Fazy porodu naturalnego

Poród składa się z trzech etapów: rozwieranie szyjki macicy, porodu właściwego oraz rodzenia łożyska. Początek porodu to moment, w którym pojawiają się intensywne, regularne skurcze macicy. Bólom towarzyszą różnego rodzaju zmiany zachodzące w szyjce macicy m.in. rozwieranie i skracanie. Jeśli chcesz poznać poszczególne fazy porodu i dowiedzieć się, kiedy należy udać się do szpitala, przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy!

Poród naturalny - etap pierwszy

W pierwszej fazie porodu kobieta odczuwa delikatne skurcze mięśni macicy. Zwykle pojawiają się one regularnie co 10-30 minut i trwają około 40 sekund. Zdarza się, że na początku porodu dochodzi do przerwania błon płodowych, a w efekcie do wypłynięcia płynu owodniowego. Jednak w większości przypadków pęcherz płodowy nie ulega zmianom do drugiego etapu połogu.

Na początku pierwszej fazy skurcze są bardzo delikatne, lecz wraz z upływem czasu nabierają na sile i występują coraz częściej. Niektóre Panie odczuwają w tym momencie intensywny ból. Zwykle pod koniec pierwszego etapu porodu skurcze występują co 2 minuty i trwają około 70-90 sekund.

Odczuwalne bóle mięśni macicy zaczynają się zmniejszać. Następnie ściany macicy zwykle kurczą się od szczytu. W czasie skurczów mięśnia macicy skracają się, natomiast szyjka macicy stopniowo się rozszerza. Regularne skurcze pojawiają się do czasu, aż średnica otworu osiągnie min. 10 cm.

W czasie pierwszej fazy porodu u kobiet występują częste zmiany nastroju. Na początku panie są podekscytowane, lecz bolesne skurcze sprawiają, że konieczne jest skupienie się na właściwym oddechu i chwilowe zapomnienie o ekscytacji. Pod koniec pierwszego etapu porodu znaczna część kobiet przechodzi kryzys psychiczny, który objawia się silnym lękiem wywołanym myślami, iż ból podczas rodzenia będzie nie do wytrzymania. Wiele Pań obawia się również, że poród w ostateczności nie przebiegnie korzystnie.

Pierwsza faza porodu jest najdłuższa. Aby ją skrócić, należy utrzymać ciężarną w ciągłym ruchu. Warto również skorzystać z worka sako, trenować oddech i brać częste kąpiele. Przydatny okazuje się również relaksujący masaż.

Ile trwa druga faza porodu i jak przebiega?

Podczas drugiej fazy porodu następują narodziny. Dziecko jest wypychane z brzucha, dzięki skurczom partym oraz samoistnym. W czasie porodu maluch przechodzi przez kanał rodny. Zwykle z łona wychodzi najpierw główka. Jednak zdarza się, że dziecko jest ułożone odwrotnie i na początku pojawiają się pośladki lub stopy malca. Jeszcze do niedawna niewłaściwe ułożenie oznaczało cesarskie cięcie. Obecnie zdarza się, że mimo nieodpowiedniej pozycji dziecka kobieta rodzi naturalnie.

Druga faza porodu u pierworódek trwa zwykle do dwóch godzin, natomiast u wieloródek ten czas skrócony jest do ok. 30 minut.

Jak wygląda trzecia faza porodu?

Trzecia faza porodu występuje ok. 15 minut po przyjściu dziecka na świat. Polega ona na urodzeniu łożyska. W tym momencie bardzo ważne jest, aby kobieta pozbyła się z organizmu całego łożyska, gdyż jego pozostałości mogą powodować krwotoki i infekcje dróg intymnych. W niektórych przypadkach łożysko nie wychodzi w całości, gdyż w czasie porodu zostało rozerwane na wiele części. W tym przypadku kobieta musi przejść zabieg łyżeczkowania jamy macicy.

Łożysko jest źródłem wielu cennych substancji, dlatego część Pań zabezpiecza je po porodzie. Należy jednak pamiętać, że jeśli kobieta nie odda łożyska do banku komórek macierzystych, to staje się ono własnością szpitala. Łożyska zwykle są wykorzystywane do produkcji różnorodnych leków.

Który etap porodu jest najbardziej bolesny?

Drugi etap porodu jest uznawany jako najbardziej bolesny. Podczas parcia główka dziecka przesuwa się do przodu, natomiast pomiędzy skurczami cofa się z powrotem. Maluch rozsuwa tkanki krocza, przez co po czasie szpara sromowa rozwiera się i widoczna jest główka dziecka. Po tym etapie połóg staje się coraz lżejszy.