Jak bezpiecznie korzystać z basenu w czasie ciąży?

Dla przyszłych mam, które są wielbicielkami basenu, mamy dobrą wiadomość – nie musicie rezygnować z tej przyjemności. Aby dalej cieszyć się pływaniem i przebywaniem w wodzie, należy jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Czytając artykuł, dowiesz się, do kiedy można chodzić na basen w ciąży, jak pływać, by było to bezpieczne, a także jaki strój najlepiej się do tego nada.

Basen w ciąży – jak się zabezpieczyć?

Na wstępie trzeba wspomnieć, że pływanie to szczególnie zalecana aktywność dla kobiet w ciąży ze względu na to, że nie obciąża stawów i nie powoduje urazów, a co więcej – niweluje obrzęki oraz ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego, a nawet zmniejsza prawdopodobieństwo konieczności cesarskiego cięcia. Badania pokazują, że poród kobiet, które pływają regularnie, przebiega sprawniej – a to tylko jedne z wielu korzyści, jakie ta aktywność może przynieść!

Należy jednak pamiętać, że w czasie ciąży nie wolno korzystać z jacuzzi oraz sauny. W przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo rozwoju niebezpiecznych bakterii. Niestety, może dojść także do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Niesprzyjające są także baseny z zimną wodą ze względu na zwiększone ryzyko przeziębienia oraz infekcji. Niekorzystnie działa również duża ilość chloru, jako że może powodować podrażnienia – nie jest to jednak poważne zagrożenie.

Wiele kobiet pyta, idąc na basen w ciąży, jak się zabezpieczyć przed infekcjami bakteryjnymi? Warto wiedzieć, że korzystanie z niego nie sprzyja infekcjom w przypadku większości pań. Dzieje się tak jedynie wtedy, gdy mamy do nich tendencję.  W takiej sytuacji należy sięgnąć po dobry probiotyk dopochwowy. Najczęściej są to preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego. Dobrym pomysłem może się także okazać korzystanie z basenów publicznych rankiem, gdy woda jest dobrze przefiltrowana. Jeśli natomiast obawiamy się infekcji pęcherza, korzystne będzie spożywanie żurawiny bądź na przykład picie herbaty żurawinowej.

Basen w ciąży – jak pływać?

W kwestii stylu pływania kobietom ciężarnym zaleca się klasyczny, a także grzbietowy, jako że są mniej forsowne. Należy tutaj wspomnieć o tym, że pływania wyczynowego, nurkowania i wstrzymywania oddechu bezwzględnie się zakazuje w trakcie ciąży.

W przypadku dokuczliwych bólów kręgosłupa warto wypróbować pływanie na plecach, które często je uśmierza. W zaawansowanej ciąży jest to ponadto najbezpieczniejsza i najbardziej komfortowa pozycja. Powinno się pamiętać o tym, by utrzymywać podczas pływania stałe tempo, aby zapewnić dziecku optymalny dostęp do tlenu. Dobrze jest robić krótkie przerwy co jakiś czas i wykorzystać je na napicie się wody.

Jeżeli w trakcie pływania cokolwiek nas zaniepokoi, powinnyśmy natychmiast wyjść z basenu. Sygnałami alarmującymi są również duszności, bóle, skurcze oraz zawroty głowy.

Jaki strój na basen w ciąży?

Tak naprawdę nie istnieją co do tego konkretne zalecenia – ma nam być po prostu możliwie jak najwygodniej. Chodzenie na basen w ciąży powinno służyć przede wszystkim wypoczynkowi i niwelowaniu dolegliwości.

Warto jednak zaopatrzyć się w okulary, które potrzebne będą do komfortowego i prawidłowego pływania w stylu klasycznym – ciągłe unoszenie głowy ponad wodę nie tylko nie polepszy naszego samopoczucia, ale przyprawi o ból szyi lub pleców.

Do kiedy można chodzić na basen w ciąży?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań, by na basen nie uczęszczać aż do porodu. To właśnie regularne pływanie pozwala zauważyć korzyści, które wymieniliśmy na początku artykułu i wiele innych.

Kiedy nie można chodzić na basen w ciąży? Przede wszystkim w sytuacji, gdy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia. Pływać nie wolno także wtedy, gdy przechodzimy infekcję intymną – można jednak działać profilaktycznie, stosując probiotyki.

Pływanie w ciąży to polecany i sprawdzony sposób na lepsze zdrowie oraz samopoczucie w trakcie tego okresu. Natomiast opisane wskazówki to prosta droga do ich osiągnięcia.