Jak dbać o łożysko w ciąży?

Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Okres ciąży wiąże się z koniecznością zmiany dotychczasowej rutyny i wprowadzenia zupełnie innych nawyków w codziennym życiu. Najistotniejsza w tym okresie jest troska o własne bezpieczeństwo. W tej sposób kobieta może zadbać o prawidłowy, stabilny rozwój nienarodzonego jeszcze maleństwa. Podczas ciąży niezwykle istotną rolę pełni łożysko, które jest wspólnym organem zarówno matki, jak i dziecka. Co robić, aby jak najlepiej zadbać o łożysko w trakcie trwania tego wyjątkowego, ale i stresogennego okresu?


Jak dbać o łożysko w ciąży? – istota prawidłowego funkcjonowania łożyska


Łożysko to narząd przejściowy, który zaczyna tworzyć się ok. 7-12 dni po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Powstaje w wyniku zagłębienia się kosmek kosmówek w błonie śluzowej macicy. Łożysko pełni niezwykle istotną rolę w kontekście poprawnego rozwoju płodu. Do jego podstawowych funkcji należą:

  • wymiana gazów między matką a płodem
  • dostarczanie szeregu substancji odżywczych dla płodu
  • umożliwienie przepływu krwi płodowej
  • przejęcie produkcji hormonów od 10. tygodnia ciąży
  • osłona mechaniczna i biologiczna płodu

Wszystkie te funkcje mają ogromny wpływ na rozwój płodu i kondycję zdrowotną matki. Mając na względzie istotę poprawności funkcjonowania tego narządu, wiele kobiet zastanawia się, jak zadbać o łożysko w ciąży. Chcąc zapewnić nienarodzonemu dziecku jak najlepsze warunku do rozwoju, lekarze rekomendują wprowadzenie kilku, znaczących elementów do codziennej rutyny.


Jak dbać o łożysko w czasie ciąży? – najważniejsze aspekty


Aby prawidłowo zadbać o łożysko w trakcie trwania ciąży, należy przede wszystkim pamiętać o regularnych konsultacjach z lekarzem specjalistą. Jeżeli kobieta zauważa jakiekolwiek nieprawidłowości lub odczuwa niepokój związany z funkcjonowaniem tego narządu, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego. Jeśli okaże się, że narząd rozwija się w sposób prawidłowy, wizyta u specjalisty z pewnością uspokoi przyszłą mamę i zniweluje poczucie niepokoju. Przewlekły stres to stan, którego z pewnością należy unikać w trakcie trwania ciąży. Istotny wpływ na rozwój łożyska ma również dieta. Zaleca się, aby była ona zbilansowana i dostarczała wszystkich, niezbędnych makroskładników odżywczych. Nie mniej ważna jest także umiarkowana aktywność fizyczna. Warto w tym okresie wybrać się na spokojny spacer, czy zająć się wykonywaniem nieobciążających czynności w domu. Na rynku dostępne są także przyrządy do ćwiczeń dla kobiet ciężarnych, z których z powodzeniem można skorzystać w wolnym czasie.

Jak zadbać o łożysko w ciąży? – stosowanie się do zaleceń lekarza


Niezwykle istotną rolę w czasie ciąży pełni stosowanie się do zaleceń specjalisty. W trakcie trwania ciąży należy zażywać wyłącznie te leki, które zostały przez niego przepisane. W przypadku problemów z układem krwionośnym i ciśnieniem tętniczym, kobieta powinna stale kontrolować oba te obszary i już na samym początku poinformować specjalistę o nieprawidłowościach. Jest to niezwykle istotne z uwagi na to, że niepoprawne ciśnienie tętnicze i zaburzenia krzepnięcia krwi mogą generować problemy w prawidłowym rozwoju łożyska. Badania wykazują, że łożysku bardzo szkodzą używki. W okresie ciąży nie powinno się więc spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Ta zasada tyczy się także papierosów elektronicznych.


Dbałość o łożysko, a zależności biologiczne


Warto pamiętać, że problemy z łożyskiem zwykle nie są konsekwencją niepoprawnych poczynań matki. Zazwyczaj powodem nieprawidłowości w tym obszarze są czynniki biologiczne, na które kobieta nie ma żadnego wpływu. Nieodpowiednie zagnieżdżenie się łożyska, urazy brzucha w trakcie trwania ciąży, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, czy zabiegi operacyjne przy macicy to tylko niektóre z czynników, które mogą wpływać na rozwój łożyska. Szybkie wykrycie nieprawidłowej budowy lub wadliwego rozwoju łożyska bardzo często pozwala uchronić przed sytuacjami, w których dochodzi do zagrożenia zdrowia lub życia – zarówno matki, jak i dziecka.

Depilacja laserowa a ciąża - sprawdź teraz czy depilacja laserowa jest bezpieczna.