Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie jest obecnie wykonywane bardzo często i według statystyk w ten sposób na świat przychodzi nawet 40% dzieci. Dzięki współczesnej medycynie zabieg jest stosunkowo bezpieczny, jednak na pewno nadal pozostaje stresujący dla matki. Dlatego dobrze odpowiednio się do niego przygotować. Pozwoli to uniknąć niespodzianek i niepotrzebnych nerwów. Jak się przygotować do cesarskiego cięcia, by proces ten przebiegł właściwie? W niniejszym tekście podajemy kilka wskazówek.

Cesarskie cięcie jest często stosowanym zabiegiem, który może zostać wykonany na przykład w sytuacji, kiedy podczas porodu naturalnego pojawia się zagrożenie zdrowia matki lub dziecka. Jednak spora część wszystkich „cesarek” odbywa się także planowo z różnych wskazań medycznych. Jeśli więc masz zaplanowany poród przez cesarskie cięcie, powinnaś się do niego przygotować, co wbrew pozorom nie różni się zbytnio od przygotowań do rozwiązania siłami natury.

Cesarskie cięcie – jak się przygotować?

Nie wiesz, jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Przede wszystkim warto zatroszczyć się o wykonanie potrzebnych badań. Lekarz wypisuje pod koniec ciąży skierowanie na oznaczenie poziomu elektrolitów, krzepliwości krwi, morfologię, badanie grupy krwi oraz USG. Ponadto oczywiście matka musi posiadać skierowanie na samo cc. Na jego podstawie lekarz oddziału położniczego zakwalifikuje ją do operacji. Podczas wizyty w szpitalu specjalista informuje o planowanym terminie zabiegu, a także czasie, w którym kobieta powinna stawić się na oddziale – zazwyczaj jest to dzień przed cesarką.

Przygotowanie do cc musi uwzględniać także spakowanie się do szpitala. Należy więc zabrać ze sobą kosmetyki do przemywania rany, szare mydło, koszulę do spania, biustonosze do karmienia, chłonne podpaski, podkłady poporodowe. Dobrze może się też sprawdzić jednorazowa bielizna. Nie można zapominać o wynikach z badań (USG, oznaczenie grupy krwi i Rh, morfologia, krzepliwość krwi, poziom elektrolitów, badania specjalistyczne, HIV i HCV, WR, HBs Ag i badanie moczu). Należy uwzględnić też fakt, że pobyt w szpitalu będzie trwał około 4 dni po porodzie.

Przed przyjściem do szpitala należy zmyć makijaż, a w szczególności pozbyć się lakieru do paznokci. Okazuje się, że kolor płytki jest dla specjalistów informacją dotyczącą stanu krążenia. Zaleca się także zrezygnowanie z ciężkostrawnych posiłków przed zabiegiem, szczególnie smażonych i wzdymających. Konieczne jest także picie dużych ilości wody. Zazwyczaj położna poinformuje o czasie, w którym powinno się spożyć ostatni posiłek przed porodem.

Przygotowanie do cc może też uwzględniać dodatkową obecność bliskich. Jeśli podczas porodu ma być obecny mąż lub inna bliska osoba, należy zapytać o to wcześniej lekarzy. Co prawda, bardzo wiele szpitali daje taką możliwość, ale trzeba liczyć się z ewentualną odmową. Warto pamiętać, że osoba towarzysząca matce na sali, podobnie jak specjaliści, musi się przebrać w specjalny strój ochronny.

Plan porodu – cesarskie cięcie

Po przyjęciu na oddział porodowy kobieta jest skierowana na badania KTG i USG, a także na spotkanie z ginekologiem. Cesarskie cięcie odbywa się przy różnych sposobach znieczulenia, dlatego konieczna jest również konsultacja z anestezjologiem, który będzie wymagać dostarczenia badań odnośnie krzepliwości krwi i jej grupy. Przeprowadzony zostanie też wywiad odnośnie przebytych chorób, operacji, ewentualnych uczuleń.

Kolejnym etapem jest otrzymanie kroplówki zapewniającej nawodnienie organizmu i zwiększenie objętości krwi. Założony zostanie także wenflon, żeby podawać różne leki (np. antybiotyk zabezpieczający przed zakażeniami pooperacyjnymi). Przed cesarką zakłada się także cewnik do pęcherza moczowego. Przed przewiezieniem na salę operacyjną, matkę podpina się do KTG, a położna sprawdza stan pacjentki (np. mierzy ciśnienie). Wręczona zostaje także koszula jednorazowa.

Przed rozpoczęciem operacji matce podaje się znieczulenie, lekarz obkłada ją serwetami i dopiero wtedy przystępuje do wykonania cięcia.

Jak sobie radzić ze stresem w ciąży? Sprawdź!