Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży

Obserwowanie ruchów płodu to wspaniałe przeżycie dla rodziców oczekujących przyjścia maluszka na świat. Liczenie ruchów dziecka pozwala również sporo dowiedzieć się na temat stanu zdrowia dziecka. Umożliwia zdiagnozowanie wielu schorzeń i szybkie rozpoczęcie leczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak liczyć ruchy dziecka prawidłowo, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Dzięki niemu nie tylko poznasz najskuteczniejsze metody liczenia ruchów dziecka, ale również dowiesz się, kiedy odczuwalne są pierwsze kopnięcia oraz jakie sygnały powinny zaniepokoić przyszłą mamę.

Ruchy dziecka - kiedy są odczuwalne?

Liczenie ruchów dziecka to coś, czego z niecierpliwością wyczekuje każda kobieta ciężarna. To właśnie dzięki nim mama może cieszyć się pierwszym kontaktem ze swoim maleństwem. Wbrew pozorom ruchy dziecka to nie silne kopnięcia, lecz subtelne muśnięcia, które przypominają uczucie przemieszczania się pokarmu w brzuchu. W czasie pierwszej ciąży ruchy płodu odczuwane są w ok. 20 tygodniu. Jeśli jednak masz już choć jeden poród za sobą, z pewnością odczujesz je szybciej - nawet już w 14 tygodniu. Różnica ta wynika z faktu, iż kobiety, które już wcześniej rodziły, mają bardziej rozluźnione mięśnie. Warto również zaznaczyć, że Panie o szczupłej sylwetce mają szansę szybciej poczuć ruchy płodu niż kobiety z dużą ilością tkanki tłuszczowej. 

Liczenie ruchów dziecka - dlaczego warto?

Liczenie ruchów płodu to jedna z najpopularniejszych i najstarszych metod kontrolowania stanu zdrowia dziecka. Dzięki temu sposobowi można szybko zauważyć, że z maluszkiem dzieje się coś niepokojącego. Ponadto metoda ta pozwala na porównanie swojego samopoczucia z nastrojem dziecka. Gdy będziesz intensywnie zdenerwowana, z pewnością zauważysz, że aktywność maluszka wzrosła. Dzięki temu otrzymasz sygnał, że potrzebujesz wyciszenia i relaksu.

Kiedy liczyć ruchy dziecka?

Liczenie ruchów dziecka należy rozpocząć po 28. tygodniu od zapłodnienia i kontynuować aż do rozwiązania. Zdarza się, że lekarz zaleca liczenie już po 24. tygodniu ciąży, gdy ciężarna cierpi na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub choroby nerek bądź serca. Specjalista zachęca do wcześniejszego rozpoczęcia liczenia ruchów płodu również, gdy u kobiety zdiagnozowano małowodzie lub występuje ciąża mnoga.

Ruchy dziecka - jak liczyć?

Zastanawiasz się, jak liczyć ruchy dziecka? To proste! Istnieją dwie najskuteczniejsze metody:

  • Licz do 10 - rozpocznij obserwację ruchów maluszka o godzinie 9.00 i zakończ o 21.00. W ciągu tych 12 godzin powinnaś odczuć 10 ruchów płodu. Jeśli liczba ta będzie mniejsza, koniecznie skonsultuj to z lekarzem w celu sprawdzenia stanu zdrowia maluszka.
  • Licz ruchy dziecka podczas najintensywniejszej aktywności - pospaceruj, poćwicz na piłce gimnastycznej, a następnie połóż się wygodnie i rozpocznij liczenie. Po wysiłku fizycznym aktywność dziecka powinna diametralnie wzrosnąć. W ciągu godziny powinnaś odczuć minimum 10 ruchów płodu.

Ruchy dziecka - kiedy udać się do lekarza?

Liczenie ruchów płodu w ciąży pozwala kontrolować stan zdrowia dziecka. Metoda ta nie jest nieomylna, lecz umożliwia szybkie wykonanie badania w domowym zaciszu. Dzięki niej można zauważyć różnorodne niepokojące sygnały. Co powinno Cię zaniepokoić podczas liczenia ruchów dziecka? Przede wszystkim:

  • brak jakichkolwiek ruchów dziecka - w tym przypadku konieczne jest jak najszybsze udanie się do szpitala.
  • Mniej niż 10 ruchów w ciągu 12 godzin - należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
  • Gwałtowne i chaotyczne ruchy dziecka - podobnie jak powyższe wymaga konsultacji z lekarzem.
  • Zmiana w aktywności maluszka.

Pamiętaj, że każdy z niepokojących sygnałów warto skonsultować z lekarzem. Specjalista wykona USG i skontroluje stan zdrowia dziecka. Dzięki szybkiej diagnozie możliwe będzie natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, a to zdecydowanie zwiększy szansę na pozytywne rozwiązanie ciąży. Zatem, jeśli dostrzeżesz jakąkolwiek niedogodność w ruchach dziecka, nie czekaj, jak najszybciej udaj się do swojego lekarza pro