Jak przygotować się do ciąży po 40 roku życia?

Ciąża to wyjątkowy okres, który wiąże się z wieloma aspektami. To zarówno niecierpliwe oczekiwania na nowego członka rodziny, jak i niepokój związany ze zbliżającym się porodem. W obecnych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po 40. roku życia, by w tym okresie móc w pełni poświęcić się macierzyństwu. Ciąża po czterdziestce wiąże się jednak z większym ryzykiem powikłań, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Zatem, jak przygotować się do ciąży po 40. roku życia?

Jaki poród po 40. roku życia?

Decyzja o zajściu w ciążę jest kwestią indywidualną i wiąże się z wieloma znaczącymi aspektami. Przede wszystkim, nie budzi ona w obecnych czasach nadmiernego zaskoczenia, natomiast związana jest z większym ryzykiem powikłań. Z tego powodu w tym okresie warto być pod szczególną opieką lekarza prowadzącego, który zadba o nasze i naszego maleństwa zdrowie.

Ciąża po 40 nie wyklucza żadnej z form porodu, a wszystko uzależnione jest od jej przebiegu oraz stanu ciężarnej. W przypadku, w którym kobieta jest zdrowa, może urodzić potomka zarówno w sposób naturalny, jak i poprzez cesarskie cięcie. Decyzję o metodzie porodu podejmuje lekarz prowadzący, którego zadaniem jest ocena stanu zdrowia kobiety, a także jej predyspozycji do porodu naturalnego.

Ciąża po 40 roku życia - jak się przygotować? Najistotniejsze badania

Kobieta planująca poród po 40. roku życia powinna mieć na uwadzę kilka istotnych kwestii, a także wykonać szereg niezbędnych badań. Jednym z najistotniejszych wskaźników jest badanie rezerwy jajnikowej AMH. W wyniku tego badania kobieta może dowiedzieć się, czy jajniki są w stanie wyprodukować komórki jajowe. Kolejnym niezwykle ważnym badaniem jest oznaczenie poziomu FSH, czyli hormonu pobudzającego dojrzewanie pęcherzów jajnikowych. Powinniśmy również sprawdzić poziom witaminy D w surowicy krwi, ponieważ jest on bardzo istotny dla odpowiedniego rozwoju ciąży.

Planując pierwszy poród po 40 roku życia, należy także zebrać wywiad rodzinny, by dowiedzieć się o ewentualnych wadach genetycznych lub chorobach dziedzicznych występujących w rodzinie. W przypadku kobiet planujących potomstwo po 40. roku życia warto również zadbać o swoją fizyczność, dietę, a także zdrowy tryb życia. Na około trzy miesiące przed planowanym porodem możemy również wprowadzić suplementację kwasem foliowym. Kobieta zachodząca w ciążę po 40. roku życia traktowana jest jako pacjentka o większym ryzyku powikłań, dlatego należy otoczyć ją szczególną opieką.

Kolejny poród po 40. roku życia charakteryzuje się większym ryzykiem, jednak pod opieką odpowiedniego lekarza może przebiec bez większych komplikacji. Natomiast z punktu widzenia biologii najkorzystniejszym wiekiem dla kobiety na urodzenie dziecka jest wiek pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Jednak warto, abyśmy mieli na uwadze, że gotowość biologiczna niekoniecznie musi iść w parze z tą emocjonalną. Dlatego nie powinniśmy kierować się jedynie biologią, gdyż poczęcie dziecka to poważna decyzja, którą musimy podjąć z pełną świadomością obowiązków, jakie na nas spoczną po urodzeniu potomka.

Jak przygotować się do porodu po 40. roku życia?

Właściwe przygotowanie do porodu to niezwykle istotne zadanie, które stoi przed kobietą spodziewającą się dziecka. Jednym z najciekawszych i wyjątkowo przydatnych akcesoriów, jest balonik Aniball. To funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu przygotujesz się do porodu zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. W wyniku zastosowania akcesorium uzyskasz większe poczucie kontroli nad swoim ciałem, a także nauczysz się w sposób świadomy rozluźniać mięśnie dna miednicy. Balonik Aniball pozwoli Ci na przygotowanie krocza do obwodu główki dziecka przy porodzie, a także wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie.

W razie jakichkolwiek niejasności jesteśmy również otwarci na wszelkie pytania ze strony naszych klientów. Posłużymy profesjonalnymi poradami, a także przekażemy szereg cennych wskazówek, dzięki którym podjęcie decyzji stanie się zdecydowanie łatwiejsze.