzne, dlatego maluch odczuwa wibracje fal dźwiękowych. To dobry moment, żeby np. zacząć słuchać przy dziecku muzyki klasycznej.
  • 18-20 tydzień - rozwija się serce, tarczyca, nerki i wątroba. Mniej więcej w tym momencie możliwe jest określenie płci dziecka. Maluch może ważyć około 400 g i mieć 20 cm długości.
  • 21-23 tydzień - zaczynają rosnąć włoski, pojawiają się też zawiązki zębów, a na języku pojawiają się kubki smakowe. Maluch może dotykać nóżek czy buzi.
  • 24-25 tydzień - dziecko ma większą świadomość odnośnie otaczającego świata, jest emocjonalne, a więc może np. wyczuć radość czy strach matki.
  • 26. tydzień - maluch może reagować na różne dźwięki (np. ruchem), odczuwa głos matki czy taty. Zaczyna się wytwarzać tkanka tłuszczowa. Maluch może ważyć nawet 900 g.

Powyżej podaliśmy “widełki”, ponieważ należy zawsze pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Badanie prenatalne - II trymestr

Badanie prenatalne, zwane również USG połówkowym, powinno być wykonane pomiędzy 18., a 23. tygodniem ciąży. Zwykle optymalny jest 20. tydzień. USG w tym czasie pozwala wykluczyć większość rozwojowych wad płodu, a jednocześnie określić płeć dziecka. Poza samym stanem pociechy, lekarz ocenia także poprawność funkcjonowania łożyska. Specjalista określa także, czy ilość płynu owodniowego jest prawidłowa. Badanie może być wykonane przez powłoki brzuszne, ponieważ płód jest wówczas na tyle duży, że wszystko dobrze widać.

Ćwiczenia w ciąży - II trymestr

Trening w II trymestrze ciąży są wbrew pozorom bardzo istotne. Pozwala utrzymać odpowiednią kondycję fizyczną, ale może również zmniejszyć ewentualne bóle krzyża. Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń.

Proste ćwiczenia w II trymestrze:

  • W siadzie rozkrocznym na krześle wykonaj skłon tułowia w prawą i lewą stronę, pamiętając o rozluźnieniu mięśni. Wdech bierz w wyproście, a wydech w trakcie skłonu.
  • W tej samej pozycji wyjściowej przenoś ramiona przodem w górę robiąc wdech i opuszczaj bokiem robiąc wydech.
  • Usiądź na krześle ze złączonymi nogami, a następnie mocno napnij pośladki. Wytrzymaj chwilę i rozluźnij je. Później w podobny sposób napnij mięśnie krocza. Ćwiczenie powtarzaj także w siadzie rozkrocznym i stojąc. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie dna miednicy.
  • W klęku podpartym podnieś jedną nogę do góry na wysokość pośladków biorąc wdech i lekko unosząc głowę. Po chwili powoli wróć do pozycji początkowej robiąc wydech. Następnie zmień nogę. Podobne ćwiczenie możesz wykonać podnosząc rękę zamiast nóg.

Możesz również wypróbować innowacyjny balonik Aniball, który ma za zadanie przygotować do porodu. Dowiedz się więcej!