Echo serca płodu - jak wygląda badanie?

Wady serca diagnozowane są u 1 na 100 noworodków, przez co stanowią wśród nich najczęściej wykrywane schorzenia. Dzięki badaniu, jakim jest echo serca płodu, istnieje możliwość znacznego zwiększenia szans niemowlęcia na przeżycie po porodzie. W przypadku zdiagnozowania wad, operację wykonuje się często natychmiast po przyjściu dziecka na świat. Echo serca płodu – jak wygląda badanie, kiedy najlepiej je wykonać i jakie wady wykrywa?

Echo serca płodu – jak wygląda to badanie?

Echo serca płodu, zwane inaczej echokardiografią, jest nieinwazyjne oraz w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ze względu na swoje ukierunkowanie diagnostyczne stanowi jedno z podstawowych badań prenatalnych.

Jego przebieg wygląda niemal identycznie jak standardowego USG, a więc wykonuje się je przez powłoki brzuszne. Do oceny echa serca płodu służy głowica emitująca ultradźwięki, których przepływ jest zwiększony dzięki specjalnemu żelowi. Całość może trwać od około 20 minut do maksymalnie godziny. Czas zależy od rodzaju zastosowanego urządzenia bądź przebiegu badania.

Obecnie sprzęt do wykonywania tego badania cechuje znacznie wyższy poziom innowacyjności. Przepływ krwi jest obrazowany w kolorze, dlatego zabieg nazywamy USG dopplerowskim, które charakteryzuje większa dokładność niż w przypadku standardowego odpowiednika.

Jak wygląda badanie echa serca płodu i kiedy je wykonać?

Mimo że echokardiografię nazywa się jednym z podstawowych badań prenatalnych, nie wykonuje się go rutynowo, a jedynie w określonych przypadkach. Najczęściej jest to podejrzenie lekarza, że dziecko przejawia objawy wady serca lub gdy istnieje takie ryzyko.

Echo serca płodu wykonuje się także u matek chorujących na cukrzycę lub nadciśnienie ciążowe, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe, cierpią na choroby tkanki łącznej, zażywają leki na padaczkę bądź trądzik, przebyły niedawno infekcje z komplikacjami, a także wówczas, gdy w rodzinie występują wady serca lub genetyczne. Do badania kwalifikują się także mamy, których krew wykazuje konflikt serologiczny z krwią ojca dziecka (rodzice posiadają odpowiednio czynnik Rh- i Rh+) lub ukończyły 35. rok życia.

Warto wyróżnić ponadto wskazania położnicze. Zalicza się do nich ciążę mnogą lub po zapłodnieniu in vitro, a także przebyte co najmniej 2 poronienia.

Istnieją również wskazania do wykonania badania, gdy u płodu stwierdzono jedno z następujących schorzeń: nieprawidłowy kariotyp, źle rozwinięty przewód żylny, przezierność karkową, wady genetyczne lub obrzęk uogólniony.

Najczęściej echokardiografię wykonuje się między 19. a 24. tygodniem ciąży. Jest to dogodny czas ze względu na to, że struktury serca są już wtedy dobrze wykształcone i możliwe do zbadania, jednak w wyjątkowych sytuacjach echo serca płodu można przeprowadzić nawet w 11. tygodniu.

Echo serca płodu – jak wygląda badanie i jakie wady pozwala wykryć?

Echokardiografia pozwala na wczesne wykrycie takich schorzeń, jak wady serca oraz zastawek czy arytmia. Wśród rodzajów wad należy wymienić zarówno te anatomiczne, jak i zaburzenia rytmu. Co ważne, badanie jest w stanie je wykryć aż w 90% przypadków, co świadczy o wysokiej skuteczności.

Warto mieć jednak na względzie, że pomimo wykonania badania wady zastawkowe mogą się rozwinąć nawet pod koniec ciąży, na przykład jako konsekwencja infekcji, którą przebyła matka. Ponadto niekiedy niewielkie rozmiary serca sprawiają, że niektóre schorzenia pozostają niewykryte. Z tego względu część specjalistów zaleca, by echo serca płodu wykonać ponownie, mniej więcej w 28-33. tygodniu ciąży, kiedy płód jest już większy.

Echo serca płodu – jak wygląda kwestia skierowania na badanie?

Badanie echokardiografii wykonuje kardiolog prenatalny z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Do takiego specjalisty niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza, który prowadzi ciążę. Musi na nim zamieścić stwierdzone wskazania do poddania ciężarnej badaniu. Echo serca płodu to bezinwazyjne i bezbolesne rozwiązanie, dzięki któremu istnieje możliwość wczesne zapobiegania dalszemu rozwojowi potencjalnych wad układu krążeniowego.

Zobacz naszą ofertę!