Jak oddychać podczas porodu?

W wielu miejscach poród przedstawiany jest w piękny proces - stanowi on bowiem zakończenie okresu oczekiwania na przyjście potomka na świat. Pod tym względem rzeczywiście ma magiczny charakter. Poza tym stanowi jednak bardzo duże wyzwanie dla wielu kobiet, które muszą wytrzymać ogromne bóle związane ze skurczami i poruszaniem się dziecka, co wymaga niesamowitego wysiłku. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym wspomniane bóle mogą być łagodniejsze. Metody te także pozytywnie wpłyną na ogólne samopoczucie matki, którą już tylko kilka chwil dzieli od powitania na świecie swojego dziecka. Jedną z najważniejszych stanowi prawidłowe oddychanie. Dla wielu osób zaskakujące jest jak bardzo ta czynność, którą przecież każdy z nas wykonuje na co dzień przez całą dobę, ma wpływ na przebieg porodu. Okazuje się bowiem, że potrafi ono znacznie zwiększyć komfort.

Prawidłowe oddychanie podczas porodu - jakie ma znaczenie?

Wbrew pozorom - prawidłowy oddech w trakcie porodu jest wręcz kluczowy. Nie tylko według wielu opinii łagodzi ból, ale także pozytywnie wpływa na psychikę przyszłej mamy poprzez uspokojenie jej oraz zapewnienie poczucia kontroli nad przebiegiem całej akcji. Oprócz tego poprawnie wykonywany oddech reguluje częstość bicia serca, dotlenia komórki nerwowe oraz bardzo pozytywnie wpływa na pracę hormonów. Każdy z tych aspektów ma ogromny wpływ na cały proces. To właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy i umiejętności dotyczących tego, jak oddychać podczas porodu.

Techniki oddychania podczas porodu

Od momentu kiedy dziecko zacznie rosnąć aż do ostatnich miesięcy przed rozwiązaniem, wiele kobiet w ciąży skarży się na występowanie duszności. Przyczyną tego stanu rzeczy jest rozwijające się w ich brzuchu dziecko, które wraz z coraz większymi rozmiarami coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne, w tym także przeponę, która ma bardzo duże znaczenie w kwestii oddychania. W ostatniej fazie ciąży problem ten zmniejsza się ze względu na obniżenie się brzucha.

Technika oddychania wykorzystywana podczas porodu zależy od tego, w jakiej fazie się znajduje. Pierwszy z nich może rozpocząć się na długo przed planowaną datą rozwiązania. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma ona miejsce. Wszelkie zmiany zachodzą bowiem wewnątrz organizmu, który na kilka dni przed porodem zaczyna przygotowywać się na wydanie na świat potomka. Drugi etap porodu, który można nazwać “właściwym”, zaczyna się już w szpitalu. Pierwszą oznaką wejścia w tę fazę jest rozwarcie szyjki macicy i pojawienie się częstych, długich i mocnych skurczów. Wszystkie te elementy nałożone na siebie powodują, że kobieta zaczyna odczuwać coraz większy ból.

W pierwszej fazie wskazany jest oddech przeponowy. Wiele kobiet, które dotychczas nie miały do czynienia z tym terminem, zastanawia się, jak oddychać przeponą podczas porodu. W tej technice przepona podczas wdechu obniża się, robiąc miejsce dla płuc, a łuki żebrowe ulegają rozszerzeniu. W trakcie wydechu narząd ten wraca na swoje miejsce, a żebra ponownie zbliżają się do siebie. Co daje oddychanie przeponowe? Otóż za jego pomocą dostarczamy do organizmu większe ilości tlenu, dzięki czemu łagodzimy ból między występującymi skurczami, a dodatkowo dotlenimy maluszka. To też świetny sposób na to, aby się uspokoić i wyciszyć.

Na koniec pierwszej fazy porodu i na chwilę przed rozpoczęciem drugiej najlepiej będzie skorzystać z techniki krótkich oraz płytkich oddechów. W tym czasie występują wspomniane wcześniej skurcze, przy których można zauważyć narastający ból osiągający w pewnym momencie szczyt. Na szczęście po jakimś czasie zaczyna stopniowo maleć. Aby go złagodzić, należy dostosować głębokość oddechu do jego mocy - kiedy zaczyna się narastanie, należy powoli przyspieszać i spłycać każdy oddech aż do momentu apogeum. Kiedy szczyt bólu minie, można z kolei nieco zwolnić i oddychać głębiej.

Co ważne - pod żadnym pozorem nie można wstrzymywać oddechu. Należy też pamiętać, aby wciągać powietrze nosem a wypuszczać ustami, tworząc tym samym tzw. tor piersiowy.

Przeczytaj jeszcze: https://malakawka.pl/miesnie-kegla-co-to-i-jak-je-cwiczyc-w-ciazy/