Endometrioza a ciąża - jak ta choroba wpływ na płodność?

Endometrioza to przewlekła choroba, z którą – według badań – boryka się nawet ok. 15% kobiet. W zdecydowanej większości przypadków, do zdiagnozowania choroby dochodzi dopiero wtedy, kiedy kobieta dostrzega problem z zajściem w ciążę i poddaje tę kwestię dokładnej diagnostyce. Endometrioza najczęściej rozwija się powoli, co utrudnia wczesne wykrycie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji występowania tej choroby jest obniżenie płodności lub całkowita niepłodność. Szybka diagnostyka i podjęcie leczenia dają jednak duże szanse na zajście w ciąże. Co warto wiedzieć o tej chorobie i jak zajść w ciąże z endometriozą?

Endometrium, a ciąża – dlaczego endometrioza utrudnia zajście w ciążę?

Endometrium to miejsce, w którym dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. W przypadku endometriozy, komórki endometrium znajdują się poza jej jamą. Najczęściej umiejscawiają się w pochwie, pęcherzu moczowym, szyjce macicy lub jamie otrzewnej. Na skutek tego, zarodek nie ma możliwości, aby zagnieździć się w macicy w sposób prawidłowy i bezpieczny. Inne konsekwencje tej choroby, tj. zaburzona praca gospodarki hormonalnej, słabość komórek jajowych lub występujące niekiedy torbiele i zrosty, powodują trudności w staraniach o dziecko. Wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia i stała kontrola lekarza prowadzącego dają jednak duże możliwości na zajście w ciążę. Istotna jest jak najszybsza diagnostyka i postępowanie zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Endometrioza, a zajście w ciążę – najczęstsze objawy

Jednym z najczęstszych objawów występowania endometriozy u osób miesiączkujących są trudności w staraniu się o dziecko. W zdecydowanej większości przypadków dostrzeżenie tego problemu jest przesłanką, która skłania kobiety do wizyty u ginekologa. Objawy mogą pojawiać się dużo wcześniej, jednak bardzo często mylone są one z typowymi bólami, występującymi w trakcie trwania menstruacji. Bolesne miesiączki, przewlekłe bóle brzucha i jajników, bóle w podbrzuszu podczas stosunku, obfite krwawienie menstruacyjne, czy brak regularności cyklu to objawy, które bywają bagatelizowane. Innymi przejawami choroby są bóle podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, a także obecność krwi w moczu lub stolcu. Każdy, niepokojący objaw, powinien być jak najszybciej poddany konsultacji z lekarzem. Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na zajście w ciąże.

Endometrioza, a szansa na ciążę – diagnostyka i sposoby leczenia

Endometrioza kwalifikowana jest na wiele sposobów. W przypadku diagnostyki bierze się pod uwagę aspekt autonomiczny, histologiczny, oraz kwestię wpływu endometriozy na płodność i głębokość naciekania komórek endometrium. Po rozpoznaniu danego przypadku, wprowadza się odpowiednią farmakoterapię. Najczęściej w pierwszej kolejności zaleca się przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, które obniżają progesteron i utrudniają organizmowi możliwość wytwarzania nowych ognisk endometriozy. Następnie wprowadza się środki stymulujące jajeczkowanie. W przypadku występowania zaawansowanego stopnia choroby, istnieje także możliwość leczenia chirurgicznego. Polega ono na usunięciu ognisk endometriozy za pomocą laparoskopii ginekologicznej.

Dlaczego endometrioza utrudnia zajście w ciążę? – aspekt psychiczny

Kobiety borykające się z endometriozą często odczuwają poczucie lęku, stresu i presji, związanej z koniecznością obserwacji organizmu i regularnej implementacji zalecanej przez lekarza farmakoterapii. Rozregulowana gospodarka hormonalna wiąże się niekiedy z huśtawkami nastrojów i wewnętrznym przygnębieniem. Zdrowy tryb życia, rezygnacja z używek, dbałość o zbilansowaną dietę, oraz wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej to aspekty, o które warto zadbać w przypadku występowania opisywanego schorzenia. Należy również pamiętać, że rozwój medycyny pozwala skutecznie zminimalizować trudności z zajściem w ciążę, które wywołuje endometrioza. Troska o zdrowie fizyczne i psychiczne jest w tej sytuacji niezwykle istotna.