Jak przygotować się do ciąży z Hashimoto?

Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy - schorzenie immunologiczne, którego bezpośrednią przyczyną jest atakowanie organizmu przez jego własny system odpornościowy. Nie da się ukryć, że choroba w znacznym stopniu wpływa na płodność kobiety. Jeżeli jesteś na etapie planowania ciąży, musisz wykonać wszelkie badania, aby upewnić się, że cały okres ciąży będzie dla Ciebie bezpieczny.

Hashimoto a zajście w ciążę

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jaki wynik TSH powinna mieć kobieta starająca się o dziecko. Często normy laboratoryjne są zawyżone oraz zależne od wieku czy płci badanego. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i Ginekologicznego kobieta w wieku rozrodczym powinna mieć TSH przynajmniej poniżej 2,5. W przypadku, gdy pacjentka stara się o dziecko, zalecane jest, aby poziom TSH był jeszcze niższy. Hashimoto w ciąży wymaga od kobiety wykonywania wszelkich badań ogólnych tj. morfologię, lipidogram, a także kreatyninę. Pamiętaj również, że ważnym aspekt stanowi poziom witaminy D w Twoim organizmie. W przypadku, w którym badania wykazały jego niedobór, koniecznym jest wyrównanie go przed zajściem w ciążę. Ponadto każda kobieta planująca ciążę powinna bezapelacyjnie przyjmować jod zarówno przed zajściem w ciążę, w jej trakcie, jak i podczas karmienia piersią. Zaleca się, aby rozpocząć suplementację 3 miesiące przed ciążą. W tym okresie możesz również zacząć przyjmować witaminę D3 oraz kwas foliowy.

Ciąża a Hashimoto -  suplementacja kwasu foliowego

Kwas foliowy to witamina B9 wspomagającą rozwój układu nerwowego Twojego dziecka. W naturalnym środowisku występuje pod postacią folianów. Jest ona niezwykle ważna dla właściwego funkcjonowania każdej komórki organizmu, zaś w okresie ciąży wspomaga prawidłowy rozwój cewy nerwowej u płodu, która kształtuje się już w pomiędzy 2. a 4. tygodniem ciąży. Musisz wiedzieć, że wady w jej obrębie mogą powodować śmierć dziecka na skutek bezmózgowia lub paraliżu, który może być spowodowany rozszczepem kręgosłupa. W przypadku kobiet z niskim poziomem kwasu foliowego obserwuje się większe ryzyko wad rozwojowych dzieci, m.in. zespołu Downa bądź autyzmu. Dlatego też kwas foliowy jest niezbędny okresie trwania ciąży. Zalecana dawka witaminy B9 powinna wynosić 400 µg na dobę.

Anty TPO i anty TG - normy w ciąży

Starając się o dziecko, powinnaś również sprawdzić poziom przeciwciał anty TG i anty TPO. Normy w ciąży nieco się zmieniają, dlatego na bieżąco należy kontrolować ich stężenie. TPO to przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej. Oznacza się je za pomocą metod radioimmunologicznych lub immunochemicznych. Są wytwarzane przez organizm w chorobach autoimmunologicznych tarczycy, jak Hashimoto. Anty TG natomiast stanowią przeciwciała skierowane przeciwko tyreoglobulinie. Pamiętaj, że w przypadku badania ich nie ma jednolitych wartości. Zależą od takich czynników, jak wiek lub płeć pacjenta, a także wewnętrzne wytyczne laboratorium. Dlatego decydując się na badania, warto wybrać się do jednej placówki.

Hashimoto a ciąża - dodatkowe zalecenia

W przypadku, w którym stwierdzono u Ciebie Hashimoto, a Ty planujesz starać się o dziecko, koniecznie wykonaj badania pozwalające wykryć inne choroby immunologiczne. Hashimoto jest jedną z grupy, dlatego też często może okazać się, że po wykonaniu badań ujawniają się dodatkowe dolegliwości.  Ponadto pamiętaj, że planując zajść w ciążę, powinnaś zdrowo się odżywiać. Wybieraj produkty ze sprawdzonych źródeł, wyeliminuj niezdrowe jedzenie oraz produkty sojowe, które wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie tarczycy.

Powinnaś również sprawdzić wszelkie nietolerancje pokarmowe. Jeśli podejrzewasz jakiekolwiek, w pierwszej kolejności wykonaj konkretne badania. Pamiętaj, że nagłe wyeliminowanie konkretnych produktów może prowadzić do niedoborów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem, który na podstawie Twoich badań określi, jaką dietę powinnaś stosować, aby była ona jak najbardziej zdrowa dla Ciebie i Twojego dziecka.