Formalności po urodzeniu dziecka - co należy załatwić?

Końcową fazą każdej ciąży jest poród dziecka, jednak wraz z nim pojawiają się zupełnie nowe obowiązki oraz formalności, o których należy pamiętać. Mimo, że wydanie na świat potomka samo w sobie wymaga dużego wysiłku dla każdej matki, to wraz z początkiem nowego życia zaczyna się również zupełnie nowy etap w życiu rodzica.

Mogłoby się wydawać, że dopełnianie wszystkich formalności związanych z narodzinami dziecka będzie łatwe, bo przecież wystarczy pójść do urzędu, złożyć odpowiednie wnioski i formularze we właściwych miejscach. Wcale tak nie jest, ponieważ młodzi rodzice muszą znaleźć na to wszystko czas pomiędzy karmieniem i zmianą pieluch. Jakie formalności po urodzeniu dziecka należy wypełnić? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, to serdecznie zapraszamy do lektury tego artykułu.

Formalności po porodzie - co, gdzie i jak?

Wielu młodych rodziców, nawet przed przyjściem maluszka na świat zaczyna się zastanawiać “co zrobić po urodzeniu dziecka?” czy “co trzeba załatwić po porodzie?”. O wielu z tych rzeczy zwyczajnie na co dzień się nie rozmawia, między inni dlatego, że są to jednorazowe sprawy, które po sfinalizowaniu pozostaną z nami i dzieckiem na całe życie. Właśnie w tym celu powstał ten poradnik, zawierający podstawowe informacje dotyczące wszelkich formalności.

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać, jest uzyskanie aktu urodzenia. To podstawowy dokument, będący niejako furtką do uzupełnienia pozostałych formalności związanych z przyjściem na świat potomka. Aby otrzymać akt urodzenia, należy niezwłocznie zgłosić fakt narodzin do Urzędu Stanu Cywilnego w mieście właściwym urodzeniu dziecka. Jeżeli nie jest tożsame z zamieszkaniem rodziców, należy zgłosić taką sprawę w Urzędzie Stanu Cywilnego w mieście, w którym zakwaterowane jest przynajmniej jedno z rodziców.

Niezwykle istotne jest, że takiego zgłoszenia może dokonać zarówno ojciec, jak i matka (jeżeli oczywiście stan zdrowia po porodzie jej na to pozwala). Oprócz tego formalności może załatwić także przedstawiciel ustawowy, opiekun matki dziecka (w przypadku gdy rodzice są niepełnoletni) lub wybrany pełnomocnik. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie dokumenty przygotowuje placówka szpitalna, w której odbierany był poród. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę, aby po drodze nic nie zaginęło. Niekompletne dokumenty będą bowiem oznaczać tymczasowy brak możliwości otrzymania aktu urodzenia, co zablokuje wypełnienie pozostałych formalności.

Należy także pamiętać o ramach czasowych, ponieważ na zgłoszenie narodzin dziecka mamy zazwyczaj 21 dni. Czas ten skraca się jednak w przypadku, gdy dziecko nie przeżyło porodu lub zmarło kilka godzin po nim. Wtedy na dostarczenie dokumentów mamy zaledwie trzy dni.

Co jeszcze należy załatwić w związku z urodzinami dziecka?

Gdy uzyskamy już akt urodzenia, możemy przejść do pozostałych formalności.

Nasza pociecha, tak jak każdy obywatel naszego kraju, musi posiadać numer PESEL. Jest to 11-cyfrowy indywidualny numer identyfikacyjny, wydawany przez Urząd Miasta lub gminy, po wcześniejszym otrzymaniu kopii aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego.

Obowiązkowo, tak jak każdy obywatel naszego kraju, noworodek musi posiadać stały lub tymczasowy adres zameldowania. Całe szczęście nie wymaga to składania dodatkowych dokumentów, ponieważ dokonywane jest automatycznie podczas zgłaszania narodzin dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego.

Możliwie najszybciej po porodzie należy też zgłosić noworodka do ubezpieczenia zdrowotnego. Tylko w ten sposób będziemy mieli możliwość odbywania regularnych, nieodpłatnych wizyt kontrolnych, niezwykle ważnych w pierwszych tygodniach i miesiącach życia. Jak tego dokonać? W przypadku, gdy któryś z rodziców jest zatrudniony, musi zgłosić dziecko jako członka rodziny do pracodawcy, przekazując wypełniony formularz ZUS ZCZA. Jeśli natomiast prowadzisz własną działalność, to swoje dziecko musisz zgłosić w ZUSie samodzielnie.

Pozostaje jeszcze kwestia dotycząca zgłoszenie dziecka do przychodni po urodzeniu. Nad tym krokiem rodzice powinni się jednak zastanowić zanim jeszcze maluch przyjdzie na świat. Aby zarejestrować dziecko do konkretnej przychodni, należy udać się do wybranej poradni i dokonać rejestracji przy pomocy formularza wyboru placówki służby zdrowia oraz lekarza POZ.