Ile można przytyć w ciąży

Ile powinno się przytyć w ciąży?

Ile przytyć w ciąży, aby było to bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i malucha? To pytanie bardzo często pada z ust kobiet starających się o dziecko lub ze stwierdzoną już ciążą. Pewne jest, że rosnący brzuch, zachcianki dotyczące jedzenia, wzrost apetytu i liczne zmiany w organizmie ciężarnej doprowadzą do przybrania na wadze. Warto jednak wiedzieć, ile dodatkowych kilogramów jest jeszcze normą, a kiedy mamy styczność z patologią.

Czy należy przejmować się wagą w ciąży?

To, ile powinno się przytyć w ciąży, jest kwestią indywidualną. Przede wszystkim nie można popadać w żadną skrajność. Błędem będzie zarówno twierdzenie, że można jeść wszystko, na co ma się ochotę, w bardzo dużych ilościach, jak i przestrzeganie restrykcyjnej diety i odchudzanie się. Ciąża to specyficzny okres w życiu każdej kobiety – musi ona dostarczyć do organizmu składniki odżywcze pokrywające zapotrzebowanie zarówno swoje, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka. Dieta powinna być zatem zbilansowana i urozmaicona. W rzeczywistości wystarczy już około 300–500 kcal więcej, aby zapewnić sobie i dziecku optymalne dawki energii.

Często przyszła mama zastanawia się: „Ile powinnam przytyć w ciąży?”. Codzienne rozmyślanie nad swoją wagą nie przyniesie jednak nic dobrego. I choć chcemy dobrze wyglądać i tak samo się czuć, musimy mieć na uwadze, że w okresie ciąży przybierzemy na wadze. Nie powinnyśmy się tym martwić, ponieważ po porodzie przyjdzie czas na zadbanie o sylwetkę i zrzucenie zbędnych kilogramów. Oczywiście, nie dotyczy to przybrania dodatkowych 30 kg. Jedzenie za dwoje może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy przedwczesny poród.

Bezpośrednio po porodzie waga spada nawet o 6 kg. Następne spadki mają miejsce w kolejnych tygodniach połogu i w miesiącach po porodzie. Udowodniono, że powrót do sylwetki sprzed ciąży następuje szybciej, gdy kobieta decyduje się na karmienie piersią. Regularna aktywność fizyczna po porodzie (najlepiej dobrać ją po konsultacji z ginekologiem i fizjoterapeutą) może przywrócić zgrabną, wymarzoną figurę równie skutecznie.

Ile można przytyć w ciąży?

Określenie tego, ile się tyje w ciąży, zależy w dużej mierze od masy dziecka, liczby płodów, budowy ciała przyszłej mamy oraz jej wzrostu. Każda kobieta bardziej lub mniej tyje podczas ciąży – to coś zupełnie naturalnego. Aby kontrolować masę ciała, należy ocenić ją jeszcze przed zajściem w ciążę lub w pierwszych dniach jej trwania. Zgodnie z rekomendacjami specjalistów kobieta o prawidłowej wadze może przytyć w ciąży do 16 kg, kobieta z nadwagą do 7 kg, natomiast kobieta z niedowagą nawet do 18 kg. To całkiem sporo, jednak należy mieć na uwadze, że zwiększanie masy ciała w ciąży nie jest równoznaczne z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej.

Nie na każdym etapie ciąży wzrost wagi jest taki sam. Ile się tyje w 3. trymestrze, a ile w 1.? Na ogół 1. trymestr wiąże się z najmniejszym przyrostem masy ciała – kobiety o szczupłej budowie przytyją nieco więcej niż te puszyste. Zwykle jest to równowartość 1–2 kg. Płód rozwija się najintensywniej w 2. trymestrze, dlatego między 4. a 6. miesiącem ciąży kobieta może zyskać nawet do 7 dodatkowych kilogramów. Jeśli chodzi o 3. trymestr ciąży, przyrost wagi wynosi średnio 4–6 kg. Jak wspomniano, wszystkie te wartości są kwestią indywidualną i zależą od wielu czynników.

Skąd się biorą dodatkowe kilogramy w ciąży?

Przyrost masy ciała w ciąży jedynie w pewnym stopniu obejmuje tkankę tłuszczową. Pozostałe elementy to:

  • masa płodu – nawet do 3,5 kg,
  • powiększająca się macica – do 2,5 kg,
  • łożysko – do 1,5 kg,
  • wody płodowe – do 1,5 kg,
  • powiększające się piersi – do 1 kg.

Następuje również zwiększenie się objętości krążących po organizmie kobiety płynów ustrojowych, m.in. krwi. Jak widać, dodatkowe kilogramy są nieuniknione i wręcz niezbędne, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. Działanie hormonów ciążowych sprawia, że miewamy zachcianki na niezdrowe przekąski i słodycze. Od czasu od czasu można po nie sięgać, jednak nie mogą stanowić podstawy diety. Pewna liczba dodatkowych kilogramów jest wskazana, lecz nie możemy dopuścić do powstania znacznej nadwagi czy otyłości.

Przeczytaj także artykuł: Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży?