Jak bezpiecznie opalać się w ciąży? Praktyczne porady

Wiele kobiet, które spodziewają się potomstwa, zastanawia się nad tym, czy opalanie się w ciąży jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Jak w przypadku wszystkiego, w tym także należy zachować umiar. Warto w tej kwestii zastosować się do kilku wskazówek, które mogą mieć znaczący wpływ zarówno na zdrowie przyszłej mamy, jak i na komfortowe korzystanie z dobrodziejstw pięknej pogody.

Jak się opalać w ciąży, aby było to bezpieczne?

Opalanie się w ciąży także może być bezpieczne, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mają na to znaczący wpływ. Warto być w tej kwestii dobrze poinformowaną, ponieważ może to zmienić postrzeganie “zakazanego” opalania jako sposób miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Kobiety w ciąży mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na witaminę D3 niż inne osoby, dlatego korzystanie z promieni słonecznych będzie w ich przypadku niezwykle pomocne. Wzrasta ono znacząco w drugim trymestrze ciąży, dlatego właśnie wtedy wystawianie się na działanie słońca jest najbardziej wskazane. Przebywanie na zewnątrz ma również pozytywny wpływ na wytwarzanie endorfin w organizmie, co pozwoli na zredukowanie pojawiających się zmian hormonalnych czy wahań nastrojów wśród ciężarnych.

Panie będące dopiero na wczesnym etapie ciąży powinny szczególnie uważać na nadmierną ekspozycję. Jednak jeśli opalanie będzie się odbywało z zachowaniem ostrożności i przede wszystkim z umiarem, może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nadmierna ekspozycja ciężarnej na promieniowanie słoneczne czasami skutkuje pojawieniem się ostudy. Jest to zwiększona podatność na wszelkie zmiany pigmentacyjne. Dlatego kobiety w ciąży częściej narażone są na utrwalanie się ciemnych plam na ciele. Mogą się pojawić wszędzie, jednak najbardziej widoczne zmiany objawiają się w okolicach twarzy.

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może także skutkować występowaniem tzw. pajączków. W niektórych przypadkach pojawiają się także krwawienia z dróg rodnych. spowodowane rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, które właśnie w taki sposób reagują na nadmierne wystawianie organizmu na działanie promieniowania słonecznego.

Ciąża a opalanie - najcenniejsze wskazówki

Opalanie się może być dla ciężarnych zarówno mile spędzonym czasem, jak i kwestią, która ma pozytywny wpływ zdrowotny. Istotne jest jednak, aby zastosować się do kilku zasad, których przestrzeganie stanowi bardzo ważne zadanie. Tylko tak kobiety w ciąży mogą być pewne, że zażywają kąpieli słonecznych w maksymalnie bezpieczny dla nich sposób.

Odpowiednie godziny opalania

Pierwszą istotną dla ciężarnej kwestią, o której warto pamiętać, gdy przyjdzie jej na myśl ochota na opalanie się, jest pozostanie w domu w godzinach, gdy promienie słoneczne są najmocniejsze. Warto zrezygnować z ekspozycji na słońce między 11 a 16. Pozostałe godziny natomiast będą sprzyjały opalaniu się i przyswajaniu witaminy D3.

Opalanie w ciąży z zakrytym brzuchem

Opalając się w ciąży, okryj ciążowy brzuszek jakimś przewiewnym materiałem, który ochroni go przed intensywnymi promieniami słonecznymi, a równocześnie zapewni odpowiedni dopływ powietrza skórze.

Stosowanie kremów z filtrem UV

Bardzo ważne dla każdego, ale dla ciężarnych w szczególności, jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Najodpowiedniejszy będzie 50 SPF albo z większą ochroną. Śmiało można smarować nim także brzuszek.

Umiarkowany czas ekspozycji

Opalanie się w ciąży nie powinno trwać zbyt długo. Optymalny czas wynosi do 20 minut w ciągu jednej sesji.

Picie dużych ilości wody

Przebywając na słońcu, należy pić duże ilości wody, które pozwolą na uzupełnienie braków utraconych na drodze pocenia się. Niedobór w organizmie może skutkować pojawieniem się obrzęków czy odwodnieniem.

Regularne schładzanie organizmu

Podczas opalania warto mieć przy sobie ręcznik nasączony wodą i regularnie schładzać ciało, aby nie doprowadzić do przegrzania.

Właściwa pozycja podczas opalania

Opalanie tzw. plackiem nie jest sprzyjające dla kobiet w ciąży. Warto sięgnąć po leżak, aby ciało nie leżało na płasko.